Ադրբեջանի ԱԳ նախարարն ու ԱՄՆ նոր դեսպանը քննարկել են Բաքվի և Երևանի միջև կարգավորման գործընթացի հեռանկարները
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովն ուրբաթ ընդունել է Բաքվում ԱՄՆ նոր դեսպան Մարկ Լիբիին, որը նրան է հանձնել հավատարմագրերի պատճենները:
՛՛Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների միջև երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության օրակարգը, տարածաշրջանում առկա իրավիճակը, ինչպես նաև Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև կարգավորման գործընթացի հեռանկարները՛՛,- ասվում է Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ:
Գերատեսչության տեղեկատվության համաձայն՝ նշվել է Ադրբեջանի և ԱՄՆ-ի միջև մի շարք ուղղություններով համագործակցության ՛՛պատմական հարաբերությունների՛՛ կարևորությունը և երկկողմ հարաբերությունների զարգացման կարևորությունը՝ փոխադարձ շահերի շրջանակներում:
՛՛Բայրամովն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը, որպես Հայաստանի հետ խաղաղ գործընթացի հիմնական տարրերի նախաձեռնող, տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատման շահագրգիռ կողմ է՛՛,-ասվում է հաղորդագրությա մեջ:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև երկկողմ և տարածաշրջանային փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ:

Глава МИД Азербайджана и новый посол США обсудили перспективы процесса нормализации между Баку и Ереваном
Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов в пятницу принял копии верительных грамот нового посла США в Баку Марка Либби.
"В ходе встречи были обсуждены повестка дня двустороннего и многостороннего сотрудничества между двумя странами, текущая ситуация в регионе, а также перспективы процесса нормализации между Азербайджаном и Арменией",- говорится в сообщении.
По информации ведомства, отмечена важность "исторических отношений" сотрудничества между Азербайджаном и США по ряду направлений и важность развития двусторонних отношений в рамках взаимных интересов.
"Байрамов подчеркнул, что Азербайджан как инициатор основных элементов мирного процесса с Арменией является заинтересованной стороной в установлении мира и стабильности в регионе", - говорится в информации.
Стороны также провели обмен мнениями по другим двусторонним и региональным вопросам, представляющим взаимный интерес.