Ադրբեջանական կողմը մեկնաբանել է Սումգայիթյան ոճրագործության մասին ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը
՛՛Սումգայիթյան իրադարձությունների կապակցությամբ Ադրբեջանի նկատմամբ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության կողմից առաջադրված մեղադրանքները ոչ միայն բացարձակապես անհիմն են, այլև պատմական փաստերի խեղաթյուրում են և կեղծիք՛՛: Այս մասին ասված է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Այխան Հաջիզադեի մեկնաբանության մեջ՝ ի պատասխան Հայաստանի ԱԳՆ հայտարարության Սումգայիթյան ոճրագործության մասին:
Ինչպես տեղեկացնում է ԱՊԱ-ն՝ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն Սումգայիթյան ոճրագործության մեղքը բարդել է հայկական կողմի վրա՝ նշելով, որ համապատասխան դեպքերը նախապես ծրագրված են եղել ԽՍՀՄ ղեկավարության ու Հայաստանի կողմից:
՛՛Այս հայտարարությունը Հայաստանի փորձն է՝ կոծկելու անցյալ դարի 80-ական թվականների վերջին սկսված բռնի գործողությունները՝ ուղղված Ադրբեջանի նկատմամբ անհիմն և անօրինական ՛՛տարածքային պահանջներ՛՛ ներկայացնելուն, Հայաստանի տարածքում բնակվող ադրբեջանական բնակչության ՛՛զանգվածային տեղահանմանը՛՛, ադրբեջանական ժողովրդի դեմ ՛՛ահաբեկչությանը՛՛, ՛՛էթնիկ հողի վրա սադրանքներին՛՛ և ՛՛ռազմական ուժի կիրառմանը՛՛ (չակերտները-խմբ).՛՛,-ասված է հայտարարության մեջ։
Հաջիզադեն ընդգծել է, որ ՛՛ԽՍՀՄ Գլխավոր դատախազությունը քրեական գործ է հարուցել տեղի ունեցածի փաստով, որի արդյունքում պարզվել են անկարգություններին մասնակցած կատարողներն ու անձինք՛՛:
՛՛Այն փաստը, որ միջադեպի զոհերի թվում եղել են 6 ադրբեջանցիներ, ապացուցում է, որ այդ անկարգությունները չեն իրականացվել ադրբեջանական բնակչության կողմից՛՛,-հավելել է նա:
Ավելի վաղ ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտնել էր. ՛՛Միջազգային հանրությունը պետք է գործարկի բոլոր մեխանիզմները՝ կանխելու Սումգայիթի նման ոճրագործությունների կրկնությունը՛՛:

Азербайджанская сторона прокомментировала заявление МИД Армении о Сумгаитском преступлении
''Обвинения, выдвинутые Министерством иностранных дел Армении в отношении Азербайджана в связи с сумгаитскими событиями, не только абсолютно необоснованны, но и являются искажением и фальсификацией исторических фактов". Об этом говорится в комментарии пресс-секретаря МИД Азербайджана Айхана Гаджизаде в ответ на заявление МИД Армении о Сумгаитском преступлении.
Как сообщает АПА, МИД Азербайджана возложил вину за Сумгаитское преступление на армянскую сторону, отметив, что соответствующие события были заранее спланированы руководством СССР и Арменией.
''Это заявление является попыткой Армении скрыть насильственные действия, начавшиеся в конце 80-х годов прошлого века, направленные на предъявление необоснованных и незаконных ''территориальных претензий'' к Азербайджану, ''массовое перемещение'' азербайджанского населения, проживающего на территории Армении, ''терроризм'' против азербайджанского народа, ''провокации на этнической почве'' и ''применение военной силы'' (кавычки-ред.)'',- говорится в заявлении.
Гаджизаде подчеркнул, что ''Генеральная прокуратура СССР возбудила уголовное дело по факту произошедшего, в результате которого были установлены исполнители и лица, участвовавшие в беспорядках''.
''Тот факт, что среди жертв инцидента было 6 азербайджанцев, доказывает, что эти беспорядки не были организованы азербайджанским населением'', - добавил он.
Ранее Министерство иностранных дел Армении сообщило: ''Международное сообщество должно задействовать все механизмы, чтобы предотвратить повторение таких преступлений, как Сумгаит''.