ԱԱԾ-ն ու ոստիկանությունը դառնալու են շատ ավելի ուժեղ կառույցներ. Փաշինյան
Կառավարության այսօրվա նիստում ընդունվեց «Հայաստանի Հանրապետության հակակոռուպցիոն ռազմավարությունը և դրա իրականացման 2019-2022 թվականների միջոցառումների ծրագիրը հաստատելու մասին» որոշման նախագիծը:
Կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտում ՀՀ Կառավարության հռչակած հայեցակարգային կանխադրույթների ու սկզբունքների հետևողական կենսագործման նպատակով Հակակոռուպցիոն ռազմավարությունն ուղղված է լինելու պայքարն առավել նպատակային իրականացնելու համար անհրաժեշտ ինստիտուցիոնալ հենքերի ստեղծմանը և զարգացմանը, հանրային ծառայողի օրինավոր և բարեխիղճ կերպարի ձևավորմանը, ոլորտային օրենսդրական դաշտի կարգավորումներում երկակի մոտեցումներ կիրառելու հնարավորությունների հնարավորինս նվազեցմանը, թափանցիկության և մասնակցայնության գործիքների շարունակական ներդրմանը, կոռուպցիոն գործերի բացահայտման արդյունավետության բարձրացմանը, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձմանն առնչվող գործուն կառուցակարգերի ներդրմանը:
Միաժամանակ, Ռազմավարությամբ հատուկ անդրադարձ է կատարվում հակակոռուպցիոն կրթությանը և իրազեկման միջոցով կոռուպցիայի նկատմամբ ժխտողական վերաբերմունքի սերմանմանը: Ռազմավարության ընդունմամբ ակնկալվում է ռազմավարական մոտեցման արդյունքում հնարավորին նվազեցնել կոռուպցիան, զարգացնել հակակոռուպցիոն ինստիտուցիոնալ համակարգը, ստեղծել կոռուպցիայի դեմ պայքարի արդյունավետ կառուցակարգեր:
«Մենք հասկացանք, որ մեծ ալերգիաներ է առաջացնում վեթինգ բառը, որոշեցինք բովանդակությունը մնա, վերնագիրը ուրիշ լինի», - կառավարության նիստում նշեց վարչապետը:
Նա նշեց, որ համաձայն  նախագծի՝ ԱԱԾ-ն  ու ոստիկանությունը դառնալու են շատ ավելի ուժեղ կառույցներ, ավելի խորքային, բովանդակային գործառույթներով:

СНБ и полиция станут гораздо более сильными структурами: Никол Пашинян
На сегодняшнем заседании правительства был принят проект решения «Об утверждении Антикоррупционной стратегии Республики Армения и программы мероприятий по ее реализации на 2019-2022 годы».
С целью последовательного претворения в жизнь концептуальных положений и принципов, провозглашенных Правительством РА в сфере борьбы с коррупцией, Антикоррупционная стратегия будет направлена на создание и развитие институциональных основ, необходимых для более целенаправленного осуществления борьбы, формирование законного и добросовестного образа общественного служащего, минимизацию возможностей применения двойных подходов в регулировании отраслевого законодательного поля, последовательное внедрение инструментов прозрачности и участия, повышение эффективности раскрытия коррупционных дел, внедрение действенных механизмов взыскания имущества незаконного происхождения.
С принятием стратегии ожидается в результате стратегического подхода по возможности снизить коррупцию, развивать антикоррупционную институциональную систему, создать эффективные механизмы борьбы с коррупцией.
«Мы поняли, что слово "ветинг" вызывает аллергию и решили придерживаться содержания, название документа будет другим», - отметил премьер-министр Никол Пашинян на заседании правительства.  Он отметил, что согласно проекту, СНБ и Полиция станут более сильными структурами с более глубинными, содержательными функциями.