44-օրյա պատերազմը Արցախում ցույց տվեց, որ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Արցախի ռազմական դաշինքն անարդյունավետ էր, ըստ էության, դաշինք չկար ընդհանրապես. ռուս փորձագետ
44-օրյա պատերազմը Արցախում ցույց տվեց, որ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Արցախի ռազմական դաշինքն անարդյունավետ էր։ Այս դաշինքը անկարող էր գործել վճռական եւ համակարգված ծայրահեղ իրավիճակումներում: Նա անկարող է եղել առաջ շարժվել։ Եվ ընդհանրապես ՝ դաշինքը, ըստ էության, և իրականում, չի էլ եղել։ Եվրասիական փորձագիտական ակումբի կողմից կազմակերպված "Հայ-ռուսական ռազմավարական միության արդի հարցերը ՝ ի դեմս առկա սպառնալիքների և մարտահրավերների" թեմայով Կլոր սեղանի ժամանակ այս մասին հայտարարեց ռուս քաղաքագետ, ԵԱՏՄ ինստիտուտի տնօրեն Վլադիմիր Լեպեխինը:
"Այդ դաշինքի բոլոր երեք կողմերն էլ գործել են մասնատված ՝ ի տարբերություն հակառակորդի դաշինքի։ Ի տարբերություն նրա, մեր դաշինքը չուներ ոչ ընդհանուր նպատակներ, ոչ ընդհանուր թշնամու ըմբռնում, ոչ պատերազմի ռազմավարություն։ Հայաստանի ղեկավարությունը ռազմական պարտավորություններ չի ունեցել Արցախի նկատմամբ, չի ունեցել ռազմավարական պայմանավորվածություններ Ռուսաստանի հետ ՝ ռուսական զինվորականների ներկայությունը Արցախում դիտարկելով որպես հանգամանք, այլ ոչ թե որպես իրական ռեսուրս։ Համապատասխանաբար, Ռուսաստանը Հայաստանի հանդեպ հստակ պարտավորություններ չի ունեցել, չի հասկացել այն փաստը, որ Հայաստանը ռեսուրս է տարածաշրջանում իր ազդեցությունն ամրապնդելու համար", – ընդգծել է նա։
Փորձագետը նշել է, որ Ռուսաստանի եւ Հայաստանի հակառակորդները, ծրագրելով ռազմական գործողությունները Արցախի դեմ, ըստ էության, օգտվել են ՌԴ-ի եւ ՀՀ-ի միջեւ հստակ պարտավորությունների բացակայությունից եւ այն հանգամանքից, որ հայ-իրանական սահմանի շրջանում, Ղարաբաղից հարավ ոչ գործունակ հայկական ռազմական կազմավորումներ են եղել, ոչ էլ ռուս զինվորականներ: Եթե այնտեղ լիներ ռուսական ռազմաբազա, ապա, ըստ փորձագետի, այն կարող էր խափանել ադրբեջանցի զինվորականների հարձակումը Շուշիի եւ Լաչինի միջանցքի ուղղությամբ:
Հետևաբար, ընդգծել է Լեպեխինը, 44-օրյա պատերազմում տուժել են երեք մասնակիցներ ՝ Հայաստանը, Արցախը և Ռուսաստանը, այսինքն ՝ տարածաշրջանում առկա իրավիճակը Հայաստանի, Արցախի և Ռուսաստանի ընդհանուր դժբախտությունն է։ Եվ ոչ ոք դա չի լուծի, բացի իրենցից։
"ՌԴ - ի և ՀՀ-ի հակառակորդները շարունակում են ուժեղացնել իրենց ներկայությունը տարածաշրջանում և ազդեցությունը Արցախում, և նրանք կանգ չեն առնի, եթե նրանց համատեղ ջանքերով չկանգնացնեն Հայաստանն ու Ռուսաստանը", - նկատեց նա:
Ասվածի լույսի ներքո Լեպեխինը մեկ եզրահանգման է գալիս՝ Ռուսաստանն ու Հայաստանը պետք է ստեղծեն ռազմական դաշինք, վերանայեն իրենց ռազմական միությունը, ընդունեն ռազմական համագործակցության եւ ռազմավարական փոխգործակցության մասին նոր պայմանագիր: "Իսկ դրա համար կարևորագույն պայման է համապատասխան քաղաքական համակարգի ստեղծումը, քանի որ հնարավոր չէ նոր ռազմական դաշինք կնքել Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև, երբ Հայաստանում իշխանության մեջ առկա տարաձայնությունները չափազանց ուժեղ են, և երբ երկրում ձևավորվել է, օրինակ, Անվտանգության այնպիսի խորհուրդ, որը արգելափակում է այդ միության զարգացումը", - ընդգծեց նա:
Նրա կարծիքով, նորմալ չէ, երբ Հայաստանի Անվտանգության խորհրդում կան մարդիկ, ովքեր ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցությունը դիտարկում են որպես իրենց գործունեության գերակա ուղղություն: "Հետևաբար, նորմալ չէ, երբ Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդում կան մարդիկ, որոնց համար Լոնդոնի որոշումներն ավելի կարևոր են, քան հայ ժողովրդի շահերը", - հավելեց փորձագետը:
Նրա խոսքով, 44-օրյա պատերազմում հայկական կողմի պարտության երեք հիմնական մեղավորները կան. գլոբալ ուժեր, որոնք խաղարկել են հայ-ադրբեջանական քարտեզը, ագրեսորը (Ադրբեջան եւ Թուրքիա), ինչպես նաեւ հայ հասարակության մեջ տիրող անորոշությունը, պառակտվածությունը եւ ոչ ադեկվատ վիճակը, որի համար պատասխանատվություն են կրում երկրի բոլոր առաջնորդները ՝ եւ Փաշինյանը, եւ Սարգսյանը, եւ Քոչարյանը, եւ բոլոր քաղաքական ուժերը, ողջ հայկական վերնախավը:
"Անորոշությունը, պառակտվածությունը եւ անհամարժեքությունը հաղթահարելու համար հայ հասարակությունը պետք է նախ եւ առաջ դադարի մեղավորներ փնտրել եւ սկսի խոսել աղետի մասին, գիտակցի դրա մակարդակը", - նկատել է Լեպեխինը:
Այս համատեքստում փորձագետը բացարձակ ճիշտ է համարում արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու ՀՀ վարչապետի որոշումը։ "Ընտրությունները հնարավորություն են տալիս այս գործընթացի բոլոր կողմերին խոսքից գործի անցնելու։ Ընտրությունները պետք է զբաղեցնեն էլիտան գործով ՝ այն հանեն հետտրավմատիկ շոկից։ Երկրորդ ՝ թույլ չտան հասարակությանը ընկղմվել ապակառուցողական սցենարների մեջ։ Ընտրությունները թույլ կտան վերագործարկել հայկական քաղաքական համակարգը, իսկ դա նշանակում է նոր կառավարության ձևավորում ՝ ընդդիմության և նոր ուժերի մասնակցությամբ, սահմանադրական բարեփոխումների անցկացում և, որպես արդյունք, անցում կառավարման նախագահական համակարգին։ Բոլորը գիտեն, որ ՀՀ նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանուն իր մերկանտիլ շահերի, 0amanakin նախաձեռնել է իշխանության ուղղահայացը քանդած սահմանադրական բարեփոխումները։ Այժմ անհրաժեշտ է վերականգնել այդ ուղղահայացը: Ընտրությունները նաեւ նշանակում են երկրի Անվտանգության խորհրդի ուժեղացում եւ սկզբունքորեն նոր ռազմական դոկտրինի եւ Ռուսաստանի հետ նոր ռազմական դաշինքի մասին արտաքին քաղաքականության հայեցակարգի ընդունում",- հայտարարել է Լեպեխինը ՝ ընդգծելով, որ Դոկտրինը, իր կարծիքով, պետք է մշակվի Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի հետ համատեղ:
Նա նաեւ նշել է, որ հասարակության մեջ արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու որոշումը նոր իրավիճակ է ստեղծել, երբ պատային վիճակից դուրս գալու շանս է առաջանում: "Ակնհայտ է, որ հայ հասարակությունն այսօր գտնվում է ուժեղագույն սթրեսի վիճակում։ Մյուս կողմից, հայ հասարակությունն այս աղետի հետևանքներին ընդհանուր առմամբ արձագանքում է ոչ ադեկվատ։ Երկրում նման սթրեսային իրավիճակում ռացիոնալ որոշումները չեն աշխատում, աշխատում են միայն զգացմունքները: Իսկ սթափ և պրոֆեսիոնալ քաղաքական վերլուծությունը, կարծես, որևէ մեկին ոչինչ չի տալիս, քանի որ հայ հասարակությունը չի արձագանքում ռացիոնալ բացատրություններին", - նշեց նա։
Հայ հասարակության հիվանդությունն արտահայտվում է, կարծում է ռուս փորձագետը, առաջին հերթին, իրականության մասին պատկերացումների անհամարժեքությամբ, ճգնաժամը չընդունելու մեջ: «Իշխող խումբը չի ցանկանում խոստովանել, որ իր արտաքին քաղաքական կուրսը շատ առումներով սխալ է, եթե ոչ հանցավոր իր երկրի համար։ Ընդդիմությունը պատրաստ չէ ընդունել, որ ՀՀ զարգացման տեսլական չունի, չունի իշխող խմբին դիմակայելու ռեսուրս, և պետք է անցնել իր գործողությունների այլ մարտավարության։ Այսինքն, հայ հասարակության մեջ չկա հստակ, ճշմարտացի եւ միանշանակ պատասխան այն հարցին, թե որն է Հայաստանի ներկայիս դժբախտությունը եւ, համապատասխանաբար, պատասխան չկա, թե ինչպես հաղթահարել այդ արհավիրքը", - ամփոփել է ռուս փորձագետը:

44-дневня война в Арцахе показала, что военный альянс Армении, России и Арцаха оказался неэффективным, по сути, альянса не было и вовсе: российский эксперт
44-дневня война в Арцахе показала, что военный альянс Армении, России и Арцаха оказался неэффективным. Этот альянс оказался неспособным действовать решительно и слаженно в экстремальной ситуации. Он оказался недееспособным действовать на опережение. И вообще – альянса, по сути и на самом деле, и не было. Об этом в ходе Круглого стола на тему «Актуальные вопросы армяно-российского стратегического союза перед лицом угроз и вызовов современности», организованного Евразийским экспертным клубом, заявил российский политолог, директор института ЕАЭС Владимир Лепехин.
«Все три стороны этого альянса действовали разрозненно – в отличие от альянса противника. В отличие от него, у нашего альянса не было ни общих целей, ни понимания общего врага, ни стратегии войны. Армянское руководство не имело военных обязательств по отношению к Арцаху, не имело стратегических договоренностей с Россией, рассматривая присутствие российских военных в Арцахе как обстоятельство, а не как реальный ресурс. Соответственно, у России не оказалось четких обязательств перед Арменией, не оказалось понимания того факта, что Армения – это ресурс для укрепления своего влияния в регионе»,- подчеркнул он.
Эксперт отметил, что противники России и Армении, планируя военную операцию против Арцаха, по сути, воспользовались отсутствием четких обязательств между РФ и РА и тем, что в районе армяно-иранской границы, к югу от Карабаха не было ни дееспособных армянских военных формирований, ни российских военных. Если бы там была российская военная база, а не только в Гюмри, то, как уверен эксперт, она бы могла сорвать наступление азербайджанских военных в сторону Шуши и Лачинского коридора.
Следовательно, подчеркнул Лепехин, в 44-дневной войне пострадали три её участника - Армения,  Арцах и Россия, то есть, нынешняя ситуация в регионе - это общая беда Армении, Арцаха и России. И никто ее не решит, кроме нас.
«Противники РФ и РА продолжают усиливать свое присутствие в регионе и влияние в Арцахе, и они не остановятся, если их общими усилиями не остановят Армения и Россия», - заметил он.
В свете сказанного Лепехин заявил, что напрашивается один вывод - Россия и Армения нуждаются в создании военного альянса, пересмотре своего военного союза, принятии нового договора о военном сотрудничестве и стратегическом взаимодействии. «А для этого важнейшим условием является приведение в соответствующий вид политической системы, так как невозможно заключить новый военный союз между Арменией и Россией, когда в Армении слишком сильны разногласия во власти и когда в стране сформирован, например, такой Совет безопасности, который блокирует развитие данного союза», - подчеркнул он.
По его мнению, ненормально, когда в СБ Армении имеются люди, которые рассматривают сотрудничество с НАТО как приоритетное направление своей деятельности. «Соответственно, не нормально, когда в Совете безопасности России имеются люди, для которых решения Лондона являются более важными, чем интересы армянского народа»,- добавил эксперт.
По его словам, есть три основных виновника в поражении армянской стороны в 44-дневной войне: глобальные силы, разыгравшие армяно-азербайджанскую карту; агрессор (Азербайджан и Турция), а также состояние неопределенности, разобщенности и неадекватности армянского общества, ответственность за что несут все лидеры страны: и Пашинян, и Саргсян, и Кочарян, и все политические силы, вся армянская элита.
«Чтобы преодолеть неопределенность, разобщенность и неадекватность армянское общество должно, прежде всего, перестать искать виноватого и должно начать говорить о беде, осознать ее уровень»,- заметил Лепехин.
В этом контексте эксперт считает решение премьер-министра Армении о проведении досрочных выборов абсолютно правильным. «Выборы дают всем сторонам этого процесса шанс перейти от слов к делу, от противостояния к формированию и проведению конкретных политических акций. Выборы должны занять элиту делом – вырвать ее из состояния посттравматического синдрома. Второе - не дать обществу погрузиться в деструктивные сценарии. Выборы позволяют перезагрузить армянскую политическую систему, а это означает формирование нового правительства – с участием оппозиции и новых сил, проведение Конституционной реформы и, как результат, переход к президентской системе управления. Все знают, что бывший президент РА Серж Саргсян ради своих меркантильных интересов, инициировал разрушившие вертикаль власти конституционные реформы. Теперь необходимо восстановить эту вертикаль. Также выборы означают усиление Совета безопасности страны и принятие принципиально новой военной доктрины и концепции внешней политики о новом военном альянсе с Россией»,- заявил Лепехин, подчеркнув, что доктрина, на его взгляд, должна быть разработана совместно с Совбезом России.
Он также отметил, что решение о проведении досрочных выборов в обществе сформировало новую ситуацию, когда появляется шанс движения страны к выходу из патовой ситуации. «Очевидно, что армянское общество сегодня находится в состоянии сильнейшего стресса. Оно больно так называемым посттравматическим синдромом, когда все понимают, что Армения столкнулась почти с катастрофой. С другой стороны, армянское общество реагирует на последствия этой катастрофы в целом неадекватно. Рациональные решения в такой стрессовой ситуации в стране не работают, работают только эмоциональные. А трезвый и профессиональный политический анализ, похоже, никому ничего не дает, поскольку армянское общество не реагирует на рациональные объяснения»,- отметил он.
Болезнь армянского общества выражается, считает российский эксперт, в первую очередь, в неадекватности представлений о реальности и в кризисе некоторых иллюзий, в нежелании признать этот кризис или даже крах названных иллюзий. «Правящая группа не желает признавать, что ее внешнеполитический курс во многом ошибочен, если не преступен по отношению к своей стране. Оппозиция не готова признать, что у нее нет видения пути развития РА, нет ресурсов противостоять правящей группе, и что нужно перейти к другой тактике своих действий. То есть, в армянском обществе нет четкого, правдивого и однозначного ответа на вопрос – в чем состоит нынешняя беда Армении и, соответственно, нет ответа, как эту беду преодолеть»,- резюмировал российский эксперт.