Եռակողմ փաստաթղթերը կայուն, ամուր հիմք են բոլոր խնդիրների կարգավորման համար. Լավրով
Ռուսաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների բանակցություններից հետո կայացել է Լավրով-Բայրամով մամուլի ասուլիսը: Խոսելով հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների մասին՝ ՌԴ ԱԳ նախարարը նշել է.
«Մանրամասն քննարկել ենք հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ հարցերի ամբողջ համալիրը՝ Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների ու Հայաստանի վարչապետի միջև ստորագրված եռակողմ պայմանագրերի շրջանակում: Մեր խորին համոզմամբ՝ այդ փաստաթղթերը կայուն, ամուր հիմք են բոլոր խնդիրների կարգավորման հարցում, ներառյալ տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակումը, Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանների սահմանազատումը, խաղաղության պայմանագրի կնքման շուրջ որոշակի պայմանավորվածությունների ձեռքբերումը: Այս բոլոր ուղղություններով Ռուսաստանը պատրաստ է աջակցել կողմերին: Խոսել ենք տարածաշրջանային խորհրդակցական «3+3» ձևաչափով հարթակի գործունեության մասին, ի նկատի ունենալով երեք հարավկովկասյան հանրապետություններին և նրանց երեք հարևաններին՝ Ռուսաստան, Իրան, Թուրքիա: Առաջին հանդիպումը կայացել է, այժմ աշխատում ենք հերթական միջոցառման ուղղությամբ, համաձայնեցնում ենք ժամկետներն ու օրակարգը»:
Ադրբեջանի արտգործնախարար Բայրամովը նույնպես անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական հարաբերություններին և նշել.
«Այսօրվա հանդիպման ժամանակ մենք հատուկ ուշադրություն ենք դարձրել հետպատերազմական իրավիճակին մեր տարածաշրջանում, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման խնդրին: Ադրբեջանի իշխանությունը բարձր է գնահատում այս հարցում Ռուսաստանի միջնորդական առաքելությունը: Այս տեսանկյունից մենք կարևորում ենք եռակողմ հայտարարությունների կատարումը, որոնք ստորագրել են Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները:
Ադրբեջանը հինգ հիմնարար սկզբունքների հիման վրա պատրաստել է համաձայնագրի նախագիծ և ներկայացրել հայկական կողմին։ Դրանից հետո կայացել է բանակցությունների երկու փուլ։ Տեղեկացնեմ նաև, որ ադրբեջանական կողմի մեկնաբանությունների երրորդ փաթեթն արդեն ներկայացվել է հայկական կողմին: Հույս ունենք, որ մինչև տարեվերջ կանցկացվի խաղաղության պայմանագրի շուրջ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև բանակցությունների երրորդ փուլը»:

Трехсторонние документы – это стабильная, прочная основа для решения всех вопросов: Лавров
Лавров-Байрамов провел пресс-конференцию после переговоров министров иностранных дел России и Азербайджана. Говоря об армяно-азербайджанских отношениях, глава МИД России отметил:
"Мы подробно обсудили весь комплекс вопросов урегулирования армяно-азербайджанских отношений в рамках трехсторонних соглашений, подписанных между президентами России и Азербайджана и премьер-министром Армении. Убеждены, что эти документы являются прочной, прочной основой для урегулирования всех вопросов, включая разблокирование транспортно-экономических связей, демаркацию границ Армении и Азербайджана, достижение определенных договоренностей о заключении мирного договор. Россия готова поддерживать стороны по всем этим направлениям. Говорили о деятельности региональной консультативной площадки в формате «3+3», имея в виду три республики Южного Кавказа и их трех соседей: Россию, Иран, Турцию. Первая встреча состоялась, сейчас мы работаем над другим мероприятием, согласовывая даты и повестку».
Министр иностранных дел Азербайджана Байрамов также коснулся армяно-азербайджанских отношений и отметил.
«В ходе сегодняшней встречи мы уделили особое внимание послевоенной ситуации в нашем регионе, вопросу отношений между Арменией и Азербайджаном. Правительство Азербайджана высоко оценивает посредническую миссию России в этом вопросе. С этой точки зрения мы придаем особое значение выполнению трехсторонних деклараций, подписанных лидерами России, Армении и Азербайджана.
Азербайджан подготовил проект соглашения, основанный на пяти основополагающих принципах, и представил его армянской стороне. После этого состоялись два раунда переговоров. Также хочу сообщить, что третий блок комментариев азербайджанской стороны уже передан армянской стороне. Мы надеемся, что третий раунд переговоров между Арменией и Азербайджаном по мирному договору состоится до конца года».