2023 թ. ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար կդառնա Ղազախստանի ներկայացուցիչ Իմանգալի Տասմագամբետովը
Երևանում ընթանում է ՀԱՊԿ ղեկավարների գագաթաժողովը։ Համաժողովին մասնակցում են նաև ՀԱՊԿ անդամ երկրների ԱԳ ու ՊՆ նախարարները։
2023 թվականից ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար կդառնա Ղազախստանի ներկայացուցիչ, Ռուսաստանում Ղազախստանի նախկին դեսպան Իմանգալի Նուրգալիևիչ Տասմագամբետովը։  ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստին այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ստանիսլավ Վասիլիի Զասը ավարտում է իր եռամյա գործունեությունը ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում։ Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել նրան բարեխիղճ աշխատանքի համար։
Քանի որ 2023 թվականի սկզբից՝ առաջիկա 3 տարիներին, ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պարտականությունները կկատարի Ղազախստանի ներկայացուցիչ Իմանգալի Նուրգալիի Տասմագամբետովը, կարծում եմ՝ արդարացված կլինի, եթե հարգարժան Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը մեզ ներկայացնի նրան»,- ասաց վարչապետը։

Обязанности генерального секретаря ОДКБ будет исполнять представитель Казахстана Имангали Тасмагамбетов
Представитель Казахстана Имангали Тасмагамбетов будет исполнять обязанности Генерального секретаря ОДКБ.
Об этом сообщил премьер-министр РА Никол Пашинян на заседании Совета коллективной безопасности ОДКБ.
«Станислав Василий Зась завершает трехлетнюю деятельность на посту Генерального секретаря ОДКБ. Хочу поблагодарить его за проделанную добросовестную работу.
Поскольку с начала 2023 года в ближайшие 3 года обязанности Генсека ОДКБ будет исполнять представитель Казахстана Имангали Нургалиевич Тасмагамбетов, думаю, будет оправданно, если уважаемый Касым-Жомарт Кемелевич представит нам его», - отметил Никол Пашинян.