2022-ին ՊՎԾ միջոցառումների արդյունքում նախաձեռնվել է 77 քրեական վարույթ. վարչապետին ներկայացվել է ՊՎԾ գործունեության հաշվետվությունը
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին այսօր ներկայացվել է Պետական վերահսկողական ծառայության 2022 թ. գործունեության հաշվետվությունը:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են փոխվարչապետներ Մհեր Գրիգորյանը և Տիգրան Խաչատրյանը, վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավար Ռոմանոս Պետրոսյանը, ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վահան Սիրունյանը, ՊՎԾ ղեկավար կազմը, պաշտոնատար անձինք:
ՊՎԾ ղեկավարը և նրա տեղակալները զեկուցել են հաշվետու տարում կառույցի կողմից կատարված աշխատանքների մասին:
Մասնավորապես, տեղեկատվություն է ներկայացվել 2022 թ. իրավական ապահովման և օրինականության, պետաիրավական, տնտեսական, սոցիալական, տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների, գնումների գործընթացների, ստուգումների, ինչպես նաև ռիսկերի գնահատման և վերլուծության ոլորտներում իրականացված 43 ուսումնասիրությունների և 201 մշտադիտարկումների արդյունքների վերաբերյալ:
Ներկայացվել են նաև ՀՀ վարչապետի կողմից տրված հանձնարարականների կատարման նկատմամբ վերահսկողության արդյունքները: Նշվել է, որ ՊՎԾ իրականացրած վերահսկողական միջոցառումների արդյունքում նախաձեռնվել է 77 քրեական վարույթ՝ կոռուպցիոն և այլ բնույթի հանցագործությունների գծով:
Զեկուցվել է, որ արձանագրված խախտումների հանրագումարը կազմել է շուրջ 38.2 մլրդ ՀՀ դրամ, որից պետական բյուջե է վերականգնվել 120.7 մլն ՀՀ դրամ, քաղաքացուն է վերադարձվել 13.7 մլն ՀՀ դրամ, մնացած մասով քրեական վարույթներն ընթացքի մեջ են:
2022 թ. քաղաքացիներից ստացվել է շուրջ 590 հանրագիր. 2021 թ. համեմատ աճը կազմել է շուրջ 43 տոկոս:
Նշվել է, որ ՊՎԾ գործունեության արդյունավետության բարձրացման շրջանակում իրականացվել են կառուցվածքային փոփոխություններ, որոնք թույլ կտան վերահսկողություն իրականացնել նաև հարկային, մաքսային և տեսչական ոլորտներում:
Մշակվել և շրջանառության մեջ է դրվել «Պետական վերահսկողական ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որն արդեն ներկայացվել է հանրային քննարկման՝ E-draft.am կայքէջում:
Շենքային պայմանների բարելավման միջոցառման շրջանակում ավարտվել են վերակառուցման/հիմնանորոգման նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի մշակման աշխատանքները, շինարարության մրցույթը նախատեսվում է հայտարարել այս տարի:
Զեկուցվել է, որ ՊՎԾ բյուջեի կատարողականը կազմել է 99.3 տոկոս:
Հաշվետվությունը լսելուց հետո մտքերի փոխանակություն է ծավալվել ներկայացված թեմաների շուրջ: Քննարկման առարկա են դարձել Պետական վերահսկողական ծառայության գործունեությանը վերաբերող հարցեր և հետագա անելիքները:
Կառավարության ղեկավարին մանրամասներ են ներկայացվել «ՊՎԾ մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագծով առաջարկվող փոփոխությունների, վերահսկողության արդյունքում արձանագրված խախտումների վերացման, վերահսկողության գործիքակազմի ընդլայնման, կառուցվածքային փոփոխությունների վերաբերյալ և այլն: Անդրադարձ է եղել նաև պետական ծրագրերի արդյունավետության նկատմամբ վերահսկողության հարցին:
Վարչապետը կարևորել է ոլորտի շարունակական բարեփոխումները և վերահսկողական միջոցառումների արդյունքում արձանագրված խախտումների վերացման, վեր հանված խնդիրների լուծման ուղղությամբ հետևողական աշխատանքը:
Այս համատեքստում Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է համակարգային մոտեցման և միջգերատեսչական ակտիվ գործակցության անհրաժեշտությունը: Խորհրդակցության արդյունքներով Կառավարության ղեկավարը հանձնարարականներ է տվել պատասխանատուներին:

Премьер-министру представлен доклад о деятельности Службы государственного надзора за 2022 год
Премьер-министру Николу Пашиняну представлен доклад о деятельности Службы государственного надзора в 2022 году.
В совещании приняли участие вице-премьеры Мгер Григорян и Тигран Хачатрян, руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, руководитель Службы государственного надзора Романос Петросян, заместитель министра финансов Ваан Сирунян и другие должностные лица.
Руководитель Службы государственного надзора и его заместители доложили о работах, выполненных структурой в отчетном году.
В частности, была представлена информация о результатах 43 исследований и 201 мониторинга в сферах правового обеспечения и законности, государственно-правовой отрасли, экономической, социальной сферах, в области территориального управления и инфраструктуры, процессов закупок, а также оценки и анализа рисков. Были также представлены результаты контроля за исполнением поручений премьер-министра. Было отмечено, что в результате контрольных мероприятий Службы государственного надзора возбуждено 77 уголовных производств, связанных с коррупционными и другими видами преступлений. Было доложено, что сумма зафиксированных нарушений составила около 38,2 млрд драмов, из которых 120,7 млн драмов взыскано в государственный бюджет, 13,7 млн драмов возвращено гражданину, по остальным делам уголовные производства продолжаются.
В 2022 году от граждан поступило около 590 обращений: рост по сравнению с 2021 годом составил около 43%.
Было отмечено, что в рамках повышения эффективности деятельности Службы государственного надзора проведены структурные изменения, которые позволят осуществлять контроль в том числе в налоговой, таможенной и инспекционной сферах.
Разработан и введен в обращение законопроект “О внесении изменений в закон «О Службе государственного надзора»”, который уже вынесен на общественное обсуждение на сайте E-draft.am.
Было доложено, что исполнение бюджета Службы государственного надзора составило 99,3%.
Состоялся обмен мнениями по представленным темам. Были обсуждены вопросы деятельности Службы государственного надзора и дальнейшие шаги. Главе правительства были представлены подробности о поправках, предложенных законопроектом “О внесении изменений в закон «О Службе государственного надзора»”; об устранении нарушений, зафиксированных в результате контроля; расширении инструментов контроля; структурных изменениях и т.д. Также был затронут вопрос контроля за эффективностью государственных программ.
Премьер-министр подчеркнул важность реформ в отрасли и последовательной работы по устранению зафиксированных в результате контрольных мероприятий нарушений и решению выявленных проблем. В этом контексте Никол Пашинян подчеркнул необходимость системного подхода и активного межведомственного взаимодействия. По итогам совещания глава правительства дал поручения должностным лицам.