Երկու տարի առաջ ստորագրված եռակողմ համաձայնագրում «Լեռնային Ղարաբաղը» հիշատակվում է հինգ անգամ․ Մարուքյանը՝ Ադրբեջանի ՊՆ-ին
Հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը անդրադարձել է Ադրբեջանի ՊՆ այն հայտարարությանը, որում դժգոհում է, որ ռուսական խաղաղապահ առաքելության հաղորդագրություններում գործածվում են Արցախի Հանրապետության հայկական տեղանունները։
«Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը ԼՂ-ում ռուս խաղաղապահներին խնդրում է չօգտագործել «Լեռնային Ղարաբաղ» անվանումը։ Ադրբեջանը պետք է հիշի, որ 2 տարի առաջ Նախագահ Ալիևը հրադադարի մասին եռակողմ համաձայնագիր է ստորագրել, որտեղ «Լեռնային Ղարաբաղը» հիշատակվում է 5 անգամ։ Սա իրավական հիմք է Ռուսաստանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի անվան օգտագործման համար»,- գրել է նա Թվիթերում։

Азербайджан должен помнить о 5 упоминаниях «Нагорный Карабах» в трехстороннем заявлении, подписанном Алиевым: Марукян
Посол по особым поручениям Республики Армения Эдмон Марукян обратился к требованию Азербайджана к российским миротворцам не использовать название «Нагорный Карабах».
Марукян написал на своей странице в Twitter: «Министерство обороны Азербайджана требует от российских миротворцев в Нагорном Карабахе не использовать название «Нагорный Карабах». Азербайджан должен помнить, что 2 года назад президент Алиев подписал трехстороннее соглашение о прекращении огня, где «Нагорный Карабах» упоминается 5 раз.
Посол по особым поручениям добавил, что для России название «Нагорный Карабах» является законной основой.