15 անձի մեղադրանք է առաջադրվել Covid 19-ի դեմ միջոցառումներում հանցավոր չարաշահումների փաստերով
ՀՀ Գլխավոր դատախազության տեղեկացմամբ՝ հանրապետությունում կորոնավիրուսային համաճարակի կանխարգելման տեսանկյունից խիստ արդիական և անհանգստացնող են դարձել պետության կողմից այդ նպատակով համապատասխան կանխարգելիչ և հակահամաճարակային միջոցառումների իրականացման ջանքերի խաթարմանն ուղղված հանցավոր դրսևորումները:
2021թ.-ի ապրիլից ՀՀ Ոստիկանության և հատկապես ՀՀ ԱԱԾ-ի կողմից կատարված օպերատիվ- հետախուզական միջոցառումների շնորհիվ պարզվել են Covid 19 համավարակի տարածման կանխարգելման միջոցառումների գործընթացում մի շարք բուժհաստատությունների տասնյակ աշխատակիցների կողմից գրեթե նույն սխեմայով կատարված պաշտոնեական դիրքի չարաշահման, պաշտոնական կեղծիքների և կաշառքի բազմաթիվ դեպքեր:
Մասնավորապես, բուժհաստատությունների, պետական այլ մարմինների կազմակերպական-տնօրինչական, վարչատնտեսական գործառույթներ ունեցող մի շարք պաշտոնատար անձինք, լիազորված լինելով կազմակերպել «Covid-19» համավարակի դեմ պատվաստման գործընթացը, բուժանձնակազմի այլ ներկայացուցիչների հետ գործակցությամբ, այլ անձանց կողմից համոզելու, նյութապես շահագրգռելու պայմաններում, հարյուրավոր քաղաքացիների չեն պատվաստել սահմանված դեղատեսակներով և դեղաչափերով, սակայն կազմել են նրանց կողմից կորոնավիրուսային հիվանդության դեմ պատվաստանյութի առաջին կամ երկու չափաբաժիններով պատվաստված լինելը հավաստող, բովանդակությամբ կեղծ սերտիֆիկատներ և դրանք մուտքագրել էլեկտրոնային առողջապահության միասնական տեղեկատվական «ԱՐՄԵԴ» համակարգ:
Առանձին դեպքերում էլ պարզված կոռուպցիոն չարաշահումները պայմանավորված են եղել քաղաքացիների, այդ թվում ՀՀ ժամանող ուղևորների համար կորոնավիրուսային հիվանդության ախտորոշման ՊՇՌ հետազոտության բացասական արդյունք ապահովելու հետ: Մասնավորապես, առանձին բժիշկ համաճարակաբաններ, բուժհաստատությունների՝ կոնկրետ գործառույթներով օժտված անձինք պատրաստել և առանձին քաղաքացիների, ՀՀ ժամանած ուղևորների իրացրել են կորոնավիրուսի թեստի կեղծ բացասական պատասխաններ, որոնք վերջիններս ներկայացրել են ըստ պահանջի:
Այդպիսով նրանք իրավունք են ստացել առանց նմուշառման, հետազոտման դեպքում դրական պատասխան ստանալու պարագայում պարտադիր ինքնամեկուսացման ենթարկվելու, իսկ անհրաժեշտության դեպքում՝ նաև հոսպիտալացվելու՝ անարգել տեղաշարժվել, մուտք գործել ՀՀ տարածք:
Այս ապօրինի գործողությունների հետևանքով նշված քաղաքացիներին հնարավորություն է տրվել շրջանցել ՀՀ-ում, օտարերկրյա պետություններում հակահամաճարակային սահմանափակումները՝ վտանգելով համավարակի պայմաններում, ՀՀ-ում հիվանդության տարածման և առաջացած համաճարակի հետագա կանխման, բնակչության առողջության պահպանման նպատակով պետության կանխարգելիչ և հակահամաճարակային միջոցառումների արդյունավետությունը:
Ընդ որում, ձեռք բերված փաստական տվյալներով պարզվել է, որ բժշկական սպասարկում իրականացնող և համապատասխան լիազորություններով օժտված պաշտոնատար անձինք պատվաստված լինելու կեղծ սերտիֆիկատ, կամ առանց նմուշառման կորոնավիրուսի թեստի կեղծ բացասական պատասխաններ ստացած քաղաքացիներից անձամբ կամ միջնորդների միջոցով վերը նկարագրված ակնհայտ ապօրինի գործողությունների համար ստացել են տարբեր չափերի՝ 5000-ից մինչև 40.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Վերոնշյալ հանցագործությունների առթիվ ՀՀ ԱԱԾ-ում և Ոստիկանությունում հարուցվել է 20 քրեական գործ, որոնք վերաբերում են Երևան քաղաքի և Շիրակի, Արարատի, Գեղարքունիքի մարզերի բազմաթիվ բուժհաստատությունների, հիմնականում՝ պոլիկլինիկաների: Քրեական գործերով այս պահին նախնական տվյալներով պատվաստման բովանդակությամբ կեղծ սերտիֆիկատներ են ստացել և դրանց հիման վրա «ԱՐՄԵԴ» համակարգում ապօրինաբար գրանցվել, կամ կորոնավիրուսի թեստի կեղծ բացասական պատասխաններ է ստացել (ավելի քիչ թվով) ընդհանուր շուրջ 310 քաղաքացի: Քրեական գործերի նախաքննությամբ կատարվել են տասնյակ խուզարկություններ, հայտնաբերվել և առգրավվել են քաղաքացիների կողմից որպես կաշառք տրված գումարներ, ձեռք են բերվել պատվաստված չլինելու պայմաններում կեղծ սերտիֆիկատներ ստացած անձանց տվյալներ պարունակող ցուցակներ: Կոռուպցիոն հանցավոր այս կառուցակարգերում ներգրավված բազմաթիվ բուժաշխատողներ տվել են խոստովանական ցուցմունքներ: Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ քրեական գործերով արդեն իսկ մեղադրանքներ են առաջադրվել ընդհանուր 15 անձի, որոնցից 9-ը կալանավորվել է: Քրեական գործերը գտնվում են նախաքննության փուլում: Դատախազության հետևողական հսկողության ներքո ձեռնարկվում են քննչական, դատավարական, օպերատիվ-հետախուզական լայնածավալ միջոցառումներ նմանատիպ այլ դրսևորումներ բացահայտելու, պարզված դեպքերով առերևույթ հանցավոր գործակցության մեջ ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակները ի հայտ բերելու, յուրաքանչյուրի գործողությանը իրավական գնահատականներ տալու ուղղությամբ: ՀՀ դատախազությունը զգուշացնում է, որ նման չարաշահումները լրջորեն սպառնում են հանրապետության առողջապահական անվտանգությանը, խոչընդոտում պետության կողմից իրականացվող հակահամաճարակային և բնակչության առողջության պահպանման միջոցառումների արդյունավետությանը: Ելնելով վերոնշյալից՝ ինչպես քաղաքացիներին, այնպես էլ Covid 19 համավարակի տարածման կանխարգելման միջոցառումներում ներգրավված բուժաշխատողներին, հանրային ծառայողներին հորդորում ենք զերծ մնալ նման անպատասխանատու, ինչպես իրենց, այնպես էլ հանրության առողջությունը վտանգող և քրեորեն հետապնդելի քայլերից: ՀՀ դատախազության մոտեցումը նման դեպքերում լինելու է անվերապահորեն խիստ, կիրառվելու են իրավաչափ և օրինական բոլոր անհրաժեշտ ներգործության միջոցները՝ նման հանցագործություններ կատարած բոլոր անձանց քրեական համաչափ պատասխանատվության ենթարկելու համար:

По фактам злоупотреблений в процессе реализации мероприятий против Covid-19 15 лицам предъявлено обвинение
С целью предотвращения коронавирусной эпидемии в республике крайне актуальными и тревожными стали преступления, направленные на подрыв усилий по осуществлению профилактических и противоэпидемических мероприятий.
Благодаря оперативно-розыскным мероприятиям, проведенным Полицией и СНБ РА с апреля текущего года были выявлены многочисленные случаи злоупотребления должностным положением, фальсификаций и взяток, совершенных почти по той же схеме десятками сотрудников медучреждений в процессе мероприятий по предотвращению распространения вируса Covid 19.
В частности, ряд должностных лиц медучреждений, других государственных органов, обладающих организационно-распорядительными, административно-хозяйственными функциями, будучи уполномоченными организовать процесс вакцинации против эпидемии Covid-19, в сотрудничестве с другими представителями медперсонала, исходя из материальной заинтересованности, предоставили фальшивые сертификаты о вакцинации сотням граждан, а впоследствии ввели эти сведения в единую информационную систему электронного здравоохранения «Армед».
В частности, отдельные врачи-эпидемиологи, представители медучреждений предоставили прибывшим в Армению гражданам ложные отрицательные ответы на тесты коронавируса. В противном случае эти граждане, исходя из требований соответствующего решения правительства РА, должны были самоизолироваться на 14 дней, а в случае необходимости и госпитализироваться.
При этом, по приобретенным фактическим данным, выяснилось, что должностные лица, осуществляющие медицинское обслуживание и наделенные соответствующими полномочиями, за указанные «услуги» получили взятки в различных размерах - от 5000 до 40.000 драмов РА.
В связи с вышеуказанными преступлениями в СНБ и Полиции РА возбуждено 20 уголовных дел, которые касаются многочисленных медучреждений города Еревана и Ширакской, Араратской и Гегаркуникской областей, в основном поликлиник.
На данный момент по предварительным данным по уголовным делам получили поддельные сертификаты о вакцинации и на их основе незаконно зарегистрированы в системе «Армед», либо получили ложные отрицательные ответы на тесты коронавируса в общей сложности около 310 граждан.
В ходе предварительного следствия по уголовным делам были проведены десятки обысков, обнаружены и изъяты суммы, выданные гражданами в качестве взятки, были приобретены списки, содержащие данные лиц, получивших поддельные сертификаты о вакцинации. Многие медработники, вовлеченные в эти коррупционные преступные сделки, дали признательные показания.
По совокупности добытых достаточных доказательств по уголовным делам уже предъявлены обвинения 15 лицам, 9 из которых арестованы.
Под последовательным контролем прокуратуры предпринимаются широкомасштабные следственные, процессуальные, оперативно-розыскные мероприятия по выявлению других подобных проявлений, круга лиц, вовлеченных в преступное сотрудничество по выявленным случаям, даче правовой оценки действиям каждого.
Прокуратура Армении предупреждает, что подобные злоупотребления всерьез угрожают системе здравоохранения республики, препятствуют эффективности осуществляемых государством противоэпидемических и мероприятий.
Исходя из вышесказанного, Прокуратура призывает как медработников и общественных служащих, вовлеченных в мероприятия по предотвращению распространения вируса Covid 19, так и граждан воздерживаться от таких безответственных для собственного и общественного здоровья и уголовно преследуемых шагов.