Զախարովան հայտնել Է Ուկրաինայում Ռուսաստանի հատուկ գործողության նպատակը
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ճեպազրույցի ժամանակ պատմել է Ուկրաինայում Ռուսաստանի հատուկ գործողության նպատակի մասին: Այս մասին հայտնում է "ՌԻԱ Նովոստի" - ն ։
Դիվանագետի խոսքով՝ գործողության նպատակը Կիեւում "խամաճիկային" ռեժիմին պատասխանատվության ենթարկելն է "այս տարիների ընթացքում խաղաղ բնակիչների, այդ թվում՝ Ռուսաստանի քաղաքացիների դեմ կատարված հանցագործությունների համար":
Նա նաեւ հայտարարել է, որ Ուկրաինայում "խամաճիկային" իշխանությունը ինքնիշխանություն չունի ։
"Ներկայիս իշխանությունը, Կիևի ռեժիմը, այդ մարդիկ խամաճիկներ են, որոնք իրենց հռչակել են այդ երկրի կառավարիչներ, նվաստացնում են մարդկանց արժանապատվությունը՝ ծաղրելով նրանց։ Այսպես՝ նրանք զրկված են որեւէ ինքնիշխանությունից",-նշել Է Զախարովան ։
Նրա կարծիքով՝ միակ բանը, որ ուկրաինական իշխանությունները կարող են անել, այն է ՝ օգտագործել այն ցուցումները, որոնք ՛՛ստացվում են օվկիանոսից՛՛։ Ընդ որում, նրանք դա անում են "ոչ միշտ հաջող եւ հաստատ հակառակ ուկրաինացի ժողովրդի շահերին",-ընդգծել է արտաքին քաղաքական գերատեսչության ներկայացուցիչը:
Նա նաեւ վստահություն է հայտնել, որ Ուկրաինայի ժողովուրդը "կազատվի ազգայնական կառավարության ճնշումից, որը երկիրը շահագործում է արտասահմանյան խաղացողների շահերից ելնելով, եւ կսկսի ապրել լիարժեք ինքնիշխան կյանքով՝ պահպանելով իր բոլոր քաղաքացիների իրավունքները, ազատություններն ու շահերը՝ առանց ազգային, լեզվական կամ կրոնական հատկանիշներով բաժանման":
Փետրվարի 24-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել էր, որ որոշում է կայացրել Դոնբասի պաշտպանության համար ռազմական հատուկ գործողություն անցկացնելու մասին՝ ի պատասխան Լուգանսկի և Դոնեցկի Ժողովրդական հանրապետությունների ղեկավարներից օգնություն խնդրելու:
Ուկրաինան խզել է դիվանագիտական հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ։ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին Գերագույն ռադայում համընդհանուր մոբիլիզացիայի մասին օրինագիծ է ներկայացրել։

Захарова назвала цель спецоперации России на Украине
Официальный представитель МИД РФ Мария Захарова в ходе брифинга рассказала о цели спецоперации России на Украине. Об этом сообщает РИА «Новости».
По словам дипломата, целью операции является привлечение «марионеточного» режима в Киеве к ответственности за «совершенные в течение этих лет преступления против мирных жителей», включая российских граждан.
Она также заявила, что «марионеточная» власть на Украине не имеет суверенитета.
«Нынешняя власть, киевский режим, эти люди-марионетки, которые себя провозгласили правителями этой земли, унижают достоинство людей, издеваясь над ними. Так вот – они лишены какого-либо суверенитета», — отметила Захарова.
По ее мнению, единственное, что украинские власти могут делать – использовать указания, которые поступают из-за океана. При этом они делают это «не всегда успешно и точно вопреки интересам» украинского народа, подчеркнула представитель внешнеполитического ведомства.
Также она выразила уверенность, что народ Украины «освободится от гнета националистического правительства, эксплуатирующего страну в интересах зарубежных игроков, и начнет жить полноценной суверенной жизнью, соблюдая права, свободы и интересы всех своих граждан без разделения по национальному, языковому или религиозному признакам».
24 февраля президент России Владимир Путин заявил, что принял решение о проведении военной спецоперации по защите Донбасса в ответ на просьбу о помощи от глав ЛНР и ДНР.
Украина разорвала дипломатические отношения с Россией. Президент Украины Владимир Зеленский внес в Верховную раду законопроект о всеобщей мобилизации.