Պաղեստինցիները ցանկանում են, որ քաղաքի այս հատվածը դառնա իրենց ցանկալի ապագա պետության մայրաքաղաքը․ BBC-ն՝ Երուսաղեմի հայկական թաղամասի սպառնալիքի մասին
Թեև Սուրբ Ծնունդը շատերի համար, հավանաբար, մնացել է անցյալում, սակայն Երուսաղեմի հայերն իրենց տարեկան տոնակատարությունն անցկացրել են միայն հունվարի 19-ին, հաղորդում է BBC News-ը։
Այս տարվա տոնակատարությունը մռայլվել էր Գազայի պատերազմով և համայնքի գոյատևման շարունակական սպառնալիքով, որը կապված է անշարժ գույքի հետ կապված խիստ վիճահարույց գործարքի հետ:
Շատերն օրն անցկացրեցին ոչ ավանդական կարգով՝ միանալով   եկեղեցու կայանատեղիում տեղադրված վրանի նստացույցին, որը գտնվում է Հին քաղաքի պարսպապատ հայկական թաղամասում գտնվող մեծ վտանգված տարածքի մի մասում:
«Այս ապօրինի, դավաճանական հողային գործարքը իրականում մեզ բոլորիս միավորեց», - ասում է խեցեգործ,  ակտիվիստ դարձած Սեդրակ Բալյանը:
BBC-ն ընդգծում է, որ հայերի ներկայությունը սուրբ քաղաքում սկսվում է 4-րդ դարից։ 2000 հոգանոց համայնքից շատերն ապրում են Սուրբ Հակոբ վանքի ընդարձակ, սալաքարով պատված  համալիրում:
Նախկինում նրանց հաճախ են պառակտել քաղաքական տարաձայնություններն ու ընտանեկան վեճերը,  ինչպես նաև լարվածություններ են եղել Երուսաղեմի հայերի և նրանց եկեղեցական առաջնորդների միջև, որոնք շատերի համար հանդիսանում են գործատուներ և վարձատուներ:
Սակայն երկու ամիս շարունակ տեղացի հայերն ու քահանաները շուրջօրյա մնացել են  այստեղ՝ մեծ հանպատրաստից վրանում, փորձելով արգելափակել ընթացող շինարարությունը։ Նրանք այստեղ են սնվում և հերթափոխով աշխատում են որպես պահակներ հայկական դրոշներով զարդարված ժամանակավոր բարիկադի հետևում։
Նրանց վկայությամբ, իրենք միասին կանխել են բուլդոզերներով, զինված վերաբնակիչներով և դիմակավորված հրոսակներով  կապալառուների հարձակումները:
«Այս գործարքը վտանգի տակ դրեց ամեն ինչ», - ասում է Սեդրակը: «Ով էլ ցանկանա մեզ զրկել մեր իրավունքներից և վտանգել այստեղ մեր ներկայությունն ու կյանքը, մենք կդիմադրենք նրանց և կպաշտպանենք մեր իրավունքները մինչև վերջ»։
Անցյալ ապրիլին սկսեցին փաստեր ի հայտ գալ Հայոց պատրիարքի և հրեական  ավստրալիա-իսրայելական կառուցապատողի միջև գաղտնի ստորագրված 2021 թվականի պայմանագրի մասին։ Այդ գործարքը նորաստեղծ Xana Gardens ընկերությանը տվել է 98 տարվա վարձակալության իրավունք՝ կառուցելու և շահագործելու շքեղ հյուրանոց այն տարածքում, որը հայտնի է որպես Կովերի այգի:
Գործարքը վերաբերել է Հին քաղաքի հարավ-արևմտյան մասի պարիսպներին կից 11500 քմ մակերեսով հողամասին՝ էլ ավելի մեծ տարածք ձեռք բերելու հնարավորությամբ։
Այն ներառում է ավտոկայանատեղի, մի քանի եկեղեցական շենքեր և հինգ հայ ընտանիքների տներ, որոնք կազմում են հայկական թաղամասի մոտ 25%-ը։
Գտնվելով Սիոն լեռան վրա՝ այն հսկայական կրոնական նշանակություն ունի և աներևակայելի արժեքավոր անշարժ գույք է, սակայն կառուցապատողը պետք է վճարեր ընդամենը 300,000 դոլար տարեկան վճար:
Տեղի բնակիչների կատաղի բողոքների և Հորդանանի և Պաղեստինի ինքնավարության՝  գործարքում պատրիարքի դերի համար նրա չանաչումը չեղարկելու մասին որոշումների ֆոնին մեծացել է եկեղեցու վրա ճնշումը՝ պայմանագիրը չեղյալ համարելու պահանջով։
Այդ ընթացքում հայ իրավաբանների միջազգային խումբը ժամանել է հետաքննելու և խորհրդատվություն տալու համար։
Պատրիարքը պնդում է, որ իրեն խաբել է վստահելի քահանան, որն ավելի ուշ պաշտոնանկ է արվել։ Հոկտեմբերին նա վերջապես հայտարարեց գործարքը խզելու պաշտոնական քայլի մասին:
Այս պահին լարվածությունը հայերի և կառուցապատողի ներկայացուցիչների միջև, որի աշխատակիցները բռնի ուժով գրավել էին ավտոկայանատեղին, սկսեցին վերաճել ուղիղ բախումների։
Երբ իսրայելական բուլդոզերները հասան վիճելի վայր՝ փորձելով քանդել, հայերը շտապեցին արգելափակել այն: Հաջորդ ամիս եղան ահաբեկման մեղադրանքներ, քանի որ կառուցապատողը ժամանեց մի քանի զինված մարդկանց հետ:
Բողոքի վրանի տեղադրումից հետո հաջորդեցին ներխուժման հետագա փորձերը: Ամենադաժանը եղել է անցած ամիս, երբ դիմակավորված անձինք մտել են ավտոկայանատեղ՝ փայտերով ծեծելով մարդկանց և արցունքաբեր գազ կիրառելով։ Տեր Տիրան քահանա Հակոբյանը ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում հեռարձակել է իրադարձությունները։
«Նրանք բղավում էին. «Դուք պետք է հեռանաք այս հողից, - ավելի ուշ   BBC-ին է պատմել նա:-  Նրանց առաջնորդներից մեկը գոռում էր․ «Կարող եք կոտրել նրանց ոտքերը, կարող եք նույնիսկ սպանել նրանց, բայց նրանք պետք է հեռանան»:
Նշանավոր հրեա վերաբնակիչների ակնհայտ ներգրավվածությունը հարձակումներին, այլ ապացույցների հետ մեկտեղ, ամրապնդեց երկար ժամանակ գոյություն ունեցող կասկածները, որ վերաբնակիչների հզոր կազմակերպությունը ներգրավված է հողի գրավման փորձին:
Այն պահից, երբ Իսրայելը գրավեց Հին քաղաքը և նրա սրբավայրերը Հորդանանից 1967 թվականի Մերձավոր Արևելքի պատերազմում, հրեա ներդրողները Իսրայելում և արտերկրում ձգտել են գույք ձեռք բերել՝ փորձելով ամրապնդել Իսրայելի վերահսկողությունը օկուպացված Արևելյան Երուսաղեմի վրա:
Պաղեստինցիները ցանկանում են, որ քաղաքի այս հատվածը դառնա իրենց ցանկալի ապագա պետության մայրաքաղաքը։ Հրեա իսրայելցիները ողջ քաղաքը համարում են իրենց հավերժական, անբաժանելի մայրաքաղաքը:
«Իր Ամիմ» իսրայելական շահույթ չհետապնդող կազմակերպության հետազոտողները, որոնք աշխատում են իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտության վրա և աջակցում են Երուսաղեմի բազմազանությանը, անհանգստացած են հայկական թաղամասում տեղի ունեցող զարգացումներով:
«Դա մոտ է զգայուն տարածքներին», - ասում է կազմակերպության ներկայացուցիչ Ավիվ Թաթարսկին: «Այս տարածքում բնակավայրի ստեղծումը վերաբնակիչների կազմակերպությունների շատ հեռուն գնացող նպատակների մի մասն է, որոնք, ըստ էության, ցանկանում են ամբողջությամբ հուդայականացնել Հին քաղաքը՝ Տաճարի լեռան կամ Ալ-Աքսայի մզկիթի տեսարաններով»:
Օկուպացված տարածքում կառուցված բնակավայրերը միջազգային իրավունքի համաձայն համարվում են անօրինական, թեև Իսրայելը համաձայն չէ:
BBC հեռուստաալիքը հայտնել է, որ մի քանի անգամ կապ է հաստատել Xana Gardens-ի կառուցապատողի հետ, սակայն պատասխան չի ստացել:
Այժմ պաշտոնանկ արված քահանա Բարեթ Երեցյանը, որը համակարգում էր գործարքը, շրջապատված էր զայրացած հայ երիտասարդների ամբոխով, որոնք գոռում էին նրան «դավաճան», երբ նա անցյալ տարի իսրայելական ոստիկանության աջակցությամբ դուրս էր գալիս Սբ.Հակոբ վանքից՝ նախքան Հարավային Կալիֆորնիա մեկնելը։
Լրագրողների հետ հարցազրույցում նա հերքեց, որ կառուցապատողը հետապնդում է որևէ քաղաքական կամ գաղափարական նպատակ՝ նման մեղադրանքներն անվանելով «քարոզչություն»՝ հիմնված իր հրեական ինքնության վրա։
Հայկական եկեղեցին այժմ գործ է հարուցել Իսրայելի դատարաններում՝ վիճարկելու Կովերի այգում շինարարության պայմանագրի վավերականությունը։
Երբ  անցյալ շաբաթ տեղի բնակիչները հավաքվել էին վառ լուսավորված տոնածառի շուրջ իրենց ժամանակավոր վրանում, նրանք պահպանում էին իրենց  վճռականությունը, բայց գիտակցում էին, որ իրենց իրավական պայքարը կարող է  ձգվել տարիներ շարունակ:

ВВС об угрозе армянскому кварталу Иерусалима: Поселенцы хотят полностью иудаизировать Старый город
Хотя Рождество, возможно, для многих осталось в далеком прошлом, армяне Иерусалима провели свое ежегодное празднование лишь 19 января, пишет BBC News.
В этом году праздник был омрачен войной в Газе и сохраняющейся угрозой выживанию общины из-за глубоко спорной сделки с недвижимостью.
Многие провели день нетрадиционно, присоединившись к сидячей забастовке в палатке на церковной автостоянке, которая является частью большого участка, находящегося под угрозой, в армянском квартале Старого города, окруженного стеной.
«Эта незаконная, вероломная сделка с землей фактически объединила нас всех», - рассказал керамист Сетраг Балян, ставший активистом.
ВВС подчеркивает, что присутствие армян  в священном городе датируется IV веком. Многие из общины численностью в 2000 человек живут внутри большого, вымощенного булыжником комплекса монастыря Святого Иакова.
В прошлом их часто разделяли политические разногласия и семейные ссоры, а также возникали разногласия между иерусалимскими армянами и их церковными лидерами, которые для многих выступают в качестве работодателей и арендодателей.
Тем не менее, в течение двух месяцев местные армяне и священники круглосуточно находились здесь в большой импровизированной палатке, пытаясь заблокировать продолжающееся строительство. Они едят здесь и работают посменно в качестве охранников за импровизированной баррикадой, украшенной армянскими флагами.
По их словам, вместе они отражали нападения подрядчиков с бульдозерами, вооруженных поселенцев и головорезов в масках.
«Эта сделка поставила под угрозу все, - говорит Сетраг. - Кто бы ни хотел лишить нас прав и подвергнуть опасности наше присутствие и наши жизни здесь, мы будем противостоять им и защищать наши права до конца».
В апреле прошлого года начали всплывать факты о контракте на 2021 год, тайно подписанном между армянским патриархом и еврейским австралийско-израильским застройщиком. Это дало недавно созданной фирме Xana Gardens право аренды сроком на 98 лет на строительство и эксплуатацию роскошного отеля в районе, известном как Коровий сад.
Сделка касалась участка площадью 11 500 кв.м, примыкающего к крепостным валам юго-западной части Старого города, с возможностью приобретения еще большей площади.
Он включает в себя автостоянку, несколько церковных зданий и дома пяти армянских семей, что составляет около 25% армянского квартала.
Расположенный на горе Сион, он имеет огромное религиозное значение и является невероятно ценной недвижимостью, но застройщик должен был заплатить ежегодную плату всего в размере 300 000 долларов.
На фоне бурных протестов местных жителей и решения Иордании и Палестинской автономии отозвать свое признание патриарха из-за его роли в сделке усилилось давление на Церковь с требованием расторгнуть контракт.
Тем временем международная команда армянских юристов прибыла, чтобы провести расследование и дать совет.
Патриарх утверждает, что его обманул доверенный священник, который позже был лишен сана. В октябре он, наконец, объявил о формальном шаге по расторжению сделки.
В этот момент напряженность между армянами и представителями застройщика, чьи рабочие насильно захватили автостоянку, начала перерастать в прямые столкновения.
Когда израильские бульдозеры прибыли на спорный участок, чтобы попытаться начать снос, армяне бросились блокировать его. В следующем месяце поступили заявления о запугивании, поскольку застройщик прибыл с несколькими вооруженными людьми.
Дальнейшие попытки вторжения последовали после установки палатки протеста. Наиболее жестокие были в прошлом месяце, когда люди в масках пришли на автостоянку, избивая людей палками и применяя слезоточивый газ. Священник, отец Диран Акопян, транслировал события в Facebook в прямом эфире.
«Они кричали: «Вы должны уйти с этой земли, - позже рассказал он ВВС. - Один из их лидеров кричал: «Вы можете переломать им ноги, вы можете даже убить их, но они должны уйти»».
Очевидная причастность известных еврейских поселенцев к нападениям наряду с другими доказательствами усилила давние подозрения в том, что к попытке захвата земли причастна могущественная организация поселенцев.
С тех пор как Израиль захватил Старый город и его святые места у Иордании в ходе Ближневосточной войны 1967 года, еврейские инвесторы в Израиле и за рубежом стремились приобрести недвижимость, чтобы попытаться укрепить израильский контроль над оккупированным Восточным Иерусалимом.
Палестинцы хотят, чтобы эта часть города стала столицей их желанного будущего государства. Израильтяне-евреи рассматривают весь город как свою вечную, неделимую столицу.
Исследователи из израильской некоммерческой организации Ir Amim, которая занимается израильско-палестинским конфликтом и поддерживает разнообразие Иерусалима, обеспокоены развитием событий в армянском квартале.
«Это близко к чувствительным местам, - говорит представитель организации Авив Татарски. - Создание поселения в этом районе является частью очень далеко идущих целей организаций поселенцев, которые, по сути, хотят полностью иудаизировать Старый город, с видом на Храмовую гору или мечеть Аль-Акса».
Поселения, построенные на оккупированной территории, считаются незаконными в соответствии с международным правом, хотя Израиль с этим не согласен.
Телеканал ВВС сообщил, что несколько раз связывался с застройщиком Xana Gardens, но ответа не получил.
Ныне лишенный сана священник Барет Ерецян, координировавший сделку, был окружен толпой разъяренных молодых армян, выкрикивавших слово «предатель», когда в прошлом году при содействии израильской полиции выходил из монастыря Святого Иакова, прежде чем переехать в Южную Калифорнию.
В интервью журналистам он отрицал, что застройщик преследует какие-либо политические или идеологические цели, называя подобные обвинения «пропагандой», основанной на его еврейской идентичности.
В настоящее время Армянская церковь начала разбирательство в израильских судах, чтобы оспорить действительность контракта на строительство в Коровьем саду.
Когда на прошлой неделе местные жители собрались вокруг ярко освещенной рождественской елки в своей импровизированной палатке, они сохраняли решимость, но осознавали, что их судебная тяжба может легко затянуться на годы.