Վրաստանը դատապարտել է Հրվ. Օսիայի նախագահական ընտրությունները
Հարավային Օսիայում նախագահական ընտրություններն անօրինական են և հակասում են միջազգային իրավունքին։ Այս մասին ասված է Վրաստանի արտգործնախարարության երկուշաբթի տարածած հաղորդագրության մեջ։
«Վրաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը արձագանքում և դատապարտում է մայիսի 8-ին Ցխինվալիի շրջանում (Հարավային Օսիայի Հանրապետություն) նախագահական ընտրությունների, այսպես կոչված, երկրորդ փուլի... անցկացումը։ Նման անօրինական գործողությունները հակասում են միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքներին, ինչպես նաև կոպտորեն խախտում են Վրաստանի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններում»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Վրաստանի ԱԳՆ-ն կդիմի միջազգային հանրությանը հանրապետության տարածքային ամբողջականության դեմ ուղղված գործողություններին արդյունավետ արձագանքելու համար, ընդգծել են ԱԳՆ-ում։
Կիրակի Հարավային Օսիայում տեղի է ունեցել հանրապետության նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլը։ Քվեաթերթիկների 85 տոկոսը մշակելուց հետո «Նիխաս» քաղաքական կուսակցության առաջնորդ, նախագահի թեկնածու Ալան Գագլոևը հավաքում է ձայների 53,67 տոկոսը։ Գործող նախագահ Անատոլի Բիբիլովն ունի ձայների 41,3 տոկոսը։
2008 թվականին Մոսկվան ճանաչել է Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի անկախությունը, իսկ Թբիլիսին ի պատասխան խզել է դիվանագիտական հարաբերությունները։

Грузия осудила президентские выборы в Южной Осетии
Выборы президента в Южной Осетии являются незаконными и противоречат нормам международного права. Об этом в понедельник говорится в заявлении МИД Грузии.
"Министерство иностранных дел Грузии откликается и осуждает проведение так называемого второго тура президентских выборов <...> в Цхинвальском регионе (Республика Южная Осетия - прим. ТАСС) 8 мая. Подобные незаконные действия противоречат фундаментальным принципам международного права, а также грубо нарушают суверенитет и территориальную целостность Грузии в международно признанных границах", - сказано в заявлении.
МИД Грузии обратится к международному сообществу для действенной реакции на действия, направленные против территориальной целостности республики, подчеркнули во внешнеполитическом ведомстве.
В воскресенье в Южной Осетии прошел второй тур выборов президента республики. После обработки 85% протоколов кандидат в президенты Алан Гаглоев, лидер политической партии "Ныхас", набирает 53,67% голосов. У действующего президента Анатолия Бибилова 41,3% голосов.