Վրաստանում Թուրքիայի կողմից պետական սահմանի անօրինական հատման համար ձերբակալվել է 5 օտարերկրացի
Վրաստանի սահմանապահ ոստիկանությունը մի խմբի կողմից սահմանի անօրինական խախտման եւ սահմանի անօրինական հատմանն օգնելու փաստերով ձերբակալել է 5 անձանց, տեղեկացրել է «Грузия Online»-ը։
Վրաստանի սահմանապահ ոստիկանության մամուլի ծառայության տվյալներով՝ օպերատիվ-քննչական միջոցառումների արդյունքում, որոնք կատարվել են Ախալցիխեի վարչության «Ճարալի» սահմանապահ սեկտորի պահպանության տեղամասում, ՆԳՆ Սահմանապահ ոստիկանության աշխատակիցները ձերբակալել են 5 օտարերկրացու՝ Մ.Ա.-ին (1978թ. ծնված), Ա.Օ.-ին (1972), Վ.Բ.-ին (1990), Ու.Ֆ.-ին եւ Ջ.Օ.-ին (1992թ. ծնված)։
Նրանք ձերբակալվել են խմբով Վրաստանի պետական սահմանի անօրինական խախտման փաստով եւ Վրաստանի պետական սահմանի անօրինական հատմանն օգնելու փաստով։
«Քննությունը պարզել է, որ Մ.Ա.-ն եւ Ա.Օ.-ն շրջանցել են անցակետն անօրինաբար, խմբով հատել են Վրաստանի պետական սահմանը Թուրքիայի Հանրապետության կողմից Վրաստանի ուղղությամբ։ Եվ Ջ.Օ.-ն մեղադյալներ Վ.Բ.-ի եւ Ու.Ֆ.-ի օգնությամբ ապօրինաբար հատել է Վրաստանի պետական սահմանը Թուրքիայի Հանրապետության կողմից։
Հանցագործության համար նախատեսված է մինչեւ 5 տարի ազատազրկում։
Հետաքննությունը վարվում է Վրաստանի ՔՕ 344 հոդվածի երկրորդ մասի «ա» կետին եւ 25-344 հոդվածի առաջին մասին համապատասխան»,- նշված է հաղորդագրությունում։

В Грузии за незаконное пересечение государственной границы со стороны Турции задержаны 5 иностранцев
Пограничная полиция Грузии по фактам незаконного пересечения границы группой и помощи в незаконном пересечении границы задержала 5 лиц, передает Грузия Online.
По данным пресс-службы пограничной полиции Грузии, в результате оперативно-следственного мероприятия, проведенного на участке охраны пограничного сектора «Чарали» Ахалцихского управления, сотрудники Пограничной полиции МВД задержали 5 иностранных граждан: М. А., 1978 года рождения, А.О. 1972 года рождения, В.Б. 1990 года рождения, У. Ф. 1988 года рождения и Дж. О. 1992 года рождения.
Они задержаны по фактам незаконного пересечения государственной границы Грузии группой и с помощи в незаконном пересечении государственной границы Грузии.
«Следствием установлено, что М.А. и А.О. в обход пограничного пункта пропуска незаконно, группой пересекли государственную границу Грузии из Турецкой Республики в направлении Грузии. И с помощью обвиняемых В.Б. и У.Ф., незаконно пересек государственную границу Грузии со стороны Турецкой Республики Дж.О..
За преступление предусмотрено наказание до 5 лет лишения свободы.
Расследование ведется в соответствии с подпунктом «а» части второй статьи 344 и частью первой статьи 25-344 УК Грузии», - говорится в информации.