Վենսը հայտարարել է, որ Իրանի հետ համաձայնագիրը նոր դարաշրջան է բացում Մերձավոր Արևելքում
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը կարծում է, որ Վաշինգտոնի և Թեհրանի միջև հայտարարված գործարքը կարող է հնարավորություն ստեղծել Մերձավոր Արևելքում վերափոխումների համար։
«Այն, ինչ արեց նախագահը (ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը), իրական հնարավորություն ստեղծեց այս տարածաշրջանի վերափոխման համար։  Եվ այժմ, հույս ունեմ, իրանցիների համար նոր դարաշրջան կսկսվի», - ասել է Վենսը Fox News-ին տված հարցազրույցում։
Նրա կարծիքով՝ Իրանի հետ գործարքը «մեծ իրադարձություն է ամերիկյան ժողովրդի համար»։
«Խաղաղության մեջ ապրել սովորելու համար մի քիչ ժամանակ կպահանջվի, բայց կարծում եմ, որ այսօր մենք կարևոր քայլ արեցինք», - հայտարարել է Վենսը։
Նրա խոսքով՝ Իրանի հետ համաձայնագիրը հիմնված է երեք հիմնական տարրերի վրա, որոնցից երկուսը ծովային շրջափակման վերացումն ու կողմերի կողմից իրենց պարտավորությունների պահպանումն են, իսկ երրորդը՝ երաշխիքը, որ Իրանը երբեք չի ձգտի միջուկային զենք ձեռք բերել։
«Կարծում եմ՝ մենք կարող ենք վստահությամբ ասել, որ Իրանը երբեք միջուկային զենք չի ունենա», - նշել է ԱՄՆ փոխնախագահը։
Ավելի վաղ Թրամփը հայտնել էր Իրանի հետ գործարքի ձեռքբերման մասին։
«Մենք գործարք ունենք Իրանի հետ։ Շնորհավորում եմ բոլորին դրա կապակցությամբ։ Այժմ ես թույլատրում եմ ԱՄՆ-ի կողմից իրականացվող ծովային շրջափակման անհապաղ դադարեցումը», - գրել էր նա երկուշաբթի գիշերը Truth Social սոցիալական ցանցում։
Ավելի վաղ Պակիստանի վարչապետ Շահբազ Շարիֆը հայտնել էր, որ ԱՄՆ-ի և Իրանի ներկայացուցիչները հունիսի 19-ին Շվեյցարիայում կստորագրեն փոխըմբռնման հուշագիր։
Իրանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Քազեմ Ղարիբաբադին նույնպես հաստատել էր, որ համաձայնագրի ստորագրումը տեղի կունենա ուրբաթ օրը։
Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև հուշագիրն առաջին հերթին նպատակ ունի դադարեցնել ռազմական գործողությունները։ Ամենասուր հարցերը, ինչպիսին է Իրանի միջուկային ծրագրի ճակատագիրը, կողմերը կքննարկեն ավելի ուշ փուլերում։

Вэнс заявил, что соглашение с Ираном открывает новую эру на Ближнем Востоке
Вице-президент США Джей Ди Вэнс считает, что объявленная сделка между Вашингтоном и Тегераном может создать пространство для преобразования на Ближнем Востоке.
«То, что сделал президент (США Дональд Трамп), создало реальное пространство для преобразования этого региона.  И теперь, надеюсь, начнется новая эра для иранцев», - сказал Вэнс в интервью Fox News.
По его мнению, сделка с Ираном является «великим событием для американского народа».
«Потребуется немного времени, чтобы научиться жить в мире, но я думаю, что сегодня мы сделали важный шаг», - заявил Вэнс.
По его словам, соглашение с Ираном основано на трех ключевых элементах, два из них - снятие морской блокады и соблюдение сторонами своих обязательств, третий - гарантия того, что Иран никогда не будет стремиться к получению ядерного оружия.
«Я думаю, мы можем с уверенностью сказать, что у Ирана никогда не будет ядерного оружия», - отметил вице-президент США.
Ранее Трамп сообщил о достижении сделки с Ираном.
«У нас есть сделка с Ираном. Поздравляю с этим всех! Теперь я разрешаю немедленное прекращение проводимой США морской блокады», - написал он в ночь на понедельник в соцсети Truth Social.
Ранее премьер Пакистана Шахбаз Шариф сообщил, что представители США и Ирана подпишут меморандум о взаимопонимании 19 июня в Швейцарии.
Заместитель министра иностранных дел Ирана Казем Гарибабади также подтвердил, что подписание соглашения пройдет в пятницу.
Меморандум между Ираном и США нацелен прежде всего на прекращение боевых действий. Самые острые вопросы, такие как судьба иранской ядерной программы, стороны обсудят на более поздних этапах.