Վալենտինա Մատվիենկոն նախատեսում է այցելել Հայաստան
ՌԴ Դաշնային խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն ծրագրում է հաջորդ տարի Հայաստան այցելել։ Այդ մասին Երեւանում լրագրողներին հայտնել է պալատի փոխնախագահ, հայ-ռուսական միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Յուրի Վորոբյովը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մենք ակնկալում ենք, որ հաջորդ տարի այստեղ՝ Հայաստանում, տեղի կունենա Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Իվանովնա Մատվիենկոյի հանդիպումը։ Նա այսպիսի հրավեր է ստացել։ Եվ մենք, իհարկե, նախապատրաստում ենք այս այցը և հուսով ենք, որ այն կհամընկնի միջտարածաշրջանային համաժողովի հետ, որը պարբերաբար անցկացվում է երկու տարին մեկ անգամ։ Այսինքն՝ պատրաստվում ենք, համագործակցությունը, իմ կարծիքով, ակտիվ է։ Վստահ եմ, որ մենք կլուծենք բոլոր հարցերը»,- ասաց նա։
Նրա խոսքով՝ Մատվիենկոյի այցը սպասվում է «եկող տարվա առաջին կամ երկրորդ եռամսյակի սկզբին»։
Վորոբյովը նաև հայտնել է, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի Դաշնության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի հաջորդ նիստը տեղի կունենա Սոչիում և նվիրված կլինի Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 80-ամյակին։

Председатель Совфеда РФ Валентина Матвиенко планирует посетить Армению с визитом
Председатель Совета Федерации России Валентина Матвиенко в будущем году планирует посетить Армению с визитом. Об этом сообщил журналистам в Ереване зампредседателя палаты, сопредседатель армяно-российской межпарламентской комиссии Юрий Воробьев, передает ТАСС
«Мы ожидаем, что в следующем году пройдет встреча здесь в Армении председателя Совета Федерации Валентины Ивановны Матвиенко. Она получила такое приглашение. И мы, конечно, готовим этот визит и надеемся, что он совпадет с межрегиональным форумом, который проводится регулярно, раз в два года. То есть мы готовимся, сотрудничество идет, на мой взгляд, активно. Я уверен, что мы решим все вопросы», - сказал он.
По его словам, визит Матвиенко ожидается «в первом или в начале второго квартала следующего года».
Воробьев также сообщил, что следующее заседание межпарламентской комиссии Армении и РФ пройдет в Сочи и будет приурочено 80-летию Победы в Великой Отечественной войне.