Ռուսաստանը պատրաստ է միջնորդական ծառայություններ մատուցել Իրանի շուրջ հակամարտության կարգավորման գործում
Ռուսաստանը պատրաստ է միջնորդական ծառայություններ մատուցել Իրանի շուրջ հակամարտության կարգավորման գործում, «Իզվեստիա» թերթին ասել է Վիեննայում գտնվող միջազգային կազմակերպություններում Ռուսաստանի մշտական ​​ներկայացուցիչ Միխայիլ Ուլյանովը։
«Անհրաժեշտության դեպքում Ռուսաստանը պատրաստ է միջնորդական ծառայություններ մատուցել։ Մենք ունենք անհրաժեշտ փորձը», - ասել է Ուլյանովը։
Ուլյանովի խոսքով՝ Թեհրանը պատրաստ կլինի օգտվել Ռուսաստանի միջնորդական ծառայություններից ստեղծված իրավիճակում։
«Սակայն ամերիկացիները հստակեցնում են, որ իրենց միջնորդներ պետք չեն։ Նրանք ասում են, որ Վաշինգտոնը կարող է ինքնուրույն լուծել առկա խնդիրները։ Իրականում ամերիկացիները շատ վատ են այս հարցում», - թերթին ասել է Ուլյանովը։
2021-2022 թվականներին միջուկային համաձայնագրի վերականգնման վերաբերյալ Վիեննայի բանակցությունների ժամանակ ռուսական պատվիրակությունը բազմիցս օգնել է արևմտյան երկրներին և իրանցիներին գտնել ընդհանուր լեզու, բացատրել է դիվանագետը։ Նրա խոսքով՝ երկու կողմերն էլ խորը երախտագիտություն են հայտնել։

В МИД РФ заявили о готовности Москвы стать посредником в урегулировании конфликта вокруг Ирана
Россия готова предоставить посреднические услуги при урегулировании конфликта вокруг Ирана, заявил газете "Известия" постоянный представитель РФ при международных организациях в Вене Михаил Ульянов.
"При необходимости Россия готова предоставить посреднические услуги. У нас имеется соответствующий опыт", - сказал Ульянов.
По мнению Ульянова, Тегеран охотно воспользовался бы посредническими услугами России в нынешней ситуации.
"Но американцы дают понять, что им посредники не нужны. Мол, Вашингтон справится с текущими задачами самостоятельно. На самом деле получается это у американцев очень плохо", - сказал изданию Ульянов.
Во время венских переговоров по восстановлению "ядерной сделки" в 2021-2022 годах российская делегация неоднократно помогала западникам и иранцам найти общий язык, уточнил дипломат. И те, и другие, по его словам, высказывали глубокую признательность.