Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը ԵՄ երկրներին կոչ է արել աջակցել Ուկրաինային այնքան, որքան անհրաժեշտ կլինի
Եվրահանձնաժողովի նախագահը կոչ է արել ԵՄ երկրներին աջակցել Ուկրաինային այնքան ժամանակ, որքան անհրաժեշտ է։ Reuters-ի փոխանցմամբ, Եվրոպական առաջնորդների առանցքային գագաթնաժողովի նախօրեին նրա արտահայտությունները կտրուկ հակասում են Կիևին ավելի մեծ օգնություն տրամադրելու վերաբերյալ Հունգարիայի քննադատությանը։
Հունգարիան դեմ է Ուկրաինային լրացուցիչ ֆինանսական օգնություն տրամադրելուն և սպառնացել է վետո դնել դեկտեմբերի 14-15-ին Բրյուսելում դաշինքի առաջնորդների գագաթնաժողովում ԵՄ-ին անդամակցելու Կիևի հայտի առաջմղման ծրագրերի վրա:
Իսկ Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենն ասել է․ «Քանի որ պատերազմը ձգձգվում է, մենք պետք է ապացուցենք, թե ինչ է նշանակում աջակցել Ուկրաինային այնքան, որքան անհրաժեշտ կլինի»։
Եվրահանձնաժողովն առաջարկել է, որ գագաթնաժողովում որոշում կայացվի ԵՄ-ին Ուկրաինայի անդամակցության շուրջ բանակցություններ սկսելու վերաբերյալ, հենց որ այն կատարի չորս պայմանները, որոնք ավելի վաղ սահմանվել են ԵՄ-ի կողմից: Բրյուսելում ԵՄ ներկայացուցիչը ենթադրել է, որ դա կարող է տեղի ունենալ մարտին:

Урсула фон дер Ляйен призвала страны ЕС поддерживать Украину столько, сколько потребуется
Президент Еврокомиссии призвала страны ЕС поддерживать Украину столько, сколько потребуется. Ее высказывания накануне ключевого саммита европейских лидеров резко контрастируют с критикой Венгрии в отношении предоставления большей помощи Киеву, передает Reuters.
Венгрия выступает против предоставления Украине дополнительной финансовой помощи и пригрозила наложить вето на планы продвижения заявки Киева на членство в ЕС на саммите лидеров блока в Брюсселе в четверг и пятницу.
«Поскольку война затягивается, мы должны доказать, что значит поддерживать Украину столько, сколько потребуется», - заявила президент Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен.
ЕК предложила, чтобы саммит принял решение начать переговоры о членстве Украины в ЕС, как только она выполнит четыре условия, изложенных ранее для реализации надежд Киева на ЕС. Представитель ЕС в Брюсселе предположил, что это может произойти в марте.
Фон дер Ляйен заявила, что законы, принятые Украиной на прошлой неделе, в том числе о национальных меньшинствах, проясняют три из оставшихся условий, а это означает, что не хватает только одной: нового закона о лоббировании, призванного обуздать олигархов.