Ուկրաինական կողմը Մոսկվայի ժամանակով ժամը 13:00-ի դրությամբ չի կատարել մարդասիրական միջանցքների ստեղծման ոչ մի պայման. ՌԴ ՊՆ
Ուկրաինական կողմը Մոսկվայի ժամանակով ժամը 13:00-ի դրությամբ չի կատարել մարդասիրական միջանցքների ստեղծման ոչ մի պայման: Այս մասին երկուշաբթի հայտարարել է Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության վարչության ազգային կենտրոնի պետ, գեներալ-գնդապետ Միխայիլ Միզինցևը։
"Ժամը 13:00-ի ժամի դրությամբ ուկրաինական կողմը չի կատարել մարդասիրական միջանցքների ստեղծման ոչ մի պայման։ Մենք ուշադիր հետեւել ենք օբյեկտիվ վերահսկողության միջոցներով, այդ թվում ՝ անօդաչու թռչող սարքերով։ Հումանիտար շարասյունների պատրաստման ոչ մի գործնական միջոցառում չի անցկացվել, բաց հումանիտար միջանցքներով այդպես էլ ոչ ոք չի ժամանել", - ասել է նա։
Պարզվել է, որ "ազգայնականները ֆիզիկական հաշվեհարդարի սպառնալիքի տակ պարզապես չեն թողնում խաղաղ բնակիչներին եւ օտարերկրյա քաղաքացիներին դուրս գալ նշված բնակավայրերից", - հավելել է Միզինցեւը:

Украинская сторона по состоянию на 13:00 мск не выполнила ни одного условия по созданию гуманитарных коридоров: Мизинцев
Украинская сторона по состоянию на 13:00 мск не выполнила ни одного условия по созданию гуманитарных коридоров. Об этом заявил в понедельник начальник Национального центра управления обороной Российской Федерации генерал-полковник Михаил Мизинцев.
"По состоянию на 13 часов украинской стороной не выполнено ни одного условия по созданию гуманитарных коридоров. Мы внимательно наблюдали средствами объективного контроля, в том числе беспилотными летательными аппаратами. Ни одного практического мероприятия по подготовке гуманитарных колонн не проведено, к открытым гуманитарным коридорам так никто и не прибыл", - сказал он. Установлено, что "националисты под угрозой физической расправы просто не выпускают мирных жителей и иностранных граждан из указанных населенных пунктов", сказал Мизинцев.
В понедельник с 10:00 мск объявлен режим тишины, открыты шесть гуманитарных коридоров: один из Киева в Гомель, два из Мариуполя в Запорожье и Ростов-на-Дону, один из Харькова в Белгород, два из Сум в Белгород и Полтаву. Информация о гуманитарных коридорах доведена до украинской стороны и профильных структур ООН, ОБСЕ и Международного Комитета Красного Креста.