Ուկրաինայում արդեն ավելի քան 10 200 խաղաղ բնակիչ է զոհվել. ՄԱԿ
ՄԱԿ տվյալներով՝ Ուկրաինայում 2022թ. փետրվարին ռուսական ներխուժումից հետո զոհվել է ավելի քան 10 200 խաղաղ բնակիչր։ 2023թ. դեկտեմբերի վերջին ռուսական ուժեղացված օդային հարվածներից հետո գրանցվել է 125 քաղաքացիական անձանց մահը, ավելի քան 550 խաղաղ բնակիչ վիրավորվել է, տեղեկացրել է ՄԱԿ հումանիտար հարցերի համակարգման վարչության տնօրեն Էդեմ Վոսորնուն։
Վոսորնուն ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդում հանդես է եկել զեկուցմամբ եւ տեղեկացրել, որ վերջին մոտ երկու տարում ավելի քան 19 3000 քաղաքացիական անձինք վիրավորվել են, իսկ ռուսական օդային հարվածների վերջին շարքը առաջ է բերել տների, դպրոցների, հիվանդանոցների, էներգամատակարարման եւ այլ կարեւոր քաղաքացիական ենթակառուցվածքների զանգվածային ավերածություններ։
ՄԱԿ-ը մշտապես ընդգծում է, որ Ուկրաինայում պատերազմի զոհերի իրական թիվը զգալիորեն ավելի մեծ է, քան գրանցված թվերը։ ՄԱԿ փախստականների գծով գերագույն հանձնակատարի տվյալներով՝ պատերազմի սկզբից մոտ 6,3 մլն ուկրաինացի փախել է այլ երկրներ։ Նրանց մեծ մասը՝ մոտ 5,9 մլն, հանգրվանել է Եվրոպայի երկրներում։ Ուկրաինայում հաշվվում է մոտ 3,7 մլն տեղահանված անձ։

ООН: В Украине погибло уже более 10 200 мирных жителей
По данным ООН, в Украине с начала российского вооруженного вторжения в феврале 2022 года погибли уже более 10 200 погибших мирных жителей. Только после ужесточения российских воздушных ударов в конце декабря 2023 года по всей Украине задокументирована гибель 125 гражданских лиц, еще более 550 мирных жителей были ранены, сообщила директор Управления ООН по координации гуманитарных вопросов (УКГВ) Эдем Восорну .
Восорну, выступая с докладом на заседании Совета Безопасности ООН по войне в Украине, также сообщила, что за последние почти два года войны свыше 19 300 гражданских лиц получили ранения, а последняя серия российских ударов с воздуха вызвала масштабные разрушения домов, школ, больниц, системы энергоснабжения и другой важной гражданской инфраструктуры.
ООН постоянно подчеркивает, что реальное число жертв войны в Украине значительно выше задокументированных. По данным Верховного комиссариата ООН по делам беженцев, с начала войны около 6,3 млн украинцев бежали в другие страны. Большинство из них - около 5,9 млн - осели в странах Европы. В самой Украине насчитывается еще около 3,7 млн перемещенных лиц.