Ուկրաինան կատարել է «գրեթե» բոլոր պահանջները ԵՄ-ին անդամակցության բանակցություններն սկսելու համար. դեր Լյայեն
Ուկրաինան կատարել է «գրեթե» բոլոր պահանջները ԵՄ-ին անդամակցության բանակցություններն սկսելու համար, հայտնել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը POLITICO-ի հարցազրույցում։
«Ինձ տպավորում են խոր եւ կառուցվածքային բարեփոխումները, որոնք իրականացնում է Ուկրաինան՝ գոյաբանական պատերազմ վարելով»,- ասել է նա։ «Նրանք կատարել են  բոլոր անհրաժեշտ պահանջները գրեթե բոլոր կետերի վերաբերյալ»։
Սպասվում է, որ ԵՄ-ն Ուկրաինայի (որին հունիսին տրամադրվել էր թեկնածուի կարգավիճակ) անդամակցության մասին բանակցություններն սկսելու վերաբերյալ կհայտարարի Բրյուսելում, դեկտեմբերի կեսին։
Այս ամիս ավելի վաղ ֆոն դեր Լյայենը հայտնել էր, որ Ուկրաինան կատարել է ԵՄ սահմանած նախնական պայմանների «ավելի քան 90 տոկոսը, քանի որ ԵՀ-ն երաշխավորել էր սկսել բանակցությունները ինչպես Ուկրաինայի, այնպես էլ Մոլդովայի հետ։

Урсула фон дер Ляйен: Украина выполнила «почти» все требования для начала переговоров по вступлению в ЕС
Украина выполнила «почти» все требования, установленные ЕС для начала переговоров о вступлении, заявила президент Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен в интервью POLITICO.
«Меня  впечатляют глубокие и структурные реформы, которые проводит Украина, ведя экзистенциальную войну», — сказала фон дер Ляйен. «Они выполнили все необходимые требования почти по всем семи пунктам».
Ожидается, что ЕС объявит о начале переговоров о вступлении Украины, которой был предоставлен статус кандидата в июне, после саммита европейских лидеров в середине декабря в Брюсселе.
Ранее в этом месяце фон дер Ляйен заявила, что Украина выполнила «более 90 процентов» предварительных условий, установленных ЕС, поскольку ЕК рекомендовала начать переговоры о вступлении как с Украиной, так и с Молдовой.