Թուրքիայի մի քանի քաղաքներում բողոքի ալիք է բռնկվել. հնչել են կրակոցներ
Թուրքիայի մի քանի քաղաքներում բողոքի ալիք է բռնկվել, որն ուղեկցվել է կրակոցներով և փողոցներում անվադողերի այրմամբ։ Այս մասին հայտնում է Shot Telegram ալիքը։
Զանգվածային ցույցեր են սկսվել առնվազն վեց խոշոր քաղաքներում՝ Վանի նահանգային ընտրական հանձնաժողովի որոշումից հետո՝ քրդամետ DEM կուսակցության թեկնածու Աբդուլլահ Զեյդանին ընտրություններից որակազրկելու մասին։ Նա հաղթել էր, սակայն մանդատը տրվել է նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության (AKP) թեկնածուին։
Լարվածության պայմաններում տեղական իշխանությունները արգելել են զանգվածային հավաքները ապրիլի 3-ից ապրիլի 17-ը։ Քրդստանի բանվորական կուսակցությանը մոտ կանգնած սոցիալական ցանցերն ու լրատվամիջոցները բնակիչներին կոչ են անում դուրս գալ փողոց։
Տասնյակ մարդիկ բախումների մեջ են մտել ոստիկանների հետ, ավտոմատներով կրակում փողոցներում, անվադողեր են հրկիզում և մոլոտովի կոկտեյլներ նետում իրավապահների վրա։ Ի պատասխան՝ անվտանգության ուժերը արցունքաբեր գազ են կիրառել, մահակներով ծեծի ենթարկել ցուցարարներին և կալանավորել։
Թուրքիայում կիրակի՝ մարտի 31-ին, տեղի են ունեցել տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններ։ Երկրի իշխող ԱԶԿ-ն վերջին 20 տարվա մեջ առաջին անգամ պարտվել է ընդդիմությանը տեղական ընտրություններում։ Խոշոր քաղաքների քաղաքապետերի պաշտոնների համար մրցույթում առաջատարը և ձայների մեծամասնությունը ստացել է Հանրապետական ​​ժողովրդական կուսակցությունը։

Несколько турецких городов захлестнула волна протестов со стрельбой
Несколько турецких городов захлестнула волна протестов со стрельбой и поджогом покрышек на улицах. Об этом сообщает Telegram-канал Shot.
Массовые демонстрации начались минимум в шести крупных городах после решения избирательной комиссии провинции Ван отстранить от выборов прокурдского кандидата от партии DEM parti Абдуллы Зейдана. Ранее он одержал победу, однако мандат предоставили кандидату от Партии справедливости и развития (ПСР) президента Реджепа Тайипа Эрдогана.
На фоне напряженности местные власти запретили массовые собрания с 3 по 17 апреля. В соцсетях и СМИ, близких к Рабочей партии Курдистана, призывают жителей выходить на улицы.
Десятки человек устраивают драки с полицией, стреляют из автоматов на улицах, поджигают покрышки и бросают коктейли Молотова в правоохранителей. В ответ силовики пускают слезоточивый газ, бьют протестующих дубинками и задерживают.
В Турции в воскресенье, 31 марта, прошли выборы в местные органы самоуправления. Правящая в стране ПСР впервые за 20 лет уступила оппозиции на выборах в муниципальные органы власти. В лидеры вышла Народно-республиканская партия, в борьбе за посты мэров крупных городов она получила большинство голосов.