Թուրքական ընդդիմադիր պորտալը հայտնում է Գյուլենի մահվան մասին
Թուրքական ընդդիմադիր Oda TV լրատվական պորտալը պնդում է, որ հեղաշրջման փորձի մեջ Անկարայի կողմից մեղադրվող իսլամական քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենը կարող էր թունավորված լինել եւ արդեն մահացել : Ինչպես հայտնել է նշված պորտալը՝ Գյուլենի ՖԵՏՈ կազմակերպության տեսագրությունը, որը հաստատում է, որ նա ողջ է, մոնտաժված է:
Oda TV-ն պնդում է, որ Գյուլենը թունավորվել է ԱՄՆ-ի Փենսիլվանիա նահանգի իր տանը չորեքշաբթի գիշերը, նրա շրջանակից ևս մի հոգի նույնպես մահացել է: Վիլլայի աշխատակիցներին հրաման է տրված չշփվել մամուլի հետ ։ Պորտալն ընդգծում է, որ այդ տվյալներն իրեն հաստատել են հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչները ։
Մինչդեռ Գյուլենի կազմակերպությունը տեսանյութ է հրապարակել, որտեղ նրա ղեկավարը նստած է աթոռին եւ աղոթում է։ Սակայն Oda TV-ն այդ հոլովակը համարում է մոնտաժ ՝ նախկինում արդեն հրապարակված երեք տեսանյութերից կազմված կադրերով, որոնցում քարոզիչը նույն հագուստն է կրում:
Թուրքական այլ լրատվամիջոցներում Գյուլենի վիճակի վերաբերյալ որեւէ պաշտոնական կամ ավելի կոնկրետ տեղեկատվություն դեռեւս չկա ։
2016 թվականի հուլիսի 15-ին Թուրքիայի զինված ուժերի մի խումբ զինվորներ եւ սպաներ պետական հեղաշրջման փորձ են ձեռնարկել ։ Հիմնական դիմակայությունը ծավալվել Է Ստամբուլում եւ Անկարայում, զոհվել է 250 մարդ՝ չհաշված խռովարարներին, ավելի քան 2 հազար մարդ վիրավորվել է: Հեղաշրջման նախապատրաստման մեջ Անկարան մեղադրում է ԱՄՆ-ում բնակվող իսլամական քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենին եւ նրա հետ կապված ՖԵՏՈ կազմակերպությանը:

Турецкий оппозиционный портал сообщает о смерти Гюлена
Турецкий оппозиционный новостной портал Oda TV утверждает, что исламский проповедник Фетхуллах Гюлен, обвиняемый Анкарой в попытке госпереворота, мог быть отравлен и уже мертв. Как сообщил в четверг этот портал, видео организации Гюлена ФЕТО с подтверждением того, что он жив, является монтажом.
Oda TV утверждает, что Гюлен был отравлен в своем доме в Пенсильвании в США в ночь на среду. Еще один человек из его круга также мертв. Сотрудникам виллы дан приказ не общаться с прессой. Портал подчеркивает, что эти данные ему подтвердили представители спецслужб.
Между тем организация Гюлена выпустила видеоролик, на котором ее глава сидит в кресле и молится. Однако Oda TV считает этот ролик монтажом с кадрами из трех уже обнародованных ранее видео, на которых проповедник одет в одну и ту же одежду.
Какой-либо официальной или более конкретной информации относительно состояния Гюлена в других турецких СМИ пока нет.
15 июля 2016 года группа солдат и офицеров ВС Турции предприняла попытку государственного переворота. Основное противостояние развернулось в Стамбуле и Анкаре, погибли 250 человек, не считая путчистов, более 2 тыс. получили ранения. В подготовке переворота Анкара обвиняет проживающего в США исламского проповедника Фетхуллаха Гюлена и связанную с ним ФЕТО.