Կանադայի վարչապետը Իրանին մեղադրել է աշխարհում իրավիճակը ապակայունացնելու մեջ
Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն Իրանին մեղադրել է խաղաղությունն ու գլոբալ անվտանգությունը ապակայունացնելու մեջ՝ շիա «Հեզբոլլահ» շարժմանը և պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժմանը աջակցելու միջոցով։
«Իրանի Իսլամական Հանրապետության ռեժիմը շարունակում է անտեսել Իրանում մարդու իրավունքները և ապակայունացնել համաշխարհային խաղաղությունն ու գլոբալ անվտանգությունը՝ աջակցելով Համասին, Հեզբոլլահին և իր մյուս պրոքսի ուժերին ամբողջ աշխարհում», - պնդել է Թրյուդոն:
Վարչապետը հավելել է, որ Կանադան և նրա դաշնակիցները տարիների ընթացքում տարբեր ջանքեր են գործադրել՝ «իրանական ռեժիմին պատասխանատվության ենթարկելու իր գործողությունների համար»։

Трюдо обвинил Иран в дестабилизации ситуации в мире
Премьер-министр Канады Джастин Трюдо обвинил Иран в дестабилизации мира и глобальной безопасности через поддержку шиитского движения «Хезболлах» и палестинского движения ХАМАС.
«Режим Исламской Республики [Иран] продолжает игнорировать права человека в Иране и дестабилизировать всеобщий мир и глобальную безопасность путем поддержки ХАМАС, «Хезболлах» и других своих прокси по всему миру», - утверждал Трюдо.
Премьер-министр добавил, что Канада и ее союзники на протяжении многих лет предпринимают различные усилия для «привлечения иранского режима к ответственности за его действия».