TRIPP-ն ավելի շուտ Հարավային Կովկասը կտանի պատերազմի, քան խաղաղության․ The Nation
Եթե կա մի գիծ, որը բնորոշում է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի անկայուն և հակասական «Դոնրոյի դոկտրինը», ապա դա պետք է լինի այն սկզբունքը, համաձայն որի՝ միջազգային քաղաքականության մեջ «ուժն է ծնում իրավունք»։ Այս մասին The Nation պարբերականի համար գրված «Ջեյ Դի Վենս. Կովկասի գերին» հոդվածում նշում է հեղինակ Պիետրո Շաքարյանը
Հոդվածի հեղինակի կարծիքով՝ Թրամփի վարչակազմը միջազգային իրավունքի կարիք գրեթե չունի։
Ավելին, ինչպես ընդգծում է Շաքարյանը, այն դիտավորյալ ու ակնհայտորեն անտեսվում է և, ըստ էության, մի կողմ նետվում։
«Դրա փոխարեն՝ Գրենլանդիայից մինչև Գազա, Վենեսուելայից մինչև Իրան, անսահմանափակորեն տիրում է «ջունգլիների օրենքը»։
«Դոնրոյի դոկտրինի» էությունը կարելի է տեսնել վարչակազմի մոտեցումներում թե՛ պատերազմի, թե՛ խաղաղության հարցում։ Վերջինիս օրինակն այն է, թե ինչ տեղի ունեցավ այս շաբաթվա սկզբին, երբ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը մեկնեց Կովկաս՝ փորձելով ուժեղացնել ամերիկյան ազդեցությունն ու ճնշումը Իրանի հյուսիսային սահմանի վրա, այն դեպքում, երբ Վաշինգտոնի և Թեհրանի միջև լարվածությունը երբեք այսքան բարձր չի եղել։ ԱՄՆ-ի ներքին խորը ճգնաժամի պայմաններում խոհեմ կլիներ Ամերիկային չներքաշել նման լայնածավալ արկածախնդրության մեջ՝ աշխարհի մի հատվածում, որը գործնականում անհայտ է ամերիկացիների մեծամասնությանը։ Եվ այնուամենայնիվ, Վենսն այնտեղ էր՝ լարվածություն հրահրելով տարածաշրջանային խոշոր տերության՝ Իրանի և հզոր միջուկային գերտերության՝ Ռուսաստանի հետ հարաբերություններում՝ միաժամանակ լռելյայն արտոնելով ժողովրդավարության անկումն ու էթնիկ զտումները հետխորհրդային Կովկասում։ Վենսի կովկասյան երթուղին ներառում է Հարավային Կովկասի երեք պետություններից երկուսը՝ Հայաստանը և Ադրբեջանը։ Նա ակնհայտորեն խուսափել է Վրաստանից, որը ժամանակին ամերիկացի նեոկոնսերվատորների սիրելին է եղել», - նշում է հոդվածի հեղինակը։
Շաքարյանը հիշեցրել է, որ 2008 թվականին Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլին «Բուշի վարչակազմի հրահանգով ներքաշվել է Ռուսաստանի հետ առճակատման մեջ»։
«Բախվելով Մոսկվայի «արջային» արձագանքին՝ Վաշինգտոնը Թբիլիսիին բախտի քմահաճույքին է թողել։ Մինչ Վրաստանն այդ ժամանակից ի վեր դասեր է քաղում այդ ցավալի դրվագից, Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանում, իսկ Իլհամ Ալիևը Ադրբեջանում որոշել են իրենց բախտը փորձել «Սաակաշվիլիի մոտեցման» մեջ՝ նախագահ Թրամփի ակտիվ խրախուսմամբ։
Նրանք՝ սեփական պատասխանատվությամբ և ռիսկով, անտեսում են իրենց սահմաններին ամերիկյան ցանկացած ներկայության դեմ Ռուսաստանի և Իրանի հստակ նախազգուշացումները։ Վենսը նախ ժամանել է Հայաստան՝ երկուշաբթի օրը անձրևոտ կեսօրին Միլանից վայրէջք կատարելով Երևանում։ Նրա այցի հիմնական նպատակն է եղել ամրապնդել Ամերիկայի հավատարմությունը TRIPP ծրագրին»,- գրում է Շաքարյանը։
Ըստ հեղինակի՝ Թրամփի վարչակազմի կողմից «պատմական» հորջորջված այս նախաձեռնության հայտնի մանրամասները մատնանշում են, որ այն, ամենայն հավանականությամբ, «ավելի շուտ կհանգեցնի պատերազմի, քան խաղաղության»։
«TRIPP-ը ենթադրում է, որ Հայաստանը փաստացիորեն Իրանի հետ իր կարևորագույն հարավային սահմանի վերահսկողությունը 49-ից 99 տարի ժամկետով կփոխանցի հայ-ամերիկյան համատեղ ընկերությանը (որի բաժնետոմսերի 74%-ը պատկանում է ԱՄՆ-ին)։ Բնականաբար, Իրանի և Ռուսաստանի սահմաններին ԱՄՆ-ի կամ ՆԱՏՕ-ի երկարաժամկետ ներկայություն հաստատելու ցանկացած ծրագիր անխուսափելիորեն տագնապ կառաջացնի Մոսկվայում և Թեհրանում։ Սակայն Երևանում Վենսը ոչ միայն մի կողմ նետեց նման մտահոգությունները, այլև խոստացավ 9 միլիարդ դոլարի արտահանում իրականացնել քաղաքացիական միջուկային համագործակցության ոլորտում, ինչը Հայաստանում ավելի շատ հարցեր է առաջացրել, քան պատասխաններ։ Փաշինյանի հետ փոխնախագահի մամուլի ասուլիսին հետևողները լսել են «խաղաղության» մասին դատարկ բանաձևերի հոսք, թեև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ընդամենը մտադրությունների հռչակագիր է ստորագրվել»,- ասված է հոդվածում։
Հոդվածի հեղինակի խոսքով՝ չնայած Փաշինյանի վստահ հայտարարությանը, թե նախագահ Թրամփի օրոք Բաքվի և Երևանի միջև վերջնականապես խաղաղություն է հաստատվել, փաստը մնում է փաստ, որ կողմերի միջև պաշտոնական խաղաղության պայմանագիր այդպես էլ չի ստորագրվել։
«Մինչդեռ Ադրբեջանը շարունակում է տարածքային պահանջներ ներկայացնել Հայաստանին։ Վենսը ոչ մի խոսք չասաց իր պաշտոնում Փաշինյանի թույլ տված չարաշահումների մասին։ Չնայած այն հանգամանքին, որ Փաշինյանը 2018 թվականին իշխանության եկավ քաղաքական բարեփոխումների մասին հռչակված խոստումների հիման վրա, դրա փոխարեն նա բռնեց ապաժողովրդավարացման ուղին։ Նրա նեոլիբերալ վարչակազմի օրոք աղքատությունն ու անհավասարությունը խորացել են, իսկ կոռուպցիան՝ ծաղկել։ Խոսքի ազատությունը ենթարկվել է հարձակումների, ինչի հետևանքով Հայաստանը Եվրոպայում նախնական կալանքի տակ գտնվողների ամենաբարձր ցուցանիշներից մեկն ունի։ Արցախի հայերի ինքնորոշման ժողովրդավարական իրավունքը, որը 1988 թվականի Հայաստանի ղարաբաղյան շարժման անկյունաքարն է եղել, դավաճանվել է վարչապետի կողմից, որը նա արել է ագրեսիվ Ադրբեջանի քմահաճույքները բավարարելու համար։ Նույնիսկ Հայ Առաքելական եկեղեցին՝ երկրի գլխավոր կրոնական հաստատությունը, որի արմատները հասնում են մինչև Քրիստոսի ժամանակները, չի խուսափել Փաշինյանի զայրույթից։ Չնայած եկեղեցու նկատմամբ հանրային լայն վստահությանը՝ Փաշինյանի կառավարությունը ձերբակալել է հայ եպիսկոպոսի և երեք հայ արքեպիսկոպոսների, այդ թվում՝ բոլորի կողմից սիրված արքեպիսկոպոս Միքայել Աջապահյանին։ Սամվել Կարապետյանը՝ եկեղեցու ականավոր կողմնակիցը, նույնպես ձերբակալվել է։ Հարձակումների է ենթարկվել նույնիսկ եկեղեցու պատրիարքը՝ Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն»,- իր հոդվածում թվարկում է Շաքարյանը։
Ըստ հեղինակի՝ զարմանալի չէ, որ Վենսը լռել է հայկական ժողովրդավարության մխիթարական վիճակի մասին։
«Դրա փոխարեն նա օգտվեց Ուոլթեր Դյուրանտիի «մեթոդաբանությունից» և բացահայտորեն սատարեց Փաշինյանին՝ ընդգծելով կառավարության հավատարմությունը «շուկաներին» և «բարգավաճմանը»»,- շեշտում է հոդվածի հեղինակը։
«Լիովին կանխատեսելի է, որ իբրև թե աստվածապաշտ, բարեպաշտ ու հավատացյալ կաթոլիկ ԱՄՆ փոխնախագահը բողոքի ոչ մի բառ չարտասանեց Փաշինյանի կողմից Հայ Առաքելական եկեղեցու հոգևորականներին բանտարկելու դեմ», - նշել է Օբամայի վարչակազմում Պետդեպարտամենտի նախկին խորհրդական Ջեյմս Քարդենը։ «Փոխարենը՝ այս և մյուս անարդարացիորեն բանտարկվածները զոհաբերվելու են TRIPP-ի զոհասեղանին. այս գործողություններից ոչ մեկը չի բխում հայ կամ ամերիկացի ժողովուրդների շահերից»։
Հոդվածում ընդգծվում է, որ նույնիսկ Վենսի հայաստանյան այցի ամենանպաստավոր տարրը՝ Երևանում Ծիծեռնակաբերդի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր այցելությունը, նույնպես մթագնվել է հակասություններով։
«Վենսը, ում ուղեկցում էր միայն կինը՝ Ուշան, այլ ոչ թե Փաշինյանը, ծաղիկներ է խոնարհել հուշահամալիրի հավերժական կրակի մոտ և այդ մասին գրառում կատարել Twitter/X-ում, սակայն շուտով ջնջել է այն՝ վախենալով վիրավորել ՆԱՏՕ-ի անդամ Թուրքիային»,- հիշեցնում է Շաքարյանը։
Գտնվելով Բաքվում՝ Վենսը հանդիպել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին և նրա հետ ստորագրել ռազմավարական գործընկերության մասին համաձայնագիրը։
«Մեզ համար մեծ պատիվ է լինել աշխարհի ամենահզոր երկրի՝ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների ռազմավարական գործընկերը»,- Վենսի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ ընդգծել է Ալիևը։
Հոդվածի հեղինակը շեշտում է, որ Ադրբեջանի նախագահը նաև պարծեցել է ԱՄՆ-ի հետ «պաշտպանական վաճառքների ոլորտում համագործակցությամբ», ինչը, ամենայն հավանականությամբ, Թեհրանում քննադատաբար կընդունվի՝ հաշվի առնելով Իրանի մտահոգություններն այն մասին, որ Ադրբեջանը կարող է որպես պոտենցիալ «առաջնագծի հենակետ» օգտագործվել հյուսիսային Իրանի դեմ։
«Իր հերթին Վենսը գովաբանել է Ալիևին՝ նշելով, որ «բացի նախագահ Թրամփից, աշխարհում միակ առաջնորդը, ով իսկապես լավ հարաբերություններ ունի թե՛ թուրքերի, թե՛ իսրայելցիների հետ, նախագահ Ալիևն է»։ Ինչպես և Երևանում, Վենսը շրջանցել է Բաքվում ժողովրդավարության պակասի «անհարմար» հարցը՝ սոսկ վկայակոչելով իրավիճակի սոսկալի լինելը և այն փաստը, որ Ալիևի կինը՝ Մեհրիբանը, այժմ, զավեշտալի պատահականությամբ, զբաղեցնում է երկրի փոխնախագահի պաշտոնը»,- գրում է հոդվածի հեղինակը։
«Հուսով եմ՝ սա [ԱՄՆ] երկրորդ տիկնոջը որևէ մտքի չի հանգեցրել»,- նկատել է Վենսը մի կատակով, որն ադրբեջանական պետական հեռուստատեսության կողմից ենթարկվել է գրաքննության։
Ինչպես ընդգծում է պարբերականը, ոչինչ չասվեց Ադրբեջանում քաղբանտարկյալների և այլախոհների տարածված խնդրի մասին, ինչպիսիք են Բահրուզ Սամեդովը և Իգբալ Աբիլովը, էլ չխոսելով բաքվի բանտերում տառապող 19 հայ գերիների մասին, այդ թվում՝ Ռուբեն Վարդանյանի։ «Հաղորդվում է, որ փակ դռների հետևում Վենսն Ալիևի առջև բարձրացրել է վերջին խմբի հարցը, սակայն Ալիևի արձագանքն անհայտ է։ Փոխնախագահը գովաբանել է ադրբեջանական բանակը նրա համար, որ այն ունի «աշխարհի ամենաուժեղ և դաժան զորքերից մեկը», թեև չի հիշատակել, որ հենց այդ նույն բանակն է 2023 թվականի սեպտեմբերին իրականացրել Արցախի բնիկ քրիստոնյա հայ բնակչության էթնիկ զտումը։ Բնականաբար, Վենսի այցը տպավորություն չգործեց ո՛չ Մոսկվայի, ո՛չ Թեհրանի վրա և, ցանկացած օբյեկտիվ չափանիշներով, հանգեցրեց միայն երկու եվրասիական հսկաների հետ դիմակայության։ Այն ժամանակ, երբ Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը նախազգուշացնում է, որ ռուս-ամերիկյան հարաբերությունները «շարժվում են սխալ ուղղությամբ», պատերազմի ամպերը շարունակում են խտանալ Իրանի գլխին։ Այսպիսով, «խաղաղությանը» նպաստելու փոխարեն, Վենսի կովկասյան շրջագայությունը միայն յուղ կլցնի տարածաշրջանային լարվածության կրակի վրա՝ ազդարարելով այն անխոհեմ միջամտողականության շարունակության մասին, որը սկսել է բնորոշել ԱՄՆ արտաքին քաղաքականությունը՝ սառը պատերազմի ավարտից հետո ընկած դարաշրջանում», - ընդգծում է հոդվածի հեղինակը։

The Nation: TRIPP скорее приведёт Южный Кавказ к войне, чем к миру
Если есть одна черта, которая определяет неустойчивую и непоследовательную «доктрину Донроу» президента США Дональда Трампа, то это, должно быть, принцип, согласно которому «сила делает правым» в международной политике, пишет для издания The Nation автор статьи «Джей Ди Вэнс: Кавказский пленник» Пьетро Шакарян.
По мнению автора статьи, администрация Трампа мало нуждается в международном праве.
Более того, как  подчёркивает Шакарян, это преднамеренно и вопиюще игнорируется и, по сути, отбрасывается.
«Вместо этого, от Гренландии до Газы, от Венесуэлы до Ирана, безраздельно господствует «закон джунглей».
Суть «доктрины Донроу» можно проследить в подходе администрации как к войне, так и к миру. Примером последнего является то, что произошло ранее на этой неделе, когда вице-президент Джей Ди Вэнс вылетел на Кавказ в попытке усилить американское влияние и давление на северную границу Ирана, в то время как напряженность между Вашингтоном и Тегераном никогда не была такой высокой. В условиях глубокого внутреннего кризиса в США было бы разумно не втягивать Америку в столь масштабный авантюризм в той части мира, которая практически неизвестна большинству американцев. И все же был Вэнс, который разжигал напряженность в отношениях с крупной региональной державой — Ираном — и мощной атомной сверхдержавой — Россией, в то же время тихо санкционируя упадок демократии и этнические чистки на постсоветском Кавказе. Кавказский маршрут Вэнса включал два из трех государств Южного Кавказа — Армению и Азербайджан. Грузию, некогда любимую американскими неоконсерваторами, он явно избегал», - отмечает автор статьи.
Шакарян напомнил, что в 2008 году президент Грузии Михаил Саакашвили «по указке администрации Буша ввязался в конфронтацию с Россией».
«Столкнувшись с медвежьей реакцией Москвы, Вашингтон бросил Тбилиси на произвол судьбы. В то время как Грузия с тех пор извлекла уроки из этого болезненного эпизода, Никол Пашинян в Армении и Ильхам Алиев в Азербайджане решили попытать счастья в «подходе Саакашвили», при активном поощрении президента Трампа.
Они на свой страх и риск игнорируют четкие предупреждения России и Ирана против любого американского присутствия на их границах. Вэнс прибыл в Армению первым, прилетев в Ереван из Милана дождливым днем в понедельник. Основной целью его визита было укрепить приверженность Америки программе Трампа «Маршрут к международному миру и процветанию» (TRIPP)», - пишет Шакарян.
По его словам, известные детали этой инициативы, провозглашённой «исторической» администрацией Трампа, указывают на то, что она, скорее всего, «приведет к войне, чем к миру».
«TRIPP предполагает, что Армения фактически передаст контроль над своей важнейшей южной границей с Ираном совместной армяно-американской компании (74% акций которой принадлежит США) на срок от 49 до 99 лет. Естественно, любой план по установлению долгосрочного присутствия США или НАТО на иранских и российских границах неизбежно вызовет тревогу в Москве и Тегеране. Однако в Ереване Вэнс не только отмел подобные опасения, но даже пообещал экспортировать 9 миллиардов долларов в сферу гражданского ядерного сотрудничества, что вызвало в Армении больше вопросов, чем ответов. Наблюдатели за пресс-конференцией вице-президента с Пашиняном услышали поток пустых банальностей о «мире», хотя между Арменией и Азербайджаном была подписана только декларация о намерениях», - говорится в статье.
По словам автора статьи, действительно, несмотря на уверенное заявление Пашиняна о том, что при президенте Трампе между Баку и Ереваном был окончательно установлен мир, факт остается фактом: официальное мирное соглашение между сторонами так и не было подписано.
«Тем временем Азербайджан продолжает выдвигать территориальные претензии к Армении. Вэнс ни словом не обмолвился о злоупотреблениях Пашиняна на своем посту. Несмотря на то, что Пашинян был приведен к власти в 2018 году на основе провозглашенных обещаний о политических реформах, вместо этого он встал на путь дедемократизации. При его неолиберальной администрации бедность и неравенство усилились, а коррупция расцвела. Свобода слова подверглась нападкам, в результате чего в Армении один из самых высоких показателей содержания под стражей до суда в Европе. Демократическое право армян Арцаха (Нагорного Карабаха) на самоопределение — краеугольный камень карабахского движения Армении 1988 года — было предано премьер-министром в угоду прихотям агрессивного Азербайджана. Даже Армянская Апостольская церковь, главный религиозный институт страны, уходящий корнями во времена Христа, не избежала гнева Пашиняна. Несмотря на широкое общественное доверие к церкви, правительство Пашиняна арестовало армянского епископа и трех армянских архиепископов, в том числе всеми любимого архиепископа Микаэла Аджапахяна. Самвел Карапетян, видный сторонник церкви, также был арестован. Нападкам подвергся даже патриарх церкви — католикос Гарегин II», - перечисляет в своей статье Шакарян.
По его мнению, неудивительно, что Вэнс промолчал о плачевном состоянии армянской демократии.
«Вместо этого он воспользовался методичкой Уолтера Дюранти и открыто поддержал Пашиняна, подчеркнув приверженность правительства «рынкам» и «процветанию»», - подчёркивает автор статьи.
«Вполне предсказуемо, что якобы набожный, благочестивый, верующий католик, вице-президент США не произнес ни слова протеста против заключения Пашиняном в тюрьму священнослужителей Армянской апостольской церкви, - отметил бывший советник Госдепартамента в администрации Обамы Джеймс Карден. - Вместо этого эти и другие несправедливо заключенные будут принесены в жертву на алтаре TRIPP — ни одно из этих действий не отвечает интересам армянского или американского народа».
В статье подчеркивается, что даже самый потенциально полезный элемент поездки Вэнса в Армению — его посещение памятника жертвам Геноцида армян в Цицернакаберде в Ереване — был омрачен противоречиями.
«Вэнс, которого сопровождала только его жена Уша, а не Пашинян, возложил цветы к вечному огню памятника и написал об этом в Twitter/X, но вскоре удалил пост из-за боязни обидеть члена НАТО Турцию», - напоминает Шакарян.
Находясь в Баку, Вэнс встретился с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и подписал с ним соглашение о стратегическом партнерстве.
«Для нас большая честь быть стратегическим партнером самой могущественной страны мира — Соединенных Штатов Америки», - подчеркнул Алиев на своей пресс-конференции с Вэнсом.
Автор статьи подчёркивает, что президент Азербайджана также похвастался «сотрудничеством в сфере оборонных продаж» с США, что, вероятно, будет воспринято в Тегеране критически, учитывая опасения Израиля по поводу использования Азербайджана в качестве потенциальной «передовой базы» против северного Ирана.
«Со своей стороны, Вэнс похвалил Алиева, отметив, что «кроме президента Трампа, единственным лидером в мире, у которого действительно хорошие отношения как с турками, так и с израильтянами, является президент Алиев». Как и в Ереване, Вэнс обошел стороной «неудобный» вопрос о дефиците демократии в Баку, сославшись лишь на ужасное положение дел, сославшись на тот факт, что жена Алиева, Мехрибан, сейчас, по нелепой случайности, занимает пост вице-президента страны», - пишет автор статьи.
«Надеюсь, это не навело вторую леди [США] на какие-либо мысли», - заметил Вэнс в шутке, подвергшейся цензуре азербайджанского государственного телевидения.
Как подчёркивает издание, ничего не было сказано о распространенной проблеме Азербайджана с политическими заключенными и диссидентами, такими как Бахруз Самедов и Игбал Абилов, не говоря уже о 19 армянских заключенных, томящихся в бакинских тюрьмах, таких как Рубен Варданян. «Сообщается, что за закрытыми дверями Вэнс поднял вопрос о последней группе перед Алиевым, но реакция Алиева неизвестна. Вице-президент похвалил азербайджанскую армию за то, что у нее «одни из самых сильных и свирепых войск в мире», хотя и не упомянул, что эта же армия в сентябре 2023 года провела этническую чистку коренного армянского населения Арцаха-христиан. Естественно, визит Вэнса не произвел впечатления ни на Москву, ни на Тегеран и, по любым объективным меркам, привел лишь к противостоянию двух евразийских гигантов. В то время как министр иностранных дел России Сергей Лавров предупреждает, что российско-американские отношения «движутся в неверном направлении», тучи войны продолжают сгущаться над Ираном. Таким образом, вместо того, чтобы способствовать «миру», турне Вэнса по Кавказу только подольет масла в огонь региональной напряженности, сигнализируя о продолжении безрассудного интервенционизма, который стал определять внешнюю политику США в эпоху после окончания холодной войны», - подчёркивает автор статьи.