Ստամբուլում ռումբ տեղադրած կնոջը ոստիկանությունը բերման է ենթարկել
Ստամբուլի հանրահայտ Իսթիքլալ զբոսաշրջային փողոցում ռումբ դրած անձը ձերբակալվել է, ենթադրաբար, նա առնչություն ունի Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության (ՔԱԿ) հետ, որին Անկարան ահաբեկչական է համարում: Այս մասին TRT Haber հեռուստաալիքի եթերում հայտնել է Թուրքիայի ՆԳ նախարար Սուլեյման Սոյլուն:
«Ավելի վաղ ձերբակալվել էր 21 մարդ։ Այն մարդը, ով ռումբ է դրել, ձերբակալվել է։ Մոտ ժամանակներս նրանք, ովքեր մեզ պատճառել են այդ ցավը, մի քանի անգամ ավելի մեծ ցավ կզգան»,- նրա խոսքը մեջբերում է հեռուստաալիքը ։
Նա նաեւ պատմել է, որ 81 տուժածներից 50-ը դուրս են գրվել հիվանդանոցներից, 5-ը գտնվում են վերակենդանացման բաժանմունքում, երկուսը ՝ ծանր վիճակում: Ավելի վաղ հաղորդվել Էր վեց զոհվածների մասին ։
Ստամբուլի Բեյօղլու շրջանում պայթյունը տեղի է ունեցել նոյեմբերի 13-ին, ժամը 16: 20-ի սահմաններում: Իսթիքլալ փողոցը, որտեղ դա տեղի է ունեցել, հետիոտնային է և զբոսաշրջիկների շրջանում ամենատարածված վայրերից մեկն է: Այն ամբողջությամբ փակվել է, ինչպես նաև փակվել է մոտակայքում գտնվող Թաքսիմ մզկիթը ։
Թուրքիայի արդարադատության նախարար Բեքիր Բոզդաղի խոսքով՝ տեսահսկման խցիկների նկարահանած կադրերում երեւում է, թե ինչպես է կինը ավելի քան 40 րոպե նստած մնացել նստարանին, այնուհետեւ կանգնել է պայթյունից մեկ կամ երկու րոպե առաջ՝ պայուսակը կամ պոլիէթիլենային տոպրակը թողնելով։ «Երկու վարկած կա։ Կամ այդ տոպրակում եղել է մեխանիզմ, որն ինքն իրեն է պայթել, կամ ինչ-որ մեկը պայթեցրել է այն հեռահար»։
Թուրքիայի փոխնախագահ Ֆուաթ Օքթայը հայտարարել է, որ ռումբը կին է տեղադրել։ Նա նաեւ հաստատել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հնչեցրած այն մասին, որ այդ միջադեպը ահաբեկչություն է ։ Թուրքիայի ռադիոյի եւ հեռուստատեսության գերագույն խորհուրդը հայտարարել է տեղական ԶԼՄ-ների կողմից պայթյունի հեռարձակումն արգելելու մասին: Այնուամենայնիվ, համացանցում հայտնվել են պայթյունի ենթադրյալ մեղավորի պատկերները։

Турецкая полиция задержала подозреваемого во взрыве в центре Стамбула
Заложивший бомбу на популярной туристической улице Истикляль в Стамбуле задержан, предположительно, он причастен к Рабочей партии Курдистана (РПК), которую Анкара считает террористической, сообщил глава МВД Турции Сулейман Сойлу в эфире телеканала TRT Haber.
«Ранее был задержан 21 человек. Человек, который заложил бомбу, был взят под стражу <...> В ближайшее время тем, кто причинил нам эту боль, мы воздадим болью в разы большей», — приводит его слова телеканал.
Он также рассказал, что из 81 пострадавших 50 были выписаны, пятеро находятся в реанимации, двое — в тяжелом состоянии. Ранее сообщалось о шести погибших.
Взрыв в стамбульском районе Бейоглу произошел около 16:20 13 ноября. Улица Истикляль, где это произошло, пешеходная и является одним из самых популярных мест у туристов. Ее полностью перекрыли, а также закрыли находящуюся неподалеку мечеть Таксим.
Вице-президент Турции Фуат Октай заявил, что бомбу заложила женщина. Он также подтвердил озвученную президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом о том, что этот инцидент является терактом. Верховный совет радио и телевидения Турции объявил о запрете трансляции взрыва местными СМИ. Тем не менее, в Сети появились изображения предполагаемой виновницы взрыва.
На улице Истикляль также находится российское генконсульство. По предварительным данным дипмиссии, среди раненых при взрыве россиян не было.