ՌԴ Քննչական կոմիտեն ներկայացրել է VK-ի թոփ-մենեջեր Վլադիմիր Գաբրիելյանի մահվան մանրամասները
Ռուսաստանի Քննչական կոմիտեն շարունակում է VK սոցցանցի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Վլադիմիր Գաբրիելյանի և ընկերության գնումների տնօրեն Սերգեյ Մերզլյակովի մահվան հանգամանքների հետաքննությունը։ Քննիչների տվյալներով՝ մահացածների մարմինները հայտնաբերվել են Սպիտակ ծովի ափին մոտ գտնվող Շոյնա գյուղից 47 կիլոմետր հեռավորության վրա։ Վլադիմիր Գաբրիելյանն ազատ ժամանակ սիրում էր վարել «Շերպ» ամենագնացները։
Ըստ RG-ի՝ Գաբրիելյանը կնոջ՝ Ալյոնայի և ընկերներ Սերգեյ Մերզլյակովի և Սերգեյ Օլսևիչի հետ ծրագրել է երկու ամենագնացով հասնել Կանին Նոս թերակղզի։ Գաբրիելյանն ու Մերզլյակովը եղել են մի ամենագնացում, մյուսում՝ Գաբրիելյանի կինը և ընտանիքի բարեկամ Սերգեյ Օլսևիչը։ Բոլշայա Բուգրյանիցա գետն անցնելիս ամենագնացները շրջվել են:
Գաբրիելյանի կնոջ և Սերգեյ Օլսևիչի ամենագնացը ափ է դուրս եկել, իսկ երկրորդ ամենագնացը հոսանքով հայտնվել է Սպիտակ ծովում։ Օլսևիչին և Գաբրիելյանի կնոջը փրկել են տեղի բնակիչները։ Գաբրիելյանի և Մերզլյակովի որոնողական աշխատանքների համար Նարյան-Մարից (դեպքի վայրից 400 կմ հեռավորության վրա) ուղարկվել է փրկարարական ջոկատ։ Զոհերի մարմինները հայտնաբերվել են երեքշաբթի առավոտյան։ Նախնական քննությամբ մահվան պատճառը եղել է հիպոթերմիան։
Դատաբժշկական փորձաքննությունը կիրականացվի Նարյան-Մարում, ուր մահացածների մարմինները կտեղափոխեն ուղղաթիռով, հայտնում է ՔԿ-ն։ Մահվան հավանական պատճառ, ըստ աղբյուրի, կարող է լինել այն, որ Գաբրիելյանովն ու Մերզլյակովը չեն կարողացել կառավարել ամենագնացը, քանի որ գետը, որտեղ շրջվել է ամենագնացը, փոթորկոտ է եղել։

Следком представил подробности смерти топ-менеджера VK Владимира Габриеляна
В Следственном комитете России продолжается расследование обстоятельств смерти первого заместителя генерального директора социальной сети VK Владимира Габриеляна и директора по закупкам компании Сергея Мерзлякова. По данным оперативников, тела погибших нашли в 47 километрах от поселка Шойна вблизи побережья Белого моря. Владимир Габриелян в свободное от работы время любил ездить на вездеходах-амфибиях «Шерп».
Как сообщает РГ, Габриелян вместе со своей супругой Аленой и друзьями Сергем Мерзляковым и Сергеем Ольсевичем на двух вездеходах «Шарп» планировали добиваться до полуострова Канин Нос. В одном вездеходе находились Габриелян с Мерзляковым, в другом — супруга Габриеляна с другом семьи Сергеем Ольсевичем. При форсировании реки Большая Бугряница вездеходы перевернулись. Вездеход, где находились супруга Габриеляна и Сергей Ольсевич, прибило к берегу, а второй вездеход течением понесло в Белое море. Ольсевича и супругу Габриеляна спасли местные жители. Для поисковых работ Габриеляна и Мерзлякова был отправлен спасательный отряд из Нарьян-Мара (в 400 километрах от места происшествия). Тела погибших нашли во вторник утром.
По предварительным данным следствиям, причиной смерти стало переохлаждение. Судмедэкспертиза будет проведена в Нарьян-Маре, куда тела погибших перевезут на вертолете, сообщают в Следкоме.
Возможной причиной гибели, по данным источника, могло стать то, что Габриелянов и Мерзляков не справились с управлением вездехода из-за того, что река, где перевернулся вездеход, бурная, с порогами Топ-менеджеры VK погибли в Ненецком автономном округе 6 июня во время туристической экспедиции по берегу Белого моря на вездеходах «Шарп». При попытке переправиться через реку Бугряница в районе села Шойна, вездеходы перевернулись и их унесло течением․