Շվեյցարիան Ուկրաինայի վերաբերյալ խաղաղության կոնֆերանս կկազմակերպի
Շվեյցարիան մտադիր է ամենաբարձր մակարդակով խաղաղության համաժողով կազմակերպել Ուկրաինայի վերաբերյալ։ Այս մասին հայտարարել է Շվեյցարիայի Դաշնային խորհրդի նախագահ Վիոլա Ամգերդն՝ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ հանդիպումից հետո, գրում էЕвропейская правда-ն։
Ըստ Ամգերդի՝ Ուկրաինայի նախագահի հետ հանդիպման ժամանակ Կիևի խաղաղարար նախաձեռնությունների իրականացման հարցը եղել է հիմնականներից մեկը։
«Մենք պայմանավորվեցինք, որ խորությամբ հետամուտ կլինենք այս խնդրին, որպեսզի խաղաղ գործընթացը հաջող լինի»,- ասել է նա։
Շվեյցարիայի նախագահն ասել է, որ երկու երկրների ներկայացուցիչներն անմիջապես կսկսեն նախապատրաստվել խաղաղության համաժողովին, և «մեր կողմից մենք արդեն նշանակել ենք մարդու, ով կզբաղվի դրանով»:

Швейцария организует мирную конференцию по Украине на самом высоком уровне
Швейцария намерена организовать мирную конференцию по Украине на самом высоком уровне. Об этом заявила председатель Федерального совета Швейцарии Виола Амгерд после встречи с президентом Украины Владимиром Зеленским, сообщает «Европейская правда».
По словам Амгерд, вопрос внедрения мирных инициатив Киева был одним из главных во время ее встречи с украинским президентом.
«Мы договорились, что мы углубленно будем заниматься этим вопросом, чтобы процесс мира был успешным», – сказала она.
Президент Швейцарии сказала, что представители обеих стран немедленно начнут подготовку к мирной конференции, и «с нашей стороны мы уже назначили человека, который будет этим заниматься».