Շոյգուն հայտարարել է, որ ՌԴ-ն մտադիր է ընդլայնել զինված ուժերի չափը մինչև 1,5 միլիոն մարդ
Ռուսաստանի Դաշնությունն ապագայում զինված ուժերի թվաքանակը կավելացնի մինչև 1,5 միլիոն մարդ, հաջորդ տարի պայմանագրային զինծառայողների թիվը կավելացվի մինչև 745 հազար մարդ, հայտարարել է ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն, փոխանցում է Интерфакс-ը։
«Արտաքին սպառնալիքներին համամասնորեն՝ զինված ուժերի թվաքանակն ապագայում կավելացվի մինչև մեկուկես միլիոն զինվորական»,- երեքշաբթի օրը կոլեգիայի ընդլայնված նիստում ասաց ՌԴ պաշտպանության նախարարը։
«Ավելացնել պայմանագրային զինծառայողների թիվը՝ հաշվի առնելով նոր կազմավորումների համալրումը, մինչև տարեվերջ հասցնել 745 հազար մարդու», - ասել է Շոյգուն՝ խոսելով 2024 թվականի պլանների մասին։

Шойгу сообщил о планах РФ расширить численность Вооруженных сил до 1,5 млн. человек
РФ увеличит численность Вооруженных сил в дальнейшем до 1,5 млн человек, в следующем году число контрактников будет доведено до 745 тысяч человек, заявил министр обороны РФ Сергей Шойгу, сообщает «Интерфакс».
«Соразмерно внешним угрозам численность Вооруженных сил в дальнейшем будет доведена до полутора миллионов военнослужащих», - сказал министр обороны РФ во вторник на расширенном заседании коллегии.
«Довести численность военнослужащих по контракту с учетом комплектования новых формирований к концу года до 745 тысячи человек», - сказал Шойгу, говоря о планах на 2024 год.