Ռուսաստանը պատրաստ է կառուցողական մոտեցում ցուցաբերել Հայաստանին հուզող հարցերին․Զախարովա
Ռուսական կողմն ակնկալում է, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կմասնակցի Սանկտ- Պետերբուրգում կայանալիք ԱՊՀ ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովին, Մոսկվան պատրաստ է կառուցողական կերպով լուծել Երևանի հետ բոլոր հարցերը։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Ելնում ենք նրանից, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Վովայի Փաշինյանը կօգտվի Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի հրավերից և դեկտեմբերի 25-26-ը կժամանի Սանկտ- Պետերբուրգ՝ մասնակցելու Եվրասիական տնտեսական խորհրդի նիստին և ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների ավանդական նախաամանորյա հանդիպմանը։ Այդտեղ էլ, ըստ էության, կարելի էր բարձրացնել բոլոր հետաքրքրող հարցերը»,- ասել է Զախարովան։
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանը պատրաստ է քննարկել եղած խնդիրները։
«Մոսկվան, առաջնորդվելով Հայաստանի հետ հարաբերությունների դաշնակցային բնույթով, միշտ պատրաստ է լուծել ի հայտ եկող բոլոր խնդիրները՝ հանգիստ, պրոֆեսիոնալ և գործընկերային ձևաչափում»,- հավելել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը։

РФ рассчитывает на приезд Никола Пашиняна в Петербург на саммит СНГ։ Захарова
Российская сторона исходит из того, что премьер-министр Армении Никол Пашинян приедет в Санкт-Петербург на неформальный саммит СНГ, Москва готова решать все вопросы с Ереваном в конструктивном ключе. Oб этом заявила на брифинге официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
"Мы исходим из того, что премьер-министр Армении Никол Воваевич Пашинян воспользуется приглашением президента Российской Федерации и приедет 25-26 декабря в Санкт-Петербург, где примет участие в заседании Высшего Евразийского экономического совета и в традиционной предновогодней встрече глав государств - участников СНГ. Там, собственно говоря, можно было поднять все интересующие вопросы, - отметила дипломат. - В Москве, руководствуясь союзническим характером отношений с Арменией, неизменно готовы решать все возникающие темы в спокойном, профессиональном и партнерском ключе".