Ռուսաստանը խոստանում է հաշվի առնել Ղազախստանի շահերը՝ «Դրուժբա» խողովակաշարի կանգնեցումից հետո․ Պեսկով
Ռուսաստանը պատրաստ է աջակցել Ղազախստանին նավթի արտահանման այլ ուղիներ գտնելու հարցում։ Այլընտրանքային տարբերակը որոնումը կապված է «Դրուժբա» խողովակաշարով նավթի մղումը դադարեցնելու հետ։ Այս մասին հայտնել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ավելի վաղ ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսանդր Նովակը պարզաբանել էր, որ տեխնիկական խնդիրների պատճառով մայիսի 1-ից դեպի Գերմանիա հոսող ղազախական նավթն այլևս չի անցնելու «Դրուժբա» խողովակաշարով, այլ առաքվելու է շրջանցիկ ճանապարհներով։
«Այդ մասին արդեն ասվել է. մենք հաշվի կառնենք մեր ղազախ գործընկերների շահերը և կօգնենք օգտվել այլ ուղղություններից»,- նշել է Պեսկովը՝ անդրադառնալով նավթամուղի աշխատանքի դադարեցմանը։

Песков: Россия обеспечит интересы Казахстана по другим направлениям после остановки прокачки нефти по «Дружбе»
Россия обеспечит интересы Казахстана в транспортировке нефти по другим направлениям после остановки прокачки по нефтепроводу «Дружба», сообщил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, передаёт РИА Новости.
Ранее вице-премьер РФ Александр Новак сообщил, что поставки казахстанской нефти в Германию с 1 мая будут направляться в обход трубопровода «Дружба», это связано с техническими возможностями.
«Об этом уже было сказано. Мы обеспечим интересы наших казахстанских партнеров по другим направлениям», - сказал Песков журналистам, отвечая на вопрос об остановке прокачки казахстанской нефти по «Дружбе».