Ռուսաստանը դժվար թե կարողանա հետ ընդունել նրանց, ովքեր լքեցին և կշտամբեցին երկիրը․ Պեսկով
Ռուսաստանցիները դժվար թե կարողանան ընդունել իրենց այն հայրենակիցներին, որոնք մեկնել են արտերկիր և սկսել են կշտամբել երկիրը և աջակցել Ուկրաինայի զինված ուժերին։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, տեղեկացնում է «Ռոսիյսկայա գազետա»-ն։
«Ինչ-որ մեկը լքեց երկիրը և սկսեց հայհոյել իր հայրենիքը, վարկաբեկել իր հայրենիքը: Այս մարդկանց համար շատ դժվար կլինի վերադառնալը»,- ասել է նա ուսանողական լրատվական MGIMO 360 հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։ Պեսկովը նշել է, որ նրանք, ովքեր այժմ արտասահմանում գումար են հավաքում Ուկրաինայի զինված ուժերի համար,   փորձում են օգնել ուկրաինական բանակին։ Պեսկովն ընդգծել է, որ մեկնողների թվում եղել են նաև պարզապես վախեցածներ կամ շփոթվածներ։ «Վախը նորմալ զգացողություն է, որը բնորոշ է մարդուն կյանքի որոշակի իրավիճակներում: Դրա մեջ վատ բան չկա»,- ասել է նա: Կրեմլի ներկայացուցիչը նշել է, որ բոլորն ունեն մեկ հայրենիք, և այն «միշտ բաց է բոլորի համար, բացի թշնամիներից»։
Բայց նրանց համար, ովքեր դրսից զրպարտում էին Ռուսաստանը և ելույթներ ունենում հասարակական-քաղաքական իրադարձությունների ժամանակ, անհնար կլինի վերադառնալ։ «Ես նույնիսկ չեմ խոսում այն ​​օրենքների մասին, որոնք կկիրառվեն նրանց նկատմամբ։ Մարդիկ նրանց չեն ընդունի»,- ասել  է Պեսկովը։

Песков: Россия вряд ли сможет принять обратно тех, кто уехал и ругал страну
Россияне вряд ли смогут принять тех своих соотечественников, которые уехали за границу и стали ругать страну и поддерживать вооруженные силы Украины. Об этом заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, передает «Российская газета».
«Кто-то уехал из страны и стал ругать свою Родину, порочить свою Родину. Вот этим людям вернуться будет очень сложно», - сказал он в интервью студенческому информационному каналу «МГИМО 360». Песков указал на то, что среди тех, кто собирает сейчас за границей деньги на Вооруженные силы Украины, пытается помогать армии Украины. Песков подчеркнул, что при этом среди уехавших есть и те, кто просто испугался или запутался. «Страх - это нормальное чувство, которое присуще человеку в определенных жизненных ситуациях. Ничего в этом страшного нет», - сказал он. Представитель Кремля отметил, что родина у всех одна и она «всегда открыта для всех, кроме врагов».
А вот тем, кто занимался клеветой на Россию из-за границы и выступал на общественно-политических мероприятиях, вернуться будет невозможно. «Я уже не говорю про законы, которые будут действовать в отношении них. Люди их не примут», - считает Песков.