Ռուսաստանը չի կարող բարեխիղճ միջնորդ լինել Հարավային Կովկասում. Ջիմ Կոստա
Աշխարհը կրակի մեջ է, 20 ամիս առաջ Ռուսաստանը ներխուժեց Ուկրաինա, 6 շաբաթ առաջ ՀԱՄԱՍ-ը դաժան հարձակում իրականացրեց Իսրայելի դեմ եւ սպանեց 1400 իսրայելցիների, ինչը հակամարտության սկիզբ դարձավ: Եվ այս ամենի արանքում 100 հազարից ավելի հայեր կորցնում են իրենց պատմական հայրենիքը: Դա շատ է բարդացնում խաղաղությունը Կովկասում: Այս մասին «Ամերիկայի ձայն»-ին տված հարցազրույցում նշել է ԱՄՆ կոնգրեսական Ջիմ Կոստան:
Նրա խոսքով, ԱՄՆ-ն եւ եվրոպական դաշնակիցները պետք է միավորվեն եւ մշակեն ռազմավարական ծրագիր՝  փորձելով ստիպել երկրներին նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ, խուսափել հակամարտություններից եւ պարտավորվել խաղաղ միջոցներով լուծել իրենց տարաձայնությունները:
Անդրադառնալով Հարավային Կովկասում Ռուսաստանի դերին եւ ազդեցությանը, եւ հարցին, թե արդյոք Ռուսաստանը կարող է բարեխիղճ միջնորդ լինել, Կոստան պատասխանել է. «Ես այդպես չեմ կարծում: Կորցրել եմ հավատս Ռուսաստանի նկատմամբ: Ներխուժելով Ուկրաինա, Ռուսաստանը խախտել է նախկինում ստորագրած պայմանագրերը: Ռուսաստանն ի ցույց է դնում բարու եւ չարի տարբերությունը: Պուտինը չարիք է, նրանք Ուկրաինայից առեւանգել են մոտ 30 հազար անմեղ երեխաների: Ուկրինայում ռմբակոծել են դպրոցներ, մանկապարտեզներ, քաղաքացիական բնակչությանը: Պուտինը ռազմական հանցագործ է, նրան չպետք է վստահել: Ռուսաստանը նվազող ազդեցությամբ տերություն է, որը ցանկանում է սասանել ժողովրդավարական երկրների դաշինքները եւ ԱՄՆ-ի ազդեցությունը աշխարհում:
Պուտինն իրեն պատկերացնում է որպես Պետրոս Առաջին,  իբր վերածնվում է հին կայսերական Ռուսաստանը: Նա մի քանի անգամ պնդել էթ, որ 20-րդ դարի մեծագույն աղետը ԽՍՀՄ փլուզումն էր եւ հիմա փորձում է հետ նվաճել կորցրածըւ: Օրինակ, Ուկրաինան, Կովկասը, Հայաստանի նման երկրները, որոնք նայում են դեպի Արեւմուտք: ԱՅսօր սա է Պուտինը»:

Конгрессмен Джим Коста: Россия не может быть добросовестным посредником на Южном Кавказе
Мир в огне, 20 месяцев назад Россия вторглась в Украину, 6 недель назад ХАМАС предпринял жестокую атаку на Израиль и убил 1400 израильтян, что положило начало конфликту. И среди всего этого более 100 тысяч армян теряют свою историческую родину. Это очень затрудняет мир на Кавказе. Об этом заявил конгрессмен США Джим Коста в интервью «Голосу Америки».
По его словам, США и европейские союзники должны объединиться и разработать стратегический план, пытаясь заставить страны сесть за стол переговоров, избегать конфликтов и взять на себя обязательство решать свои разногласия мирным путем.
Коснувшись роли и влияния России на Южном Кавказе, а также вопроса, может ли Россия быть добросовестным посредником, Коста ответил: «Я так не думаю. Я потерял веру в Россию. Вторгнувшись на Украину, Россия нарушила ранее подписанные соглашения. Россия демонстрирует разницу между добром и злом. Путин злой, они похитили около 30 тысяч невинных детей из Украины. На Украине бомбили школы, детские сады и мирное население. Путин — военный преступник, ему нельзя доверять. Россия – держава с снижающимся влиянием, которая хочет расшатать союзы демократических стран и влияние США в мире.
Путин мнит себя Петром Великим, якобы возрождающим старую имперскую Россию. Он несколько раз заявлял, что величайшей катастрофой ХХ века стал распад СССР и теперь он пытается вернуть то, что потерял. Например, такие страны, как Украина, Кавказ, Армения, которые смотрят на Запад. Таков Путин сегодня».