Ռուսաստանն ակնկալում է «3+3» ձևաչափով հանդիպման շուտափույթ անցկացում․ Ռուդենկո
Վրաստանին սպասում են Անդրկովկասի շուրջ «3+3» (Ադրբեջան, Հայաստան, Վրաստան-Ռուսաստան, Թուրքիա, Իրան) ձևաչափով քննարկմանը մասնակցելու համար: Այս մասին հայտնում է regionpress.am-ը։
Այս մասին հայտարարել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Անդրեյ Ռուդենկոն։ «Մենք լիովին բաց ենք այդ գործընթացին վրացիների մասնակցության համար»,-ՏԱՍՍ-ի հետ զրույցում ասել է դիվանագետը:
«Երբ Վրաստանն անհրաժեշտ համարի, երբ նա հասունանա դրա համար, նա կլինի գործընթացի նույն լիիրավ մասնակիցը»: Ինչ վերաբերում է բուն հանդիպման անցկացմանը, ապա, ըստ Ռուդենկոյի, մինչ այդ հարցերը մշակվում են, պետք է ստանալ բոլոր մասնակիցների համաձայնությունը։ «Երբ դա ձեռք բերվի, մենք կհայտարարենք, թե որտեղ է այն տեղի ունենալու։ Մենք հուսով ենք, որ դա կարճաժամկետ հեռանկարների հարց է»,- հավելել է ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը։
Նա նաև ասել է, որ եթե Թբիլիսին չհաստատի նիստին մասնակցելու իր պատրաստակամությունը, «Վրաստանի համար նախատեսված աթոռը կմնա թափուր»։ Ինչպես հայտնում է REGNUM-ը, 2020 թվականի հունվարին Թուրքիան առաջարկել է ընդլայնել համագործակցությունը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում «3+3» ձևաչափով՝ Ռուսաստան, Ադրբեջան, Հայաստան, ինչպես նաև Իրան, Վրաստան, Թուրքիա։ Այս առաջարկին աջակցել է Իրանը։
Հիշեցնենք, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին Լեռնային Ղարաբաղում անցած տարվա սեպտեմբերին տեղի ունեցած վերջին սրացման շրջանակներում Ռուսաստանը, Ադրբեջանը և Հայաստանը ստորագրեցին երկու համատեղ հայտարարություն՝ մեկը հրադադարի, իսկ երկրորդը՝ հանրապետությունների միջև տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման մասին։

Россия ожидает скорейшего проведения встречи в формате «3+3» по Закавказью
Грузию ждут для участия в дискуссии в формате «3+3» (Азербайджан, Армения, Грузия — Россия, Турция, Иран) по Закавказью. Об этом 26 ноября заявил заместитель главы Министерства иностранных дел РФ Андрей Руденко.
«Мы полностью открыты для участия Грузин в этом процессе, — подчеркнул в беседе с ТАСС дипломат. — Когда Грузия посчитает необходимым, когда она созреет для этого, она будет являться таким же полноправным участником процесса».
Что касается проведения самой встречи, то, по словам Руденко, пока идёт проработка этих вопросов, нужно получить согласие всех участников.
«Когда оно будет достигнуто, мы объявим, где это состоится. Мы надеемся, что это вопрос недолгой перспективы», — добавил представитель российского внешнеполитического ведомства.
Он также заявил, что если Тбилиси не подтвердит готовность прибыть на встречу, «стул останется для Грузии вакантным».
Как сообщало ИА REGNUM, в январе 2020 года Турция предложила расширить сотрудничество по урегулированию карабахского конфликта до формата «3+3» — Россия, Азербайджан, Армения, а также Иран, Грузия, Турция. Это предложение было поддержано Ираном.