Ռուսաստանի հռետորաբանության մեջ ես միայն լկտիություն եմ տեսնում․ Զելենսկի
Բանակցությունների հնարավորության վերաբերյալ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին նշել է, որ այդ հարցն այսօր ակտուալ չէ, Ռուսաստանի կողմից նման խնդրանք չի տեսնում, հայտնում է УНИАН-ը։
Այս մասին Զելենսկին ասել է իր ամփոփիչ ասուլիսի ժամանակ՝ պատասխանելով այն հարցին, թե երբ և ինչ պայմաններում կարող են բանակցություններ ընթանալ Ուկրաինայի շահերից ելնելով։
«Մենք ունենք համաշխարհային բանաձև: Այսօր սա միակ հարթակն է, որն աշխատում է։ Մալթայում կայացած վերջին հանդիպումը շատ լավ էր։ Մոտ 80 երկիր։ Դրանից հետո հանդիպում կլինի Շվեյցարիայում։ Անվտանգության նման սեգմենտ կլինի համաժողովի ներսում կամ տնտեսական ֆորումում»,- նշեց նա։
Այս հանդիպումից հետո, նրա խոսքով, «առաջնորդների մակարդակով գագաթնաժողով» կազմակերպելու ուղղությամբ աշխատանքներ կսկսվեն։
Այսպիսով, այս հարթակում, պարզաբանել է նա, երկրների միջև կլինի համաձայնագիր «հիմնարար բաների մասին», որի հետ հետագայում աշխատանքներ կիրականացվեն և համապատասխան փաստաթուղթ կպատրաստվի։
«Երբ համապատասխան փաստաթուղթը պատրաստ լինի, այն ժամանակ մենք կկարողանանք այն այս կամ այն ձևաչափով հանձնել Ռուսաստանի Դաշնության ներկայացուցիչներին։ Երբ աշխարհի բոլոր պետությունները միավորվեն մեր փաստաթղթի շուրջ, ապա այս փաստաթուղթը կարող է փոխանցվել, ինչպես, օրինակ, հացահատիկի դեպքում - ՄԱԿ-ի կամ այլ հարգված առաջնորդների միջոցով: Մենք նորից կմտածենք, կհանձնվի այն արդյոք այդ կողմին»,- ասել է Զելենսկին։
Նա հավելել է, որ եթե «այդ կողմը» պատրաստ է ընդունել այս փաստաթուղթը, ապա դա ցույց կտա, որ բանակցությունների հարցը արդիական է։ «Այսօր դա ակտուալ չէ։ Ես Ռուսաստանից հարցում չեմ տեսնում։ Ես դա չեմ տեսնում նրանց գործողություններում։ Հռետորաբանության մեջ ես միայն լկտիություն եմ տեսնում։ Եվ սպանություն»,- ասել է Ուկրաինայի նախագահը։

Зеленский: Запроса по переговорам от России не вижу. Вижу только наглость
Президент Украины Владимир Зеленский относительно возможности переговоров заметил, что этот вопрос на сегодня не актуален, он не видит такого запроса от России, передает УНИАН.
Об этом Зеленский сказал во время своей итоговой пресс-конференции, отвечая на вопрос, когда и на каких условиях могли бы произойти переговоры в интересах Украины.
«У нас есть Формула мира. На сегодня это единственная площадка, которая работает. Последняя встреча на Мальте была очень неплохо. Почти 80 стран. После этого встреча будет в Швейцарии. В рамках форума или на площадке экономического форума будет такой сегмент безопасности», - отметил он.
После этой встречи, рассказал он, будет проходить работа по организации «саммита на уровне лидеров».
Так, на этой площадке, пояснил он, будет договоренность между странами о «фундаментальных вещах», с которыми в дальнейшем будет происходить работа и готовиться соответствующий документ.
«Когда будет готов соответствующий документ, тогда мы сможем его в том или ином формате передать представителям Российской Федерации. Когда все государства мира объединятся вокруг нашего документа, то этот документ может быть передан, как это было, например, с зерном – через Организацию Объединенных Наций или через других уважаемых лидеров – мы об этом еще подумаем, будет передан той стороне», - сказал Зеленский.
Он добавил, что если «та сторона»  готова будет воспринимать этот документ, то это будет говорить о том, что вопрос о переговорах актуален. «На сегодня оно не актуально. Запроса от России не вижу. В действиях их этого не вижу. В риторике вижу только наглость. И убийство», - сказал президент Украины.