Ռուսաստանի և Իրանի ԱԳ նախարարները քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի զարգացումը
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիրաբդոլլահիանը բանակցություններ է վարել իր ռուս գործընկեր Սերգեյ Լավրովի հետ տարածաշրջանային և երկկողմ տարբեր հարցերի շուրջ, հայտնում է IRNA-ն։
Բանակցությունները տեղի են ունեցել ուրբաթ Նյու Յորքում (ԱՄՆ)՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի տարեկան նստաշրջանի շրջանակներում։
Արտաքին հարաբերությունների գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր, այդ թվում՝ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում և Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի զարգացումը։
Բանակցությունների ընթացքում Ամիրաբդոլլահիանն ընդգծել է Թեհրանի և Մոսկվայի միջև համագործակցության երկարաժամկետ համապարփակ փաստաթղթի պատրաստման գործընթացն ավարտելու անհրաժեշտությունը։
Լավրովը նաև կոչ է արել հետագա ամրապնդել երկկողմ հարաբերությունները մշակութային և տնտեսական ոլորտներում։

Главы МИД России и Ирана обсудили развитие ситуации в Нагорном Карабахе
Министр иностранных дел Ирана Хосейн Амирабдоллахиян провел переговоры со своим российским коллегой Сергеем Лавровым по различным региональным и двусторонним вопросам, сообщает ИРНА.
Переговоры состоялись в пятницу в Нью-Йорке (США) в рамках ежегодной сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
Главы внешнеполитических ведомств рассмотрели вопросы, представляющие взаимный интерес, в том числе развитие ситуации в Южно-Кавказском регионе и Нагорном Карабахе.
В ходе переговоров Амирабдоллахиян подчеркнул необходимость завершения процесса подготовки долгосрочного всеобъемлющего документа о сотрудничестве между Тегераном и Москвой.
Лавров также призвал к еще большему укреплению двусторонних отношений в культурной и экономической областях.