Reuters-ը հայտնել է "Յամալ–Եվրոպա" գազատարի վրա պոմպակայանի պոմպահանման դադարեցման մասին
Գերմանական Մալնով քաղաքում "Յամալ–Եվրոպա" խողովակաշարով գազի ֆիզիկական հոսքերը երեքշաբթի օրը ընկել են զրոյի: Այս մասին մարտի 29-ին հայտնում է Reuters-ը ՝ վկայակոչելով gascade օպերատորի տվյալները։
Նշվում է, որ ռուսական գազի մատակարարումները Եվրոպա երկու այլ առանցքային խողովակաշարային երթուղիներով ընդհանուր առմամբ կայուն են եղել:
Ավելի վաղ այդ օրը տնտեսագետ Ռիչարդ Վերները պատմել էր եվրոպական տնտեսությանը հասցված վնասի մասին ՝ Ռուսաստանից Էներգակիրների մատակարարումներից հրաժարվելու մասին հայտարարությունների պատճառով:
Նա նշել է, որ եվրոպական երկրները հայտարարել են Ռուսաստանի հետ գործերը վարելը դադարեցնելու մտադրության մասին այն պահին, երբ իրենք սուր կարիք ունեն ռուսական նավթի ու գազի ներկրման։
Այդ ժամանակ ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը պատմել էր, որ Մոսկվան անվճար գազ չի մատակարարի այն դեպքում, եթե Եվրամիությունը հրաժարվի վճարել դրա դիմաց ռուբլիով: Նա հավելել է, որ վերջնական որոշումն այն մասին, թե ինչպես արձագանքել ռուբլիով երկնագույն վառելիքի համար վճարելուց հրաժարվելուն, դեռ չի ընդունվել:
Մարտի 4–ին հայտնի դարձավ, որ "Գազպրոմ" - ը "Յամալ-Եվրոպա" գազատարով տարանցման հզորության եւս մի մասը մինչեւ մարտի 5-ը Լեհաստանի տարածքով գազի տարանցման համար պատժեց:
Մեկ օր առաջ հաղորդվել էր, որ Լեհաստանի տարածքով "Յամալ–Եվրոպա" - ով գազի մատակարարումը դադարեցվել է ՝ Չնայած "Գազպրոմի" հզորությունների ամրացմանը մինչեւ մարտի 4-ի առավոտ": Ուղիղ ուղղությամբ խողովակաշարով կապույտ վառելիքի պոմպումը դադարեցվել է Երեւանի ժամանակով ժամը 9 ։ 00-ին:

Reuters сообщило о прекращении прокачки по газопроводу «Ямал–Европа»
Физические потоки газа по трубопроводу «Ямал–Европа» в немецком Мальнов упали до нуля во вторник днем. Об этом 29 марта сообщает Reuters со ссылкой на данные оператора Gascade.
Отмечается, что при этом поставки российского газа в Европу по двум другим ключевым трубопроводным маршрутам были в целом стабильными.
Ранее в этот день экономист Ричард Вернер рассказал об ущербе европейской экономике из-за заявлений об отказе от поставок энергоносителей из России.
Он отметил, что европейские страны заявили о намерении прекратить вести дела с Россией в тот момент, когда сами остро нуждаются в импорте российских нефти и газа.
Тогда же пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков рассказал, что Москва не будет бесплатно поставлять газ в случае отказа Евросоюза платить за него в рублях. Он добавил, что окончательное решение о том, как реагировать на отказ платить за голубое топливо в рублях, еще не принято.
4 марта стало известно, что «Газпром» дозаказал еще часть транзитной мощности по газопроводу «Ямал–Европа» для транзита газа через Польшу до начала газовых суток 5 марта.
Днем ранее сообщалось, что прокачка газа через Польшу в ФРГ по «Ямал–Европе» прекратилась, несмотря на бронь мощностей «Газпромом» до утра 4 марта». Прокачка голубого топлива по трубопроводу в прямом направлении была остановлена в 9:00 мск. Реверса в Польшу тоже не было.