ՌԴ-ն ՄԱԿ-ի ԱԽ շտապ նիստ է խնդրել՝ Եմենի վրա ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի հարձակման առնչությամբ
Մոսկվան հունվարի 12-ին առաջարկել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հրատապ նիստ հրավիրել՝ ԱՄՆ-ի և նրա դաշնակիցների կողմից Եմենում հութիների օբյեկտների վրա հարձակումների ֆոնին, հայտնում է ՄԱԿ-ում Ռուսաստանի մշտական ​​ներկայացուցչությունը:
«Ռուսաստանը հունվարի 12-ին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հրատապ նիստ է հրավիրել՝ կապված Եմենի վրա ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի հարվածների հետ»,- ասվում է մշտական ​​ներկայացուցչության հեռագրային ալիքում։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ ուրբաթ գիշեր Միացյալ Նահանգները և դաշնակիցները սկսել են հարվածներ հասցնել Եմենում հութիների թիրախներին։
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը և Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Ռիշի Սունակը հաստատել են, որ զինվորականները մի շարք հարվածներ են հասցրել Եմենում հութի ապստամբների դեմ։

РФ запросила срочное заседание Совбеза ООН в связи с ударами по Йемену
Москва запросила на 12 января срочное заседание Совета Безопасности ООН на фоне ударов США и их союзников по объектам хуситов в Йемене, сообщило постпредство РФ при ООН.
«Россия запросила на 12 января срочное заседание Совета Безопасности ООН в связи с нанесением США и Великобританией ударов по Йемену», - говорится в сообщении постпредства в телеграм-канале.
Ранее сообщалось, что в ночь на пятницу США и союзники приступили к нанесению ударов по объектам хуситов в Йемене.
Президент США Джо Байден и премьер-министр Великобритании Риши Сунак подтвердили, что военные нанесли серию ударов по повстанцам-хуситам в Йемене.