ՌԴ դեսպանին կանչել են Մեծ Բրիտանիայի ԱԳՆ՝ Ալեքսեյ Նավալնու մահվան հետ կապված
Ռուս դեսպանին կանչել են Մեծ Բրիտանիայի ԱԳՆ։ Նրան հայտնել են, որ Լոնդոնը Ռուսաստանի իշխանությունների վրա է դնում Ալեքսեյ Նավալնու մահվան ողջ պատասխանատվությունը, նշվել է նախարարության հայտարարությունում։
«Ալեքսեյ Նավալնին իր կյանքը նվիրել է կոռուպցիայի մերկացմանը ռուսաստանյան համակարգում, ազատ եւ բաց քաղաքականությանը եւ Կրեմլին պատասխանատվության ենթարկելուն։
Ռուսաստանի իշխանությունները հանձին Նավալնու սպառնալիք էին տեսնում։ Ռուսաստանի շատ քաղաքացիներ զգացել են, որ նա իրենց ձայնի իրավունք է տվել։
Վերջին տարիներին իշխանությունները նրան բանտարկել էին կեղծ մեղադրանքներով, թունավորել արգելված նյութերով եւ ուղարկել գաղութ։
Ոչ ոք չպետք է կասկածի ռուսաստանյան համակարգի դաժան բնույթի հարցում։ Նրա մահը պետք է հետաքննվի լիովին եւ թափանցիկ։
Նավալնին, անգամ բանտում գտնվելով, շարունակում էր պաշտպանել ռուս ժողովրդի իրավունքները։ Նրա հավատարմությունը մարդու իրավունքներին եւ կոռուպցիայի մերկացման գործին ոգեշնչել է միլիոնավոր մարդկանց։ Իդեալները, որոնց համար նա պայքարում էր եւ մահացավ, կապրեն հավերժ»,- նշվել է հայտարարությունում։

Российского посла вызвали в МИД Великобритании из-за смерти Алексея Навального
В МИД Великобритании был вызван российского посла. Ему заявили, что Лондон, возлагает на российские власти полную ответственность за смерть Алексея Навального, говорится в заявлении Министерства.
«Алексей Навальный посвятил свою жизнь разоблачению коррупции в российской системе, призыву к свободной и открытой политике и привлечению Кремля к ответственности.
Российские власти увидели в Навальном угрозу. Многие российские граждане чувствовали, что он дал им право голоса.
В последние годы власти заключили его в тюрьму по сфабрикованным обвинениям, отравили запрещенным веществом и отправили в колонию.
Никто не должен сомневаться в жестокой природе российской системы. Его смерть должна быть расследована полностью и прозрачно.
Навальный, даже находясь в тюрьме, продолжал отстаивать права русского народа. Его приверженность правам человека и разоблачению коррупции вдохновила миллионы людей. Идеалы, за которые он стоял и умер, будут жить вечно», – отмечается также в заявлении.