ՌԴ ԱԴԾ-ն մանրամասներ է հայտնել «Կրոկուսի» վրա հարձակված ահաբեկիչներին բռնելու մասին
Բրյանսկի մարզում ձերբակալվել է չորս ահաբեկիչ՝ մի քանի ժամ տարբերությամբ, տեղեկացրել է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ հղում կատարելով ՌԴ ԱԴԾ հանրային կապերի կենտրոնին։
Հատուկ ծառայությունում նշել են, որ ուժայինները բռնել են 11 մարդու, այդ թվում չորս ահաբեկչի, որոնք անմիջականորեն մասնակցել են «Կրոկուսի» ահաբեկչությանը, կատարվում է օժանդակող բազայի հայտնաբերմանն ուղղված աշխատանք։
«Հատուկ եւ իրավապահ գերատեսչությունների գործողությունների համակարգված աշխատանքի արդյունքում մի քանի ժամ տարբերությամբ Բրյանսկի մարզում բռնվել են բոլոր չորս ահաբեկիչները»,- նշվել է հաղորդագրությունում։
ԱԴԾ հաղորդման համաձայն՝ «Կրոկուսի» ահաբեկչությունից հետո հանցագործները մտադիր էին անցնել Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի սահմանը, նրանք համապատասխան շփումներ են ունեցել ուկրաինական կողմում։
«Արդեն պարզվել է, որ ահաբեկչությունը մանրակրկիտ ծրագրված է եղել։ Ահաբեկիչների կողմից օգտագործված զենքերը նախապես պատրաստվել են գաղտնի պայմաններում։  Ահաբեկչությունն իրականացնելուց հետո հանցագործները պլանավորել են հատել ռուս-ուկրաինական սահմանը, համապատասխան կոնտակտներ են պահպանել ուկրաինական կողմի հետ»,- հայտարարել են ՌԴ ԱԴԾ-ում։
Ավելի վաղ Կրեմլի մամուլի ծառայությունը տեղեկացրել էր, որ ԱԴԾ տնօրեն Ալեքսանդր Բորտնիկովը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին զեկուցել է 11 մարդու, այդ թվում ահաբեկչությանն անմիջապես մասնակցած չորս ահաբեկիչների ձերբակալելու մասին։

ФСБ РФ сообщила подробности о задержании террористов, напавших на «Крокус Сити Холл»
Четыре террориста были задержаны в Брянской области с разницей в несколько часов, передает РИА Новости со ссылкой на ЦОС ФСБ РФ.
В спецслужбе подчеркнули, что силовиками были задержаны 11 человек, в том числе четверо террористов, принимавших непосредственное участие в теракте в «Крокус Сити Холле», ведется дальнейшая работа над выявление пособнической базы.
«В результате слаженных действий специальных и правоохранительных ведомств с разницей в несколько часов в Брянской области были задержаны все четверо террористов», - отмечается в сообщении.
Согласно сообщению ФСБ, после теракта в «Крокус Сити Холле» преступники намеревались перейти границу России и Украины, у них были соответствующие контакты на украинской стороне.
«После совершения теракта преступники намеревались перейти российско-украинскую границу, имели соответствующие контакты на украинской стороне», - говорится в сообщении.
Ранее пресс-служба Кремля сообщила о том, что директор ФСБ Александр Бортников доложил президенту России Владимиру Путину о задержании 11 человек, в том числе четырёх террористов, непосредственно участвовавших в теракте в «Крокус Сити Холле».