Ռաիսին և Էրդողանը կքննարկեն Գազայի իրավիճակը և քրդերի նկատմամբ հակազդեցությունը
Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռաիսին չորեքշաբթի կայցելի Թուրքիա, որտեղ կհանդիպի Թուրքիայի առաջնորդ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ, կողմերը կքննարկեն Իսրայելի և պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման միջև հակամարտությունը և Հյուսիսային Իրաքում Քուրդստանի բանվորական կուսակցության (PKK) նկատմամբ հակազդեցությունը։ Այս մասին հայտնում է Bloomberg-ը՝ հղում անելով աղբյուրներին։
«Էբրահիմ Ռաիսին և նրա թուրք գործընկեր Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը բանակցություններ կվարեն Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև հակամարտության, ինչպես նաև Հյուսիսային Իրաքում Քրդստանի բանվորական կուսակցությանը (PKK) և նրա իրանական թևին հակազդելու ջանքերի շուրջ, ըստ հարցի հետ ծանոթ մարդկանց», ասված է պարբերականին հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ Թուրքիան և Իրանը ձգտում են ամրապնդել անվտանգությունը Մերձավոր Արևելքում աճող անկայունության պայմաններում:

Bloomberg: Раиси и Эрдоган обсудят ситуацию в Газе и противодействие курдам
Президент Ирана Эбрахим Раиси в среду посетит Турцию, где встретится с турецким лидером Реджепом Тайипом Эрдоганом, стороны обсудят конфликт между Израилем и палестинским движением ХАМАС и противодействие Рабочей партии Курдистана (РПК) на севере Ирака. Об этом сообщает агентство Bloomberg со ссылкой на источники.
«Эбрагим Раиси и его турецкий коллега Реджеп Тайип Эрдоган проведут переговоры по конфликту между Израилем и ХАМАС, а также усилиям по противодействию Рабочей партии Курдистана (РПК) на севере Ирака и ее иранскому крылу, по словам людей, знакомых с этим вопросом», — говорится в сообщении издания.
Отмечается, что Турция и Иран стремятся укрепить безопасность на фоне растущей нестабильности на Ближнем Востоке.