Ռաֆահի վրա չհարձակվելու կոչ անողներն Իսրայելի պարտությունն են ցանկանում․ Նաթանյահու
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նաթանյահուն ABC հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում քննադատել է տարբեր երկրների կողմից՝  Ռաֆահի ներսում ռազմական հարձակում իրականացնելուց խուսափելու Իսրայելին ուղղված կոչերը։
«Մենք պատրաստվում ենք ՀԱՄԱՍ-ի մնացած ահաբեկչական գումարտակները կենտրոնացնել Ռաֆահում, որը վերջին բաստիոնն է»,- ասել է Նաթանյահուն ABC-ին տված հարցազրույցում։
Իսրայելի վարչապետի խոսքով, նրանք, ովքեր ասում են, որ ոչ մի դեպքում չպետք է մտնենք Ռաֆահ, ըստ էության խոսում են պատերազմում պարտվելու, «Համաս-ն այնտեղ թողնելու» մասին։
Նաթանյահուն նաև ասել է, որ իսրայելցի զինվորականները Ռաֆահի վրա հարձակումից առաջ կապահովեն «քաղաքացիական անձանց անվտանգ անցումը»:
«Հաղթանակը հասանելիության սահմաններում է։ Մենք պատրաստվում ենք դա անել: Մենք պատրաստվում ենք վերցնել ՀԱՄԱՍ-ի մնացած ահաբեկչական գումարտակները և Ռաֆահը, որը վերջին բաստիոնն է, մենք պատրաստվում ենք դա անել»,- ասել է նա։
Ավելի վաղ Մերձավոր Արևելքի և Եվրոպայի մի շարք երկրներ, այդ թվում՝ ԵՄ ղեկավարությունը, զգուշացրել էին Ռաֆահի վրա Իսրայելի հարձակման աղետալի հետևանքների մասին։

Нетаньяху: Призывающие не наступать на Рафах, хотят поражения Израиля
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху в интервью телеканалу ABC раскритиковал призывы разных стран к Израилю избегать проведения военного наступления внутри Рафаха.
«Мы собираемся сосредоточить оставшиеся террористические батальоны ХАМАСа в Рафахе, который является последним бастионом», - сказал Нетаньяху в интервью ABC.
По словам израильского премьера, те, кто говорит, что мы ни при каких обстоятельствах не должны входить в Рафах, по сути, говорят о проигрыше войны», о том, чтобы «оставить ХАМАС там».
Нетаньяху таже заявил, что израильские военные обеспечат «безопасный проход для гражданского населения» в преддверии нападения на Рафах.
«Победа в пределах досягаемости. Мы собираемся это сделать. Мы собираемся взять оставшиеся террористические батальоны ХАМАСА и Рафах, который является последним бастионом, но мы собираемся это сделать», - заявил он.
Ранее ряд ближневосточных и европейских стран, включая руководство ЕС, предупредили о катастрофических последствиях нападения Израиля на Рафах.