ՌԴ արդարադատության նախարարությունը «Ազատություն ռադիոն» ներառել է անցանկալի կազմակերպությունների ցուցակում
ՌԴ արդարադատության նախարարությունը «Ազատություն ռադիո Եվրոպա/Ազատություն ռադիո» կորպորացիան մտցրել է անցանկալի կազմակերպությունների ցուցակում։ Ինչպես վկայում են գերատեսչության կայքի տվյալները, այսպիսի որոշում գլխավոր դատաախզությունն ընդունել էր դեռեւս փետրվարի 2-ին։
Օտարերկրյա գործակալների ցուցակում «Ազատությունը» մտցվել է 2017-ից։ Այդ ժամանակվանից ԶԼՄ-ն բազմիցս տուգանվել է, հիմնականում «օտարերկրյա գործակալ» մակնիշավորման բացակայության պատճառով։ «Ազատություն ռադիոյին» ընդհանուր առմամբ ներկայացվել է 1 մլրդ ռուբլին գերազանցող տուգանք։
2023թ. հոկտեմբերին Կազանում բռնել են «Ազատություն ռադիոյի» թաթարա-բաշկիրական ծառայության խմբագիր Ալսու Կուրմաշեւային։ Ավելի ուշ Կազանի դատարանը ձերբակալել է նրան «օտարերկրյա գործակալ» գրվելու պարտականությունից խուսափելու համար։ Իսկ դեկտեմբերին հայտնի է դարձել, որ նրա դեմ հարուցվել է նոր քրեական գործ «Ոչ պատերազմին» գրքի համար։ Ռուսական բանակի մասին «քաղաքական ատելության մոտիվներով ֆեյքերի» տարածման գործով նրան սպառնում է 10 տարվա ազատազրկում։
«Ազատություն ռադիո Եվրոպա/Ազատություն ռադիոն» միջազգային մեդիա-կորպորացիա է, որն ամեն տարի դրամաշնորհներ է ստանում ԱՄՆ Կոնգրեսից, ամերիկյան օրենքները պաշտպանում են նրա անկախությունը։
Կորպորացիայի կառուցվածքի մեջ են մտնում տարածաշրջանային բազմաթիվ ծառայություններ տարբեր լեզուներով, այդ թվում «Настоящее время» հեռուստաալիքը։
«ԶԼՄ-ների իրավունքների պաշտպանության հիմնադրամ» կենտրոնը (օտարերկրյա գործակալների ցուցակում է) նշել է, որ առաջին դեպքն է, երբ «անցանկալի» կազմակերպությունների ցուցակ է մտցվել մեդիա-կորպորացիա, որն ասոցիացվում է օտարերկրյա պետության հետ։

«Радио Свобода» признали в России нежелательной организацией
Минюст России включил корпорацию «Радио Свободная Европа/Радио Свобода» в список нежелательных организаций. Как следует из данных на сайте ведомства, такое решение было принято Генпрокуратурой еще 2 февраля.
В реестре «иноагентов» «Свобода» была с 2017 года. С момента внесения в реестр СМИ неоднократно штрафовали — в основном за отсутствие «иноагентской» маркировки. Всего «Радио Свобода» было выписано штрафов на сумму, превышающую 1 млрд рублей.
В октябре 2023 года в Казани была задержана редактор татаро-башкирской службы «Радио Свобода» Алсу Курмашева. Позже суд в Казани арестовал ее по делу об уклонении от обязанности записаться в «иностранные агенты». А в декабре стало известно, что против нее возбуждено новое уголовное дело из-за книги «Нет войне». По делу о распространении «фейков» о российской армии «по мотивам политической ненависти» ей грозит до 10 лет колонии.
«Радио Свободная Европа/Радио Свобода» — международная медиа-корпорация, которая ежегодно получает гранты Конгресса США, американские законы защищают ее независимость.
В структуру корпорации входят множество языковых и региональных служб, в том числе телеканал «Настоящее время».
Центр «Фонд защиты прав СМИ» (в реестре «иноагентов») отмечает, что это первый случай, когда в реестр «нежелательных» организаций внесли медиакорпорацию, аффилированную с правительством иностранного государства.