Պուտինը հայտնել է Ադրբեջանի հետ դաշնակցային եւ ռազմավարական հարաբերությունների կարեւորության մասին
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ռուս-ադրբեջանական 12-րդ միջտարածաշրջանային համաժողովի մասնակիցներին ուղղված ողջույնի խոսքում նշել է, որ երկու երկրների տարածաշրջանների համագործակցությունը մեծ ավանդ է ներդնում նրանց ժողովուրդների միջեւ վստահության եւ փոխըմբռնման ամրապնդման գործում, համապատասխան հեռագիրը հրապարակվել է Կրեմլի կայքում։
«Տարածաշրջանների համագործակցությունը ռուս-ադրբեջանական ռազմավարական գործընկերության եւ դաշնակցային հարաբերությունների կարեւոր բաղադրիչն է, այն մեծ ավանդ է ներդնում մեր ժողովուրդների միջեւ վստահության եւ փոխըմբռնման ամրապնդման գործում, ընդլայնում է փոխշահավետ առեւտրի, ներդրումային եւ հումանիտար կապերի առաջմղման հնարավորությունները, ստեղծում պայմաններ երկու երկրների քաղքացիների բարեկեցության բարձրացման համար»,- նրա խոսքերը մեջբերվել են հաղորդագրությունում։
Պուտինը նշել է, որ բարի ավանդույթ դարձած հանդիպումներն ապահովում են ուղիղ երկխոսություն իշխանության մարմինների եւ հասարակական, գիտական ու գործնական շրջանակների ներկայացուցիչների միջեւ միջտարածաշրջանային փոխգործակցության հրատապ հարցերի վերաբերյալ։
«Այս տարի համաժողովի օրակագը, ինչպես միշտ, ծավալուն եւ բովանդակալից է։ Ուշադրության կենտրոնում են կոոպերացման զարգացման տարբեր ուղղությունները արդյունաբերության եւ գյուղատնտեսության ոլորտում, փոքր եւ միջին ձեռներեցության աջակցությունը, համատեղ նախագծերը շրջակա միջավայրի պաշտպանության գծով»,- ընդգծվել է ՌԴ նախագահի ողջույնի խոսքում։
Ռուսաստանի նախագահը վստահ է, որ բանավեճերը համաժողովի շրջանակում օգտակար եւ կառուցողական կլինեն, ինչպես նաեւ մեկնարկ կտան նոր հեռանկարային գաղափարներին ու նախաձեռնություններին։

Путин заявил о важности союзнических и стратегических отношений с Азербайджаном
Президент России Владимир Путин в приветствии участникам 12-го российско-азербайджанского межрегионального форума отметил, что сотрудничество регионов двух стран вносит большой вклад в укрепление доверия и взаимопонимания между их народами, соответствующая телеграмма опубликована на сайте Кремля.
«Сотрудничество по линии регионов является важной составляющей российско-азербайджанского стратегического партнерства и союзничества, вносит большой вклад в укрепление доверия и взаимопонимания между нашими народами, расширяет возможности для продвижения взаимовыгодных торговых, инвестиционных и гуманитарных связей, создает условия для повышения благосостояния граждан обеих стран», - приводятся в сообщении слова главы российского государства.
Путин отметил, что ставшие доброй традицией встречи обеспечивают прямой диалог между представителями органов власти и общественных, научных и деловых кругов по актуальным вопросам межрегионального взаимодействия.
«В этом году повестка дня форума как всегда объемна и содержательна. В центре внимания - различные аспекты развития кооперации в сферах промышленности и сельского хозяйства, поддержка малого и среднего предпринимательства, совместных проектов по защите окружающей среды», - подчеркивается в приветствии президента РФ.
Российский лидер выразил уверенность, что дискуссии в рамках форума будут полезными и конструктивными, а также дадут старт новым перспективным идеям и инициативам.