Պետք է հասկանալ, թե որքանով է դա անվտանգ․ Զախարովան Հայաստան-ՆԱՏՕ հարաբերությունների մասին
Եթե որեւէ մեկը  մերձենալ է ցանկանում, պետք է հասկանալ, թե որքանով է դա անվտանգ եւ ինչ հետեւանքների կհանգեցնի։ Մենք արդեն տեսել ենք, թե ինչի է հանգեցրել ՆԱՏՕ-ի հետ մերձեցումը շատ երկրների՝ ներգրավվածություն հակամարտություններում, ինքնիշխանության եւ անկախության կորուստ, օտարի կամքին հնազանդեցում այդ բառի բոլոր իմաստնեով եւ բոլոր ոլորտներում, եւ որ գլխավորն է՝ սեփական ազգային շահերը իրականացնելու հնարավորության բացակայություն։ Այս մասին ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ պատասխանելով Հարավային Կովկասում ՆԱՏՕ հատուկ ներկայացուցիչ Խավիեր Կոլոմինայի այն խոսքերը մեկնաբանելու խնդրանքին, թե Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունն ուղղված է ՆԱՏՕ-ի հետ մերձեցմանը։
«Հավանաբար, այստեղ պետք է մեկնարկել բազային դրույթներից։ Իսկ որո՞նք են յուրաքանչյուր երկրի, մասնավորապես՝ Հայաստանի ազգային շահերը։ Հավանաբար, պետք է վերլուծել դա, պետք է, հավանաբար, բացել քարտեզը, պետք է նայել, թե որ տարածաշրջանում, որ հարեւանների միջեւ է գտնվում այդ երկիրը։ Պետք է կարդալ պատմության դասագրքերը նրանց համար, ովքեր արտահայտվում են ոչ թե պարզապես  ինչ-որ մեկի հետ մերձեցման օգտին, այնուամենայնիվ, ինքնիշխան երկրները կարող են իրենք ինքնուրույն լուծել այդ հարցը, այլ հօգուտ հենց մի ինչ-որ մերձեցման, որը ենթադրում է հարաբերությունների խզում տարածաշրջանի երկրների, հարեւանների հետ, կամ գոնե դրանց խափանում։ Պետք է այս ամենը ուսումնասիրել եւ հասկանալ, թե որն է հենց Հայաստանի ազգային շահը, որն է շահեկան, որն է կարճաժամկետ շահ բերում, որը՝ միջնաժամկետ, որը՝ երկարաժամկետ, եւ դրանից ելնել, այլ ոչ թե խոստումներից»,- ասել է նա։
Զախարովայի խոսքով՝ արեւմուտքում բոլորին խոստանում են։ «Բայց ինձ հետաքրքիր է, թե որտեղ ինչ են կատարել։ Այո, երբ պետք է կաշառել պաշտոնյաներին, ինչպես եղավ Ուկրաինայում, ինչպես դա տեսնում ենք Մոլդովայում, ինչպես դա ընդհանուր առմամբ եղավ այլ պետություններում, դրա համար նրանք փող եւ այլն ունեն։ Իսկ երբ պետք է ստեղծել իրական նյութական պլատֆորմներ եւ բազիս համապատասխան երկրների տնտեսության զարգացման համար, որոնց հետ մերձեցման ակնկալիք ունեն ՆԱՏՕ-ն եւ ԱՄՆ-ն, ապա չգիտես ինչու խոստացվածը չի կատարվում։ Ես վերջին 30-40 տարիներին օրինակներ չգիտեմ, չեմ տեսել»,- նշել է Զախարովան։

Захарова об отношениях Армения-НАТО: Нужно понять, насколько это небезопасно
Если кто-то хочет близости нужно понять, насколько это небезопасно и к каким последствиям это приведет. Мы уже видели к чему приводит близость НАТО многие страны - вовлеченности в конфликты, утрате суверенитета и независимости, подчинении воли чужому планированию во всех смыслах этого слова и во всех сферах, и самое главное, отсутствию возможности реализовать собственные национальные интересы. Об этом заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова в ответ на просьбу прокомментировать слова специального представителя НАТО на Южном Кавказе Хавьера Коломина о том, что внешняя политика Армении нацелена на близость с НАТО.
«Наверное, здесь нужно идти от базовых установок. А каковы национальные интересы каждой страны, в частности Армении? Наверное, нужно это проанализировать, нужно, наверное, открыть карту, нужно посмотреть в каком регионе между какими соседями находится эта страна. Нужно почитать учебники истории для тех, кто высказывается в пользу не то, что близости с кем-то бы ни было, все же суверенные страны могут решать сами самостоятельно, но в пользу этой самой некой близости, которая предполагает разрыв отношений со странами региона, с соседями или по крайней мере их надрыв. Нужно все это проанализировать и понять, а в чем же заключаются национальные интересы самой Армении, что выгодно, что приносит краткосрочную выгоду, что среднесрочную, что долгосрочную и из этого исходить, а не из посулов, обещаний», - сказала она.
По словам Захаровой, обещают на западе всем. «Но мне интересно, где что выполнили. Да, когда надо подкупать чиновников, как это было на Украине, как это мы видим в Молдавии, как это было в целом ряде других государств, на это у них хватает и денег и так далее. А вот когда надо создавать реальные материальные платформы и базис для развития экономики соответствующих стран на близость с которыми рассчитывают НАТО и США, то почему-то никогда обещанное не выполняется. Я примеров за последние 30-40 лет не знаю, не видела», - заключила Захарова.