ՌԴ հաջորդ նախագահը պետք է լինի հենց այնպիսին, ինչպիսին Պուտինն է. Պեսկով
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հուսով է, որ Վլադիմիր Պուտինը կառաջադրվի նոր նախագահական ժամկետի համար և վստահ է նրա հաղթանակում։
Կրեմլի ներկայացուցչի խոսքով՝ դժվար է ասել, թե երկրի հաջորդ ղեկավարը կկարողանա արդյոք իր պաշտոնում պահպանել այն ամենը, ինչին հասել է Պուտինը։
«Պուտինը դեռ չի հայտարարել իր թեկնածությունն առաջադրելու մտադրության մասին։ Բայց ես անկեղծորեն ուզում եմ հավատալ, որ նա դա կանի։ Ես չեմ կասկածում, որ նա կհաղթի  ընտրություններում, չեմ կասկածում, որ նա շարունակելու է մնալ մեր նախագահը։ Իսկ հետո՝ կտեսնենք», - նշել է Պեսկովն՝ ուսանողական լրատվական МГИМО 360 հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
Ռուսաստանի հաջորդ նախագահը պետք է լինի «նույնպիսին», ինչ Վլադիմիր Պուտինը, ասել է պետության ղեկավարի մամուլի քարտուղարը։
«Նույնպիսին»,- պատասխանել է նա այն հարցին, թե ինչպիսին պետք է լինի Ռուսաստանի հաջորդ նախագահը։ Ի պատասխան ճշտող հարցին, թե դա հնարավոր է արդյոք, Պեսկովը նշել է. «Կամ տարբեր, բայց նույնպիսին»։
ՌԴ նախագահական ընտրությունները նշանակված են 2024 թվականի մարտի 17-ին։ Դաշնային խորհուրդն ընտրությունների օրվա վերաբերյալ պաշտոնական որոշում կկայացնի 2023 թվականի դեկտեմբերին, որից հետո քաղաքական կուսակցությունները պետք է անցկացնեն իրենց նախընտրական համագումարները և պաշտոնապես առաջադրեն թեկնածուներին։ Պուտինն իրավունք ունի իր թեկնածությունն առաջադրել նոր պաշտոնավարման համար, սակայն դեռ չի խոսել այս հարցում իր որոշման մասին։

Песков уверен, что Путин победит на выборах президента, если решит баллотироваться
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков надеется, что Владимир Путин будет баллотироваться на новый президентский срок, и уверен в его победе.
По словам представителя Кремля, трудно говорить, сможет ли следующий глава государства сохранить на своем посту все то, чего достиг Путин. «Пока еще Путин не сообщал о своем намерении баллотироваться. Но я искренне хочу верить, что он это сделает. Я не сомневаюсь, что он победит на выборах, не сомневаюсь, что он дальше будет нашим президентом. А там видно будет», - заметил Песков в интервью студенческому информационному каналу «МГИМО 360».
Следующий президент России должен быть «таким же», как Владимир Путин, заявил пресс-секретарь главы государства.
«Таким же», - ответил он на вопрос, каким должен быть следующий президент России. В ответ на уточняющий вопрос, возможно ли такое, Песков заметил: «Или другим, но таким же».
Выборы президента РФ должны пройти 17 марта 2024 года. Официальное решение о дате выборов Совет Федерации примет в декабре 2023 года, после чего политические партии должны провести свои предвыборные съезды и официально выдвинуть кандидатов. Путин имеет право выдвигаться на новый срок полномочий, однако еще не говорил о своем решении по этому вопросу.