Պավել Դուրովին ներառել են Ռոսֆինմոնիթորինգի ահաբեկիչների ցանկում
Telegram-ի հիմնադիր Պավել Դուրովը ներառվել է «Ռոսֆինմոնիտորինգի» ահաբեկիչների և ծայրահեղականների ցանկում։ 6894 համարի ներքո համապատասխան գրանցումը հայտնվել է «Ֆիզիկական անձինք» բաժնում, հայտնում է ՌԲԿ-ն։ «Ռոսֆինմոնիտորինգի» ցուցակում ընդգրկվելը ենթադրում է մի շարք սահմանափակումներ․ բանկերը պարտավոր են սառեցնել դրամական միջոցներն ու այլ գույքը, իսկ ֆինանսական գործարքների մեծ մասի իրականացումն անհնար է դառնում։
Հուլիսի 29-ի առավոտյան ՌԴ Անվտանգության դաշնային ծառայության (ԱԴԾ) Հասարակայնության հետ կապերի կենտրոնը հայտնել էր, որ Դուրովին մեղադրանք է առաջադրվել ահաբեկչական գործունեությանը աջակցելու համար։ Գերատեսչության վարկածով՝ Telegram-ի ադմինիստրացիան չի հեռացրել այն ալիքները, չատերն ու բոտերը, որոնք ուկրաինական հատուկ ծառայություններն օգտագործել են Ռուսաստանում ահաբեկչություններ նախապատրաստելու համար։ Մասնավորապես, քրեական գործը կապված է «Дайвинчик/Leo» ծանոթությունների չատ-բոտի օգտագործման հետ, որի միջոցով երիտասարդ ռուսաստանցիներին ներգրավել են դիվերսիոն-ահաբեկչական գործունեության մեջ։
ԱԴԾ տվյալներով՝ 2025 թվականի հուլիսից ի վեր ձերբակալվել է «Дайвинчик»-ի միջոցով հավաքագրված 46 երիտասարդ։ Քննությունը պնդում է, որ ուկրաինական հատուկ ծառայությունների առաջադրանքով նրանք հարձակվել են ոստիկանության աշխատակիցների վրա և հրդեհումներ իրականացրել։ Գերատեսչությունը հայտնել է նաև Պավել Դուրովի նկատմամբ միջազգային հետախուզում հայտարարելու ընթացակարգ սկսելու մասին։
Երեկ Պետական դումայի ինֆորմացիոն քաղաքականության կոմիտեի փոխնախագահ Անդրեյ Սվինցովը ռուսաստանցիներին խորհուրդ է տվել ժամանակավորապես հրաժարվել Telegram-ում ցանկացած ֆինանսական գործարքից՝ մինչև «Ռոսկոմնադզորի» և ԱԴԾ-ի պաշտոնական պարզաբանումների հայտնվելը։ Նրա խոսքով՝ դա վերաբերում է վճարովի բաժանորդագրություններին, TON կրիպտոարժույթի գնմանը և մեսենջերի ներսում այլ վճարումներին։ Պետդումայի պատգամավոր Անդրեյ Կոլեսնիկը չի բացառել, որ Telegram-ը կարող է որպես ահաբեկչական ռեսուրս ճանաչվել։

Павла Дурова внесли в список террористов Росфинмониторинга
Основатель Telegram Павел Дуров внесен в перечень террористов и экстремистов Росфинмониторинга. Соответствующая запись под номером 6894 появилась в разделе «Физические лица», передает РБК. Включение в перечень террористов и экстремистов Росфинмониторинга влечет ряд ограничений: банки обязаны заморозить денежные средства и иное имущество, а проведение большинства финансовых операций становится невозможным.
Утром 29 июля Центр общественных связей ФСБ сообщил, что Дурову предъявлено обвинение в содействии террористической деятельности. По версии ведомства, администрация Telegram не удалила каналы, чаты и боты, которые использовались украинскими спецслужбами для подготовки терактов в России. В частности, уголовное дело связано с использованием чат-бота знакомств «Дайвинчик/Leo» для вовлечения молодых россиян в диверсионно-террористическую деятельность.
По данным ФСБ, с июля 2025 года были задержаны 46 молодых людей, завербованных через «Дайвинчик». Следствие утверждает, что по заданиям украинских спецслужб они нападали на сотрудников полиции и совершали поджоги. Ведомство также сообщило о начале процедуры объявления Павла Дурова в международный розыск.
Вчера заместитель председателя комитета Госдумы по информационной политике Андрей Свинцов рекомендовал россиянам временно отказаться от любых финансовых операций в Telegram до появления официальных разъяснений со стороны Роскомнадзора и ФСБ. По его словам, это касается покупки платных подписок, криптовалюты TON и других платежей внутри мессенджера. Депутат Госдумы Андрей Колесник не исключил, что Telegram может быть признан террористическим ресурсом.