Օվերչուկն ադրբեջանական կողմի հետ կքննարկի Հարավային Կովկասի տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը
ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը լրագրողներին հայտնել է, որ հաջորդ շաբաթ ադրբեջանական կողմի հետ կքննարկի Հարավային Կովկասում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հարցերը։ Այս մասին հայտնում է TASS-ը։
«Հաջորդ շաբաթվա վերջին ես նաև հանդիպում ունեմ ադրբեջանական կողմի հետ։ Մենք այնտեղ նույնպես կքննարկենք այդ հարցերը [Հարավային Կովկասում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը]։ Այնպես որ, շարժ կա»,- ասել է նա։
«Այն կլինի Ռուսաստանում», -հանդիպման վայրի մասին հարցին պատասխանել է Օվերչուկը։
Փոխվարչապետը նշել է, որ գոյություն ունի եռակողմ աշխատանքային խումբ՝ Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի փոխվարչապետների մակարդակով, որն աշխատում է ՌԴ, Ադրբեջանի, Հայաստանի ղեկավարների եռակողմ հայտարարության իններորդ կետի իրականացման ուղղությամբ և մանրամասն քննարկել է ապաշրջափակման բոլոր նյուանսները։
«Ուստի մեզ, իհարկե, հետաքրքիր է իմանալ, թե կողմերն ինչքանով են առաջընթաց գրանցել այն խնդիրների լուծման հարցում, որոնք քննարկվել են եռակողմ աշխատանքային խմբի շրջանակներում։ Որոշ նրբություններ շոշափում են Հարավային Կովկասում ՌԴ-ի շահերը, առաջին հերթին երկաթուղային հաղորդակցության զարգացման տեսանկյունից։ Ուստի մեզ համար շատ հետաքրքիր կլինի լսել, թե արդյոք գտնվել են լուծումներ այդ նյուանսների վերաբերյալ»,- ընդգծել է նա։
«Այդ դեպքում, իհարկե, եթե այս բոլոր հարցերը լուծված են, ապա մենք պետք է արդեն դա տեղափոխենք տեխնիկատնտեսական հիմնավորումների հաշվարկների հարթություն, դիտարկենք այս նախագծերի տնտեսությունը և զբաղվենք ապաշրջափակմամբ։ Բայց դա կրկին կպահանջի եռակողմ ջանքեր՝ մեր, Հայաստանի ու Ադրբեջանի հետ փոխգործակցության շրջանակում, որը եղել է և կա»,- եզրափակել է Օվերչուկը։

Оверчук обсудит с азербайджанской стороной  разблокирование транспортных коммуникаций на Южном Кавказе
Оверчук обсудит с азербайджанской стороной разблокирование транспортных коммуникаций на Южном Кавказе
Вице-премьер РФ Алексей Оверчук заявил журналистам, что обсудит на следующей неделе с азербайджанской стороной вопросы разблокирования транспортных коммуникаций на Южном Кавказе, передает ТАСС.
«В конце следующей недели также запланирована у меня встреча с азербайджанской стороной. Мы тоже там эти вопросы [разблокирования транспортных коммуникаций на Южном Кавказе] будем рассматривать. Так что движение идет», - сказал он.
«Она будет в России», - ответил Оверчук на вопрос о месте проведения встречи.
Вице-премьер отметил, что существует трехсторонняя рабочая группа на уровне вице-премьеров Азербайджана, Армении и России, которая работает над реализацией девятого пункта трехсторонней декларации лидеров РФ, Азербайджана, Армении и обсуждала детально все нюансы разблокирования.
«Поэтому нам, конечно же, интересно знать, насколько стороны продвинулись в решении тех проблем, которые обсуждались в рамках трехсторонней рабочей группы. Некоторые нюансы затрагивают интересы РФ на Южном Кавказе, прежде всего с точки зрения развития железнодорожного сообщения. Поэтому нам будет очень интересно услышать, были ли найдены решения по тем нюансам», - подчеркнул он.
«Тогда, конечно же, нам необходимо будет уже, если эти вопросы все были решены, то нам необходимо будет уже переводить это в плоскость технико-экономических обоснований расчетов, смотреть на экономику этих проектов и заниматься разблокированием. Но опять-таки это потребует, конечно же, уже трехсторонних усилий в рамках взаимодействия, которое у нас было и есть с Арменией и с Азербайджаном», - заключил Оверчук.