Նեթանյահուն խնդրել է ընդդիմության առաջնորդ Գանցին չհեռանալ կառավարությունից
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն խնդրել  ընդդիմության ղեկավար Բենի Գանցին վերանայել իր որոշումը կառավարությունից հեռանալու մասին։
«Իսրայելը գոյութենական պատերազմ է վարում մի քանի ճակատներում։ Բենի, հիմա ջանքերը միավորելու իսկական ժամանակն է»,- գրել է Նեթանյահուն սոցիալական ցանցերում։
Նեթանյահուն իր հայտարարությունում խոստացել է շարունակել պատերազմը ՀԱՄԱՍ-ի դեմ՝ անկախ կենտրոնամետների առաջնորդի հեռանալուց։
«Իսրայելի քաղաքացիներ, մենք կշարունակենք մինչեւ հաղթանակ եւ պատերազմի բոլոր նպատակների իրականացում, առաջին հերթին մեր բոլոր պատանդների ազատում եւ ՀԱՄԱՍ-ի ոչնչացում»,- նշել է նա։
Ինչպես տեղեկացվել է, Իսրայելի ռազմական նախարար Գանցը կիրակի հայտարարել է կառավարությունից հեռանալու որոշման մասին վարչապետի հետ ունեցած տարաձայնությունների պատճառով։
«Նեթանյահուն մեզ Գազայի հատվածում դեպի հաղթանակ շարժվելու հնարավորություն չի տալիս։ Ուստի այսօր ծանր սրտով հեռանում եմ կառավարությունից»,- հայտնել է Գանցը։
Նա նաեւ Նեթանյահուին կոչ է արել նշել ընտրությունների ստույգ օրը, որոնք նախատեսված են 2024թ. աշնանը։
Մայիսին Գանցը կոչ էր արել մինչեւ հունիսի 8-ը հաստատել Գազայի հատվածում նպատակներին հասնելու գործողությունների պլանը եւ սպառնացել էր, որ հակառակ դեպքում կհեռանա կառավարությունից։
Ներկայիս կառավարությունը Նեթանյահուն ստեղծել է Իսրայելի վրա 2023թ. հոկտեմբերի 7-ին ՀԱՄԱՍ-ի հարձակումից հետո։ Այդ կառավարությունում, Նեթանյահուի կողմնակիցներից բացի, մտել են որոշ ընդդիմադիրներ, որոնցից ամենահեղինակավորը Գանցն է։

Нетаньяху попросил лидера оппозиции Ганца не покидать правительство
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху попросил лидера оппозиции Бени Ганца пересмотреть свое решение покинуть правительство.
«Израиль ведет экзистенциальную войну на нескольких фронтах. Бени, сейчас самое время объединить усилия», - написал Нетаньяху в социальных сетях.
Нетаньяху в своем заявлении пообещал продолжать войну против ХАМАС, несмотря на уход лидера центристов.
«Граждане Израиля, мы будем продолжать до победы и достижения всех целей войны, в первую очередь освобождения всех наших заложников и ликвидации ХАМАС», - отметил он.
Как сообщалось, министр военного кабинета Израиля Ганц в воскресенье объявил о решении покинуть правительство из-за разногласий с премьер-министром.
«Нетаньяху не дает нам двигаться к победе в секторе Газа. Поэтому сегодня покидаю правительство с тяжелым сердцем», - заявил Ганц.
Он также призвал Нетаньяху назвать точную дату выборов, которые запланированы на осень 2024 года.
В мае Ганц призвал к 8 июня утвердить план действий по достижению целей в секторе Газа и пригрозил, что в противном случае покинет правительство.
Нынешнее правительство было создано Нетаньяху после нападения ХАМАС на Израиль 7 октября 2023 года. В этот кабмин помимо сторонников Нетаньяху вошли некоторые оппозиционеры, наиболее авторитетный из которых - Ганц.