Մոսկվայում տեղի է ունենում ԽՍՀՄ վարչապետ Ռիժկովի հրաժեշտի արարողությունը
ԽՍՀՄ Նախարարների խորհրդի նախկին ղեկավար Նիկոլայ Ռիժկովի հրաժեշտի արարողությունը տեղի է ունենում ուրբաթ օրը՝ մարտի 1-ին, Մոսկվայում՝ Քրիստոս Փրկչի տաճարում, հայտնում է «Известия»-ն։
Քաղաքական գործչի դիմանկարի կողքին գործչի պետական ​​պարգեւներն են։
Արարողությանը Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն նշել է, որ Ռիժկովն իր ողջ կյանքը նվիրել է իր ժողովրդին և հայրենիքին և գործարանի հատակից անցել է ԽՍՀՄ վարչապետի պաշտոնը։ Նա իրեն գտավ նաև նոր Ռուսաստանի քաղաքական կյանքում։
«Նիկոլայ Իվանովիչը մեծ աշխատող էր, նա իր վրա վերցրած ամեն ինչ հասցրեց մինչև վերջ, իր ուժը ներդրեց առանց ռեզերվի», - ասաց քաղաքական գործիչը:
Արարողությանը ներկա փոխվարչապետ Անդրեյ Բելոուսովը կարդաց վարչապետ Միխայիլ Միշուստինի ցավակցությունները Ռիժկովի գործընկերներին, մտերիմներին և հարազատներին։

Прощание с премьер-министром СССР Рыжковым проходит в Москве
Церемония прощания с экс-главой Совета министров СССР Николаем Рыжковым проходит в пятницу, 1 марта, в Москве в храме Христа Спасителя, передают «Известия».
Рядом с портретом политика размещены государственные награды деятеля.
На церемонии спикер Совета Федерации Валентина Матвиенко отметила, что всю свою жизнь Рыжков посвятил своему народу и Отечеству, прошел путь от заводских цехов до должности премьер-министра СССР. Также он нашел себя в политической жизни новой России.
«Николай Иванович был великим тружеником, всё, за что брался, доводил до конца, вкладывал свои силы без остатка», — сказала политик.
Присутствующий на церемонии вице-премьер Андрей Белоусов зачитал соболезнования премьер-министра Михаила Мишустина в адрес коллег, близких и родственников Рыжкова.