Մոսկվայում ԱՄՆ դեսպանատանը պաշտոնական նոտա է փոխանցվել. ՏԱՍՍ
Այսօր Մոսկվայում ԱՄՆ դեսպանատանը Ռուսաստանի Դաշնության ներքին գործերին միջամտությունը դադարեցնելու պահանջով նոտա է փոխանցվել, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում անելով ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարությանը մոտ կանգնած աղբյուրին։
Գործակալության զրուցակիցը, մասնավորապես, ասել է. ՛՛Այս տարվա փետրվարի 7-ին Մոսկվայում ԱՄՆ դեսպանատանը պաշտոնական նոտա է փոխանցվել՝ դիվանագիտական առաքելության կարգավիճակին անհամատեղելի գործողությունները դադարեցնելու պահանջով, որոնք Ռուսաստանի Դաշնության ներքին գործերին միջամտություն են նշանակում՛՛:
Նա նաեւ ընդգծել է. ՛՛ՌԴ ԱԳՆ-ն հայտարարում է, որ, չնայած 2022 թվականի դեկտեմբերի 9-ի նոտայում պարունակվող բազմաթիվ նախազգուշացումներին, ամերիկյան դիվանագիտական առաքելությունը շարունակում է չարամիտ գործունեությունը տեղեկատվական տարածքում՝ իրեն թույլ տալով անպատշաճ հայտարարություններ ընդունող երկրի ղեկավարության վերաբերյալ, ինչպես նաեւ Ռուսաստանի Դաշնության Զինված ուժերի մասին ֆեյքերի տարածում, ինչը քրեորեն պատժելի արարք է՛՛:
Գործակալության զրուցակցի խոսքով՝ «ամերիկացի դիվանագետներին նախազգուշացվել է, որ անընդունելի են դիվերսիոն աշխատանքի իրականացման, «ազդեցության գործակալների» հավաքագրման փորձերը՝ ռուսական հասարակության մեջ տարաձայնություններ սերմանելու, հակապետական ելույթներ հրահրելու նպատակով»։ «Սրա մեջ ներգրավված աշխատակիցները կհեռացվեն՝ անկախ զբաղեցրած պաշտոնից»,- ասել է նա։
Բացի այդ՝ ՌԴ ԱԳՆ-ին մոտ կանգնած աղբյուրը հայտնել է. ՛՛Այս կապակցությամբ Մոսկվայում ԱՄՆ-ի նոր դեսպան Լին Թրեյսին, որը հունվարի 30-ին ընդունվել էր ԱԳՆ-ում՝ իր հավատարմագրերի պատճենները հանձնելու համար, խիստ զգուշացում է ստացել, որ անհրաժեշտ է խստորեն պահպանել ռուսական օրենքները եւ դադարեցնել այն գործողությունները, որոնք հակասում են Ռուսաստանի Դաշնության իշխանությունների պահանջներին ու դիվանագիտական հարաբերությունների մասին Վիեննայի կոնվենցիայի դրույթներին՛՛:
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանը մտադիր է օգտագործել բոլոր հնարավոր միջոցները՝ ԱՄՆ դեսպանատան ՛՛կեղծիքները չեզոքացնելու համար՛՛:
՛՛Ռուսական կողմը մտադիր չէ համակերպվել ԱՄՆ դեսպանատան տեղեկատվական ռեսուրսներով բազմացվող մերկապարանոց հակառուսական քարոզչության հետ, եւ մտադիր է բոլոր հասանելի միջոցներն օգտագործել այն չեզոքացնելու համար՛՛,-նշել է աղբյուրը:

Посольству США передали ноту с требованием прекратить вмешательство в дела РФ
Нота с требованием прекратить вмешательство во внутренние дела РФ передана во вторник посольству США в Москве. Об этом сообщил ТАСС источник, близкий к руководству МИД России.
"7 февраля сего года посольству США в Москве была передана официальная нота с требованием прекратить несовместимые со статусом диппредставительства действия, представляющие собой вмешательство во внутренние дела Российской Федерации", - отметил собеседник агентства.
"Российское внешнеполитическое ведомство констатирует, что, несмотря на неоднократные предупреждения, содержавшиеся, в частности, в ноте МИД от 9 декабря 2022 года, американская дипмиссия продолжает злонамеренную активность в информационном пространстве, позволяя себе неподобающие высказывания о руководстве страны пребывания, а также распространяя фейки о Вооруженных силах Российской Федерации, что относится к уголовно наказуемым деяниям", - подчеркнул он.
По словам собеседника агентства, "американских дипломатов предостерегли от попыток вести подрывную работу, рекрутируя "агентов влияния" с целью сеять рознь и раздор в российском обществе, подстрекать к антигосударственным выступлениям". "Причастные к этому сотрудники будут высылаться, невзирая на занимаемые должности", - указал он.
"В этой связи новому послу США в Москве Линн Трейси, которая была принята в МИД 30 января для вручения копий верительных грамот, сделано жесткое представление о необходимости строго соблюдать российские законы и прекратить деятельность, идущую вразрез с требованиями властей Российской Федерации и положениями Венской конвенции о дипломатических сношениях", - добавил источник, близкий к МИД РФ.
Россия намерена использовать для нейтрализации фейков посольства США все доступные средства, сообщил он. "Российская сторона не намерена мириться с оголтелой антироссийской пропагандой, тиражируемой информационными ресурсами посольства США, и намерена использовать для ее нейтрализации все доступные средства", - подчеркнул источник.